Ei ole ihme että kalat ja sen mukana kalansyöjälinnut viihtyvät Joutjoessa.
Kymijärven voimalaitosalueella sijaitsee useita voimalaitoksia, jotka tuottavat sähköä ja lämpöä Lahden seudulle. Voimalaitokset tarvitsevat toimintaansa vettä, jota käytetään muun muassa prosesseissa ja jäähdytyksessä.
Kymijärvi III -biolämpölaitoksessa on kehitetty ainutlaatuinen lauhdevesien puhdistusprosessi, jonka ansiosta laitos on lähes omavarainen vedenkulutuksen suhteen. Prosessivesi saadaan polttoaineen eli biomassan sisältämästä kosteudesta, ja lauhdevettä kierrätetään prosessissa, joten ylimääräistä lauhdevettä syntyy hyvin vähän.
Raakavettä laitos tarvitsee ainoastaan jäähdytykseen. Kymijärven voimalaitosten raakavesi otetaan läheisestä Vesijärvestä, ja puhdistettu vesi palautetaan sinne raanavettä puhtaampana.
Puhdistettu vesi vähentää osaltaan järven ravinnekuormitusta ja edistää veden laadun parantumista. Tämä vaikuttaa positiivisesti Vesijärven ekosysteemiin, mukaan lukien kalakantoihin. Joutjoki olisikin erittän puhdasvetinen ellei olisi erinäisiä päästöjä.
Joutjoen varrella oleva teollisuudesta tulee välillä päästöjä. Myös lukuisat lauhdevesiputket eli sadeviemärit tuo sateen jälkeen epäpuhtauksia Joutjokeen. Huomioitavaa on myös lumenkaatopaikoilta valuva epäpuhdasvesi joka valuu jokeen. Ilman näitä päästöjä Joutjoessa olisi Suomen puhtain jokivesi.
Tilannetta voitaisiin parantaa helposti lisäämällä juoksutusta Joutjoessa. Se on Lahti-Energian ja viime kädessä kaupungin tahdosta kiinni.
Tiesitkö tämän Joutjoesta?
Anonyymi-ap
0
160
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354603- 553175
- 302863
- 602797
- 62380
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542175- 181606
- 171574
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….81508- 161504