Paluu Windowsiin oli helpottava

Anonyymi-ap

Vaikka Windowsissa on omat huonot puolensa, ne on kuitenkin sen luontoisia, ettei ne häiritse jokapäiväistä käyttöä. Eniten annan kiitosta Windowsin toimintavarmuudesta ja käyttäjäystävällisyydestä. Myös se on erinomainen asia, että Windows on looginen, yksi kokonaisuus, kun taas Linux on järjetön määrä kaikkea erilaista yksinkertaisista peruskäytännöistä lähtien.

Nyt reilun vuoden Linux-seikkailun jälkeen minusta tuntuu jotenkin oudolta, ettei tarvitse päivittäin tehdä jonkin laista ongelmanselvitystä. Samoin tuntuu oudolta, miten helppoa on hallita ohjelmia, ajureita yms. Se on siis lapsellisen helppoa. Cliclick... ja se on siinä. Linuxissa avataan usein konsoli, mätetään koodia ja toivotaan, että kaikki menee kerralla hyvin. Harvemmin menee. Aina on joku riippuvuus, puute, bugi, ristiriita tms. esteenä ja sen selvittämiseen tärväytyy aikaa.

Ja lisäksi Windows 11 on oikeasti hyvän ja modernin näköinen käyttöjärjestelmä. Sen Start-valikosta en kuitenkaan tykkää, joten korvasin sen Start11-korvikkeella, joka on laajasti kustomoitava ja siksi siitä voi tehdä juuri sellaisen kuin Windows 11:ssä haluaisi olevan. Paluuta Linuxiin en enää tee, sillä haluan keskittyä tietokoneella tekemiseen, enkä sen käyttöjärjestelmän ja UI:n räpläämiseen.

1

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joskus tuntuu että nämä kaikki tämän päiväiset avaukset on tehnyt yksi ja sama windowstrolli!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3277
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3037
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1913
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1643
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe