Huomenna 13.3 talvisodan päättymis päivä. Kohta myös Länkipohjan taistelujen päivät.
Olen huolissani kun nyky nuoriso ei käy armejaa tai jos sinne menevät, niin tulevat maitojunalla kotiin. Mikä on mennyt pieleen? Onko kotona kasvatus vihervassaria, yhteiskunta elättää vaikka en mitään tee? Länkipohjassa on muutama poika joka pitäisi lähettää alikersantti K Korisevan alokaskouluun. Itku heillä tulisi, mutta siitä alkaisi mieheksi kasvaminen
T. Postipoika
Suomen vapaus
23
528
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän nykyiset lapset pääse edes kyykkyyn. Maastossa ei ole vessanpönttöjä, joten vanha kunnon kyykkyp.. jää tekemättä.
- Anonyymi
Riuku metsässä oli. Ei riukulehto
- Anonyymi
Asiaa. Hyvä kkyykp… on prempi kuin huono nainti.
- Anonyymi
Huono Provo, joka ei ole mikään yllätys tällä sivustolla. Nyky-Suomi ei ole itsenäinen eikä minkään puolustamisen arvoinen, kun itsenäisyytemme olemme myyneet pois. Enemmistö reserviläisistä on terveydentilaltansa niin huonossa kunnossa, ettei heistä ole mihinkään ison kriisin/sodan syttyessä oli se sijoitus Puolustusvoimissa tai sen ulkopuolelle. Lopuksi vielä se, että opettelet kirjoittamaan yhdyssanat, kuten esim. sana päättymispäivä.
- Anonyymi
Pieni p arvoisa näsä!
Lahtari elää ja voi paksusti Jämpsässä näköjään.☠️
- Anonyymi
tänävuonna 2025
100v Jämsän kirkon palo
Hjalmar Saaren kuolema- Anonyymi
Nyt sitten merkkipäivän kunniaksi Jämsäänkin murhamiehen niminen ravintola, kuten Hallissa "Hallin Janne", eli Jämsän versio "Saaren Jallu" Saaren kartanon kieppeille ?
- Anonyymi
Suomi hävisi kaikki sodat 10-0 aina ehdoton antautuminen. 😎
- Anonyymi
Ei hävinnyt, Suomi nimittäin vaihtoi puolta syyskuussa 1944 ja Lapin sota saksalaisia vastaan oli Suomelle voittoisa.
- Anonyymi
Ilman Saksalaisten ase-veljien elintarvike- sekä aseavustuksia tämäkin keskustelu käytäisiin venäjän kielellä ja kantaväestö kuokkisi Siperiassa ymv. routaista maata!
- Anonyymi
Saksa pelasti Suomen jo talvisodassa kun Saksalle selvisi Chruchillin ja Stalin petos johon liittyi myös Suomen valtaaminen.
- Anonyymi
Muut juhlii Normandian maihinnousu päivää Suomi häpeissään ei voi koskaan juhlia natsi Saksan kukistumista vaan öyhötetään muuta, 😎
- Anonyymi
naapurin puolesta kyselen,tokko sulla jömpöttää tokko..
- Anonyymi
Parempi ilman sotia. Itse kävin armeijan ja siinä meni elämä pilalle. Juuri parhaimpaan nuoruusaikaan kyseinen vuosi pois elämästä. Vei mahdollisuuden parempaan koulutuspaikkaan ja työpaikkaan. Kuinkahan monelle nuorelle käynyt vastaavasti. Ne, jotka kieltäytyvät tai käyvät korkeintaan siviilipalvelun pystyivät jatkamaan opintojaan katkeamatta ja pääsivät elämässä eteenpäin.
- Anonyymi
Välillä vähän asiaakin teinipoikien pervoilujen sijaan...
Jatkosodassa kävi oikestaan hyvin. Jos Hitler olisi voittanut sodan, olisi Suomesta tullut Saksan vasallivaltio Ukrainan tyyliin. Nyt se helvetin Trumpin pöhkö vaatii Ukrainalta maksut toimitetuista aseavuista.
Samoin olisi toiminut Hitlerkin voittaessaan.- Anonyymi
Mistä tiedät että Suomesta olisi tullut vasallivaltio?
Luuletko että tuo mineraalijuttu on vain Trumpin nyt keksimä idea? Asia on jo pitkään ollut suunnitelmissa.
- Anonyymi
Niinpä tuli Suomelle kalliiksi isotella sakemannien kanssa. Tässä käy natoilussa samalla lailla. 😎
- Anonyymi
Suomi maksoi Saksalle umpsin ja Fortumin kautta reilun kymmenen miljardin sotakorvaukset.
- Anonyymi
Mihin se on päättynyt, divisiona 44 jälkeläisiä nurkat täynnä
- Anonyymi
Ei jämpsäläinen muuta vaadi kuin että on punainen aate toverilla
- Anonyymi
Kommareita kylä täynnä. SUUR-JÄMSÄ pilattu. Sankareita ole kun hautuumaalla. Sanonko miten paljon kyrsii nää nykyajan rääpäleet.
- Anonyymi
Ja munkin hokijat?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998