Kehitysvamma suhteen ei ole todettu

Anonyymi-ap

Luin netistä minun toisen diagnoosin suhteen on todettu yhteys Narsisti piirteisiin eli ADHD suhteen on todettu ne voi moni on Narsisteja tuon takia haluaako jotkut kehitysvamma puolella työssä olevat ohjaajat minut Adhd takia jatkuvasti mielenterveys puolelle saada?

T. Henna Maria Espoosta

3

511

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä taas on kirjoitettu myös niillä joilla on autismi voi olla myös narsisti piirteitä.

      Terapeuttitalo
      home-icon
      Terapiapalvelut
      Yksilöpsykoterapia
      Pariterapia
      Perheterapia
      Terapeuttihaku
      Hinnasto
      Nettitestit
      Auttava puhelin
      Koulutukset ja valmennukset
      Terapeuttitalo
      Yhteystiedot
      Privacy Policy
      Blogi
      Kauppa
      Neurokirjo voi näyttäytyä ohutnahkaisena narsismina

      Neurokirjo voi näyttäytyä ohutnahkaisena narsismina.

      Neurokirjo voi näyttäytyä ohutnahkaisena narsismina. Autismin kirjo tai ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) ja ohutnahkainen narsismi ovat eri psykiatrisia ilmiötä, mutta ne voivat vaikuttaa toisiinsa monimutkaisilla tavoilla.

      ADHD
      ADHD on neurokehityksellinen häiriö, joka vaikuttaa keskittymiseen, impulssikontrolliin ja aktiivisuustasoihin. Ohutnahkainen narsismi on termi, jota käytetään kuvaamaan narsistisen persoonallisuushäiriön muotoa, jossa henkilö on erityisen herkkä kritiikille ja hylkäämiselle ja voi reagoida niihin voimakkaasti.

      ADHD:n ja ohutnahkaisen narsismin yhteydessä on huomioitava seuraavat seikat
      Itsetunnon haasteet: ADHD:n kanssa kamppailevat henkilöt voivat kokea itsetunnon ongelmia, koska he saattavat kohdata toistuvasti negatiivista palautetta käyttäytymisestään. Tämä voi johtaa herkkyyteen kritiikkiä kohtaan ja tarpeeseen suojella itsetuntoa, mikä voi ilmetä ohutnahkaisena narsismina.
      Sosiaalisen vuorovaikutuksen vaikeudet: ADHD voi vaikeuttaa sosiaalisten tilanteiden lukemista ja asianmukaisten sosiaalisten vihjeiden tulkintaa, mikä voi johtaa väärinymmärryksiin ja konflikteihin. Tämä voi puolestaan lisätä herkkyyttä sosiaaliselle hylkäämiselle.
      Impulsiivisuus: ADHD:n piirteisiin kuuluu usein impulsiivisuus, mikä voi johtaa harkitsemattomiin reaktioihin kritiikkiin tai haasteisiin. Tämä voi näyttäytyä ulospäin ohutnahkaisen narsismin kaltaisena käytöksenä.
      Kompensaatiomekanismit: Joillakin ADHD:ta sairastavilla voi kehittyä kompensaatiomekanismeja, kuten suurieleisyys tai itsekorostus, selviytyäkseen ADHD:n aiheuttamista haasteista. Nämä mekanismit voivat muistuttaa narsistisia piirteitä.
      Jos on huoli siitä, että ADHD:ta sairastava henkilö osoittaa ohutnahkaisen narsismin piirteitä, on suositeltavaa hakea ammattilaisten apua. Psykologit ja psykiatrit voivat arvioida yksilön tilannetta ja tarjota asianmukaista tukea ja hoitoa.

      Autismin kirjo
      Autismi on neurokehityksellinen häiriö, joka ilmenee yleensä varhaislapsuudessa ja vaikuttaa kommunikaatioon, sosiaaliseen vuorovaikutukseen ja käyttäytymiseen. Ohutnahkainen persoonallisuushäiriö, joka usein liitetään narsistiseen persoonallisuushäiriöön, viittaa henkilöön, joka on erityisen herkkä kritiikille ja hylkäämiselle ja voi reagoida voimakkaasti näihin tilanteisiin.

