Asiastahan ei paljon puhuta, mutta tulevalla valtuustollahan on toinenkin suuri päätös edessä. Ensin tuulivoimalapäätös ja jos siihen ei tule myönteistä kantaa, niin sitten on edessä päätös kuntaliitoksesta.
Kangasala vai Jämsä? Ei kai sentään Padasjoki?
No jokuhan sitten alkaa ehdottelemaan elvytysstrategioita ja esittelemään elvytysehdotuksia, mutta minun ehdotus siinä vaiheessa on elvytyskielto. Se on useimmiten helpoin, inhimillisen ja paras ratkaisu.
Kuntaliitos edessä
17
614
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän se olisi lähin fyysinen kunta talonpoikais-järjen mukaan, mutta kun se järki ei ole käytössä niin pirhan-kin mukainen oikea vastaus on Kangasala. Montako edustajaa sinne saadaan vai riittääkö kunnanjohtaja.
- Anonyymi
Nyt aloitte sitten pelottelemaan kuntaliitoksellakin.
- Anonyymi
Ei ole näissä vaaleissa aiheena mahdollinen kuntaliitos. Aihe on käsitelty aikanaan. Ehkä joskus taas.
- Anonyymi
Kuhmoisten kunta saati valtuutetut ei päätä kuntaliitoksesta. Jos ei talouden luvut kanna, joutuu kunta Valtiontalouden tarkastusviraston kriisikuntamenettelyyn. Sieltä sitten annetaan ehdotuksia, joiden avulla kunta pystyy jatkossakin tuottamaan lakisääteiset palvelunsa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuhmoisten kunta saati valtuutetut ei päätä kuntaliitoksesta. Jos ei talouden luvut kanna, joutuu kunta Valtiontalouden tarkastusviraston kriisikuntamenettelyyn. Sieltä sitten annetaan ehdotuksia, joiden avulla kunta pystyy jatkossakin tuottamaan lakisääteiset palvelunsa.
Kyllä siitä valtuusto päättää.
- Anonyymi
Aloitus oli tarkoitettu ainoastaan kielteisen tuulivoimakeskustelun torpaajaksi ja myönteistä vahvistamaan.
- Anonyymi
Salaliittoteorioita keksimässä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Salaliittoteorioita keksimässä?
Tuo on juuri se ensimmäinen yleisin vastaväite jolla pyritään vaientamaan keskustelu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on juuri se ensimmäinen yleisin vastaväite jolla pyritään vaientamaan keskustelu.
Niin vai oliko aloituksen dissaaminen sitä vaientamista?
- Anonyymi
Onhan tää nyt jo kummaa touhua kun ensin jankutetaan, että meillä on taseessa niin ja niin monta miljoonaa ylijäämääa ja sitten ihan puskista ollaankin niin pers´aukisia, että ilman tuulivoimaa eituumittääneituumittään.
Joku tolkku se on kerjäämisessäkin
Samaan aikaan toisaalla pieni porukka käynnistelee vaivihkaa 5 miljoonan euron kouluhanketta kouralliselle lapsia.
- Anonyymi
Jos kuntaliitos joskus tulee, eipä sitä enää kunta päätä mikä on suunta. Suunta on jo valittu ja hyvä niin.
- Anonyymi
Hämeessähän olisitte aina olleet jos ette olisi väkisin tahtoneet liittyä Keski-Suomeen.
- Anonyymi
Molla oikeen mistään kotosin. Ei hämeestä, pirkanmaalta, keski-suomesta, ollaan kaikkien syrjäseutua. Ehkä mollaankin sitten sysmän suunnasta.
- Anonyymi
Melkoinen provo, mutta mennään tällä. Ehdottomasti kannattaisi liittyä Padasjoen kanssa. Padasjoella on kasvava väestöpohja, kunnan kiinteistöt ovat hyvin hoidettuja, asuntomarkkinoiden hintakehitys on nouseva, kunnan päättäjissä on nuoria raittiita ihmisiä ja mikä parasta, kunnanraitti on viihtyisä ja elinvoimainen.
- Anonyymi
Kannatamma. On yhteistä rantaakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannatamma. On yhteistä rantaakin.
Kanna tamma kanna,
kohta tulee huippuravuri.
- Anonyymi
Pari kertaa läpi ajaneena täytyy huomauttaa, että Padasjoki on hyvä valinta, eikö siinä saman tien synny kosketuspinta Hämeenlinnaan...?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23443023Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole11425527SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude31215571Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110752Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229667Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump368411Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla548361Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2376772Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2146445Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri536039