Huomenna 13.3 talvisodan päättymis päivä. Kohta myös Länkipohjan taistelujen päivät.
Olen huolissani kun nyky nuoriso ei käy armejaa tai jos sinne menevät, niin tulevat maitojunalla kotiin. Mikä on mennyt pieleen? Onko kotona kasvatus vihervassaria, yhteiskunta elättää vaikka en mitään tee? Länkipohjassa on muutama poika joka pitäisi lähettää alikersantti K Korisevan alokaskouluun. Itku heillä tulisi, mutta siitä alkaisi mieheksi kasvaminen
T. Postipoika
Suomen vapaus
23
573
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän nykyiset lapset pääse edes kyykkyyn. Maastossa ei ole vessanpönttöjä, joten vanha kunnon kyykkyp.. jää tekemättä.
- Anonyymi
Riuku metsässä oli. Ei riukulehto
- Anonyymi
Asiaa. Hyvä kkyykp… on prempi kuin huono nainti.
- Anonyymi
Huono Provo, joka ei ole mikään yllätys tällä sivustolla. Nyky-Suomi ei ole itsenäinen eikä minkään puolustamisen arvoinen, kun itsenäisyytemme olemme myyneet pois. Enemmistö reserviläisistä on terveydentilaltansa niin huonossa kunnossa, ettei heistä ole mihinkään ison kriisin/sodan syttyessä oli se sijoitus Puolustusvoimissa tai sen ulkopuolelle. Lopuksi vielä se, että opettelet kirjoittamaan yhdyssanat, kuten esim. sana päättymispäivä.
- Anonyymi
Pieni p arvoisa näsä!
Lahtari elää ja voi paksusti Jämpsässä näköjään.☠️
- Anonyymi
tänävuonna 2025
100v Jämsän kirkon palo
Hjalmar Saaren kuolema- Anonyymi
Nyt sitten merkkipäivän kunniaksi Jämsäänkin murhamiehen niminen ravintola, kuten Hallissa "Hallin Janne", eli Jämsän versio "Saaren Jallu" Saaren kartanon kieppeille ?
- Anonyymi
Suomi hävisi kaikki sodat 10-0 aina ehdoton antautuminen. 😎
- Anonyymi
Ei hävinnyt, Suomi nimittäin vaihtoi puolta syyskuussa 1944 ja Lapin sota saksalaisia vastaan oli Suomelle voittoisa.
- Anonyymi
Ilman Saksalaisten ase-veljien elintarvike- sekä aseavustuksia tämäkin keskustelu käytäisiin venäjän kielellä ja kantaväestö kuokkisi Siperiassa ymv. routaista maata!
- Anonyymi
Saksa pelasti Suomen jo talvisodassa kun Saksalle selvisi Chruchillin ja Stalin petos johon liittyi myös Suomen valtaaminen.
- Anonyymi
Muut juhlii Normandian maihinnousu päivää Suomi häpeissään ei voi koskaan juhlia natsi Saksan kukistumista vaan öyhötetään muuta, 😎
- Anonyymi
naapurin puolesta kyselen,tokko sulla jömpöttää tokko..
- Anonyymi
Parempi ilman sotia. Itse kävin armeijan ja siinä meni elämä pilalle. Juuri parhaimpaan nuoruusaikaan kyseinen vuosi pois elämästä. Vei mahdollisuuden parempaan koulutuspaikkaan ja työpaikkaan. Kuinkahan monelle nuorelle käynyt vastaavasti. Ne, jotka kieltäytyvät tai käyvät korkeintaan siviilipalvelun pystyivät jatkamaan opintojaan katkeamatta ja pääsivät elämässä eteenpäin.
- Anonyymi
Välillä vähän asiaakin teinipoikien pervoilujen sijaan...
Jatkosodassa kävi oikestaan hyvin. Jos Hitler olisi voittanut sodan, olisi Suomesta tullut Saksan vasallivaltio Ukrainan tyyliin. Nyt se helvetin Trumpin pöhkö vaatii Ukrainalta maksut toimitetuista aseavuista.
Samoin olisi toiminut Hitlerkin voittaessaan.- Anonyymi
Mistä tiedät että Suomesta olisi tullut vasallivaltio?
Luuletko että tuo mineraalijuttu on vain Trumpin nyt keksimä idea? Asia on jo pitkään ollut suunnitelmissa.
- Anonyymi
Niinpä tuli Suomelle kalliiksi isotella sakemannien kanssa. Tässä käy natoilussa samalla lailla. 😎
- Anonyymi
Suomi maksoi Saksalle umpsin ja Fortumin kautta reilun kymmenen miljardin sotakorvaukset.
- Anonyymi
Mihin se on päättynyt, divisiona 44 jälkeläisiä nurkat täynnä
- Anonyymi
Ei jämpsäläinen muuta vaadi kuin että on punainen aate toverilla
- Anonyymi
Kommareita kylä täynnä. SUUR-JÄMSÄ pilattu. Sankareita ole kun hautuumaalla. Sanonko miten paljon kyrsii nää nykyajan rääpäleet.
- Anonyymi
Ja munkin hokijat?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872896SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061