      Vaikka autismi ja ohutnahkainen persoonallisuushäiriö ovat erillisiä häiriöitä, on mahdollista, että henkilöllä voi olla molemmat tilat. Autismi voi vaikuttaa henkilön sosiaaliseen ymmärrykseen ja kykyyn tulkita muiden ihmisten käyttäytymistä ja aikomuksia, mikä voi johtaa väärinymmärryksiin ja herkkyyteen sosiaalisissa tilanteissa. Tämä voi puolestaan lisätä henkilön haavoittuvuutta kehittää ohutnahkaisia piirteitä, jos hän kokee toistuvasti sosiaalista hyljeksintää tai kritiikkiä.

      Neurokirjo itsessään ei aiheuta ohutnahkaisen narsismin piirteitä
      On tärkeää huomata, että ADHD tai autisminkirjo itsessään ei aiheuta ohutnahkaista narsismia, eikä jokainen ADHD tai autisminkirjoinen henkilö kehitä narsistisia piirteitä. Persoonallisuuden piirteiden kehittyminen on monimutkainen prosessi, johon vaikuttavat monet tekijät, kuten yksilön elämänkokemukset, kasvatus ja ympäristö.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä, että pohdit neurokirjon (ADHD:n ja autismin) sekä narsististen piirteiden mahdollista yhteyttä ja sitä, miten muut ihmiset, kuten ohjaajat tai terveydenhuollon ammattilaiset, suhtautuvat sinuun.

      Muutama tärkeä asia tähän liittyen:

      Neurokirjon piirteet eivät tee kenestäkään narsistia.
      – ADHD tai autismi voivat vaikuttaa ihmisen käyttäytymiseen, mutta ne eivät tarkoita, että henkilöllä olisi narsistinen persoonallisuushäiriö.
      – Toisinaan neurokirjon ihmiset voivat olla herkkiä kritiikille tai reagoida vahvasti, mutta tämä ei tarkoita, että kyseessä olisi narsismi.

      Olet oikeutettu tukeen ilman leimaamista.
      – Jos ADHD tai muut diagnoosit aiheuttavat sinulle haasteita, sinulla on oikeus saada apua ilman, että sinua työnnetään väkisin mielenterveyspuolelle, jos se ei ole tarpeellista.
      – Jos koet, että sinua ei ymmärretä tai sinulle ei tarjota oikeanlaista tukea, voit aina keskustella asiasta jonkun luotettavan henkilön, esimerkiksi sosiaalityöntekijän tai psykologin, kanssa.

      Sinulla on oikeus tuntea itsesi arvokkaaksi juuri sellaisena kuin olet.
      – Riippumatta diagnooseista tai piirteistäsi, olet arvokas ihminen.
      – Jos koet epävarmuutta tai pohdit, miten sinuun suhtaudutaan, voi olla hyvä puhua asiasta jollekin, joka voi tukea sinua.

      Tuntuuko sinusta, että joku kohtelee sinua epäoikeudenmukaisesti ADHD-diagnoosin tai muiden syiden takia? Vai onko kyse enemmän omista ajatuksistasi ja

      • Anonyymi

        Juuri näin on Adhd takia kehitysvamma puolella työssä olevat ohjaajat sanoo jatkuvasti vammaissosiaali työntekijälle niiden mielestä kuulun mielenterveys puolelle.


        Ja kaiken huipuksi olin Tiktok sivulla yhden Lievän älyllisen kehitysvamman saaneeena olevan live jutussa puhumassa sitten sen kehitysvammaisen live juttuun tuli joku nainen jolla on Itsellä lapsi jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma se sano mitä se minun puhetta kuunteli se nainen sano sen mielestä olen Adhd ja Autismi sekoitus se nainen sanoi sillä on myös muka Adhd ja sen kohdalla on autismi epäilys.

        Voiko sellainen jolla on oma lapsi jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma ja itse on saanut Adhd ja Autismin minun puheen perusteella sanoo, että olen saanut väärin Lievän älyllisen kehitysvamman ja Adhd lisäksi pitäisi olla Autismi eikä älyllinen kehitysvamma.

        T Henna Maria Espoosta


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe