Ei ole ihme että kalat ja sen mukana kalansyöjälinnut viihtyvät Joutjoessa.
Kymijärven voimalaitosalueella sijaitsee useita voimalaitoksia, jotka tuottavat sähköä ja lämpöä Lahden seudulle. Voimalaitokset tarvitsevat toimintaansa vettä, jota käytetään muun muassa prosesseissa ja jäähdytyksessä.
Kymijärvi III -biolämpölaitoksessa on kehitetty ainutlaatuinen lauhdevesien puhdistusprosessi, jonka ansiosta laitos on lähes omavarainen vedenkulutuksen suhteen. Prosessivesi saadaan polttoaineen eli biomassan sisältämästä kosteudesta, ja lauhdevettä kierrätetään prosessissa, joten ylimääräistä lauhdevettä syntyy hyvin vähän.
Raakavettä laitos tarvitsee ainoastaan jäähdytykseen. Kymijärven voimalaitosten raakavesi otetaan läheisestä Vesijärvestä, ja puhdistettu vesi palautetaan sinne raanavettä puhtaampana.
Puhdistettu vesi vähentää osaltaan järven ravinnekuormitusta ja edistää veden laadun parantumista. Tämä vaikuttaa positiivisesti Vesijärven ekosysteemiin, mukaan lukien kalakantoihin. Joutjoki olisikin erittän puhdasvetinen ellei olisi erinäisiä päästöjä.
Joutjoen varrella oleva teollisuudesta tulee välillä päästöjä. Myös lukuisat lauhdevesiputket eli sadeviemärit tuo sateen jälkeen epäpuhtauksia Joutjokeen. Huomioitavaa on myös lumenkaatopaikoilta valuva epäpuhdasvesi joka valuu jokeen. Ilman näitä päästöjä Joutjoessa olisi Suomen puhtain jokivesi.
Tilannetta voitaisiin parantaa helposti lisäämällä juoksutusta Joutjoessa. Se on Lahti-Energian ja viime kädessä kaupungin tahdosta kiinni.
Tiesitkö tämän Joutjoesta?
Anonyymi-ap
0
240
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181