Kuka hullu vielä ostaa Volkkaria? VW on saanut pataan Škodalta joka ikisessä vertailussa aina! Nyt vuorossa TM-talvivertailu: https://tekniikanmaailma.fi/lehti/5b-2025/talviauto-2025-osa-2-toinen-jako-katsomme-kortit/
Taas VW hävisi surkeasti Skodalle
23
397
Vastaukset
- Anonyymi
Kiva ajaa Škodalla ja katsoa alaspäin Volkkarimiehiä.
- Anonyymi
Skodalla ajavat ovat Volkkarimiehiä. Mietipä kuka omistaa Skodan. Lisäksi Skodat tehdään samoista osista kuin Volkkarit.
- Anonyymi
Skoda on sähköauto ja VW ladattava hybrid, eli eivät verrokkeja kun hankintaa mietitään. Höppänä poika.
- Anonyymi
Seli seli. VW hävisi ja sillä siisti. Kyllä Saksalaisia harmittaa kun Tsekki voittaa aina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Seli seli. VW hävisi ja sillä siisti. Kyllä Saksalaisia harmittaa kun Tsekki voittaa aina.
Miksi saksalaisia harmittaisi kun Skodat tehdään samoista osista kuin Volkkarit? Skodat ovat Volkkareita.
- Anonyymi
Kyllä minun id4 on aika läheistä sukua Enyaqille. Tekniikka on kuin yhdestä puusta, muotoiluassa on eroa. Sähköautoja kumpikin. Hybridit ovat sitten eri asia, niitälin löytyy kummaltakin merkiltä, sekä ladattavia että höpöhybridejä.
- Anonyymi
Toki folkkarikin on ostamisen arvoinen. Minä valitsin id.4:n. Sama peruskekniikka, kuin Skodassa ja Fordissa, hyvällä tavalla toteutettuna. Eipä ole ollut valittamista. Jämäkkä ja melko tilava sähkis kohtuullisilla ulkomitoilla, eikä jää jalkoihin tien päällä.
- Anonyymi
Voihan sitä noinkin ilakoida jos haluaa hyvän mielen merkityksettömästä asiasta. Skoda kun on Volkswagen. Sama valmistajakonserni. Skoda ei tuossa tapauksessa kilpaile samoista ostajista koska se on sähköauto, Volkswagen hybridi.
Totuus tuostakin vertailusta on, että Volkswagen-konsernin tekniikalla otettiin neljä sijaa viidestä parhaasta. Melko suvereenia osaamista.
Vertailun todellinen yllättäjä positiivisessa mielessä on toiseksi tullut Renault. - Anonyymi
Jännää kun Dacia Duster voitti kaikki aasialaiset?
- Anonyymi
Tuossa vertailussa ei ollut mukana TOYOTAa. Toyota oli voittanut vertailun ylivoimaisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa vertailussa ei ollut mukana TOYOTAa. Toyota oli voittanut vertailun ylivoimaisesti.
Toyotalla ei tainnut olla mitään uutta esiteltävää tuohon vertailuun, edellisten floppien jälkeen.
- Anonyymi
Renault voitti Skodan, empä paljoa ylpeilisi tuollaisella, kun häviää renaultille talviautotestissä.
- Anonyymi
"Hämmästyttävää kyllä, Porsche häviää ajettavuudessa Škodalle." Sanoo TM.
- Anonyymi
Voiko olla enää mitään nolompaa volkkarille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko olla enää mitään nolompaa volkkarille?
Miten niin? Skoda, VW ja Porsche ovat kaikki samaa konsernia.
- Anonyymi
Ei ollut tojolla mitä laittaa talvitestiin.
- Anonyymi
Skoda on osa VW:tä nykyään, joten ei VW mitään hävinnyt. Tässä vain yksi VW:n malli hävisi toiselle VW:n mallille.
- Anonyymi
Ford Caprikin käyttää volkkarin pohjalevyä.
- Anonyymi
Vähän enemmänkin kuin pohjalevyä, Kumpikin käyttää samaa sähköauton MEB perusrakennetta, akkuineen, moottoreineen ja akselistoineen. Ulkokuoren muotoilu ja sisustus on Fordin omaa suunnittelua.
- Anonyymi
Toinen erä käynnistyy Porschen johdolla, mutta palkintopallille on vielä pitkä matka. Edellisessä numerossa arvioitiin etenemiskyky, kulutus, toimintamatka ja pikalataus, lämmityslaite, sähkölämmittimet ja valot. Näiden yhteenlaskettu osuus kokonaisarvosanasta on kuusikymmentä prosenttia, joten lähes puolet pisteistä on vielä jakamatta. Stuttgartilaisauton kannoilla etenkin Renaultilla, Škodalla ja Fordilla on vielä kaikki mahdollisuudet voittoon.
Ennen mitaleja jaamme autot viideksi pariksi: edulliset nelivedot Dacia ja Suzuki, lataushybridit MG ja Volkswagen, pitkän kantaman kohtuuhintaiset sähköautot Kia ja Škoda, perhekokoiset katumaasturit Ford ja Renault sekä kuljettajakeskeiset premiumautot Polestar ja Porsche.
Mitä siis aloittajan mielestä vertaillaan mihin?
Taas on kai pakko Trollata jotain ihan höpöhöpö juttuja- kuten aina. - Anonyymi
Hih ja yhtään Toyotaa ei edes kelpuutettu kelpaamattomia koko testiin.
- Anonyymi
Nyt vertaat omenoita ja perunoita. Sähkikset ovat tottakai parempia kuin polttikset, tai hybridit. Sähkiksiä verrataan keskenään ja hybridejä keskenään.
- Anonyymi
Hihihihiii. Ostin Toyotan ja nyt ei ennää sojota. Apuva! Kiitos. Tero
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2493172Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell191770Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231453Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1361302- 1041268
- 801258
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531072Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045- 135982
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967