Kummola ei ole ajan tasalla

Anonyymi-ap

Tampereen pormestari ja kuntavaaleissa kokoomuksen pormestariehdokkaana oleva Kalervo Kummola ehdottaa ikääntyvien määrän rajun kasvun ja hoivakriisin ratkaisuksi ”Välimeren mallia”. Kummola kertoo ajatuksistaan Kansallisen senioriliiton Patina–lehdessä.
– Monissa Välimeren maissa on tavallista, että isovanhemmat asuvat samassa taloudessa lastensa ja lastenlastensa kanssa, Kummola toteaa.
Tällöin lapset huolehtivat omista vanhemmistaan pitkään ja yhteiskunta säästää hoitomenoissa.
Entäpä kun Suomessa aika useat lapset käyvät töissä? Jos vanhempi on vuodepotilas ja autettava esim pesut ja pukeminen, miten se onnistuu pitkän päälle? Jos vanhemmat ovat hyväkuntoisia, erillisasumus samassa pihapiirissä onnistuu hyvin ja olisi ihanne, jos välit esim miniään hyvät.
Mutta monessa taloudessa Suomussalmellakin ns syytinkiläiset, jotka ovat antaneet maatilansa lapsensa perheelle elatusta ja hoitoa vastaan, eivät saakaan sitä, vaan ostavat eläkkeillään ruokansa, vaatteensa, lääkkeensa ja vielä hautajaisetkin. Ja tiedän tapauksia, missä miniä ei ole tullut toimeen anopin kanssa ja anoppi joutunut muuttamaan Ämmään.
Ja mihin meidän veroeurot oikein menevät, miksi omiin vanhuksiin ei liikene rahaa, mutta esim Ukrainaan on syydetty miljardeja ja jos vaikka missä muualla on joku tarve, sinne kyllä riittää rahaa, vaikka velaksi!!

10

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olihan se täälläkin vielä 60- luvulle asti tapana että 3 sukupolvea asui samassa maatalossa , silloin oli vielä arvot ja kunnioitus kohillaan.

    • Anonyymi

      Sen Ukrainan ymmärtää jokainen ajatteleva mutta tuo älytön matutus ja elättien haaliminen muslimimaista ,ikielätit jotka eivät koskaan tule kotoutumaan ja elämään työllään , nuo olisi laivattavaoitis , heti ja välittömästi maihin joissa lomailevat toisen puolen vuodesta , suomalaisten veronmaksajien piikkiin ...

    • Anonyymi

      No kenen kanssa se Kummola sitten asuu, kun sekin on jo ikäkupe?

      • Anonyymi

        Sillä on niin paljon rahaa, että palkkaa omahoitajan tai menee palvelutaloon. Ei hällä oo hätää. Eikä ole poliitikoillakaan. He ovat vieraantuneet täysin kansasta.


      • Anonyymi

        Tampereella kaupunginhallituksen puheenjohtajana toimii pormestari Kalervo Kummola, jonka ansiotulot olivat 120 000 euroa, pääomatuloja ei hänellä ollut.

        Kalervo Juhani Kummola (s. 21. marraskuuta 1945 Raisio) on Tampereen pormestari, suomalainen jääkiekkovaikuttaja ja kokoomuslainen poliitikko. Hän toimii Tampereen kaupunginvaltuutettuna ja pormestarina. Hän on aiemmin toiminut kansanedustajana yhden kauden ajan. Vieläköhän ukkoparka aikoo jatkaa virassa????


      • Anonyymi

        Se asuu aikana Tuulan kans Tsmpereella. Miljoona lukaalissa tietty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se asuu aikana Tuulan kans Tsmpereella. Miljoona lukaalissa tietty.

        Akkansa!


    • Empatiijjaa...empatiijjaa.. rakkaotta kaekille ja myös omille lähheisille.
      Ottakaa Islannista mallie. Siellä toemii sukulaesystävyys.

      • Anonyymi

        Pakkohan se on kun lakanan kokosella läntillä asuvat, maailman sisäsiittoisin kansa, ei kelpaa kyllä esimerkiksi.


    • Anonyymi

      Eihä täällä oo miniöitä, aikamiespojat äitisä nurkissa luuhaa eivätkä osallistu mitenkään talontöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe