Joko vauhdittaa kartturia.
Latvala vauhdissa Epsanjassa.
Anonyymi-ap
88634
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 88
Vanhimmat
Kuka Joko?
Aika noloa, että MM-tason kuski osallistuu tehtaan tekemällä autolla harrastelijoiden sarjaan.
Ahaa nyt on sitten arvostus noussut, että oikein MM tason kuljettaja. Sanoisin kuitenkin, että entinen MM kuljettaja. Tähän asti olette moittineet kaikkia muita paitsi itseänne vaikka ette ole millään tasolla missään. Voi sitä kateuden määrää mikä loistaa kaikessa.
Kaikki autot valmistetaan tehtaalla....
"Tähän asti olette moittineet kaikkia muita paitsi itseänne vaikka ette ole millään tasolla missään.". Jos joku on moittinut, niin ei tarkoita, että kaikki muut olisivat moittineet.
Latvala on edelleen MM-tason kuljettaja, ei enää voitosta ajaisi tosin.
Sinä et ole tainnut ajaa koskaan yhtään rallia. Taidat olla niitä nössöjä pleikkaripoikia.
Kyllä siellä muillakin on kamppeet kunnossa, liekö tarpeen haukkua
Juu ja kilpaautoks se on tehty tuurissa....
Sen verran kunnossa, että neljän pätkän jälkeen kakkonen on jäänyt puolitoista minuuttia...
Hyvin on onnistuttu auton teossa Tuurissa .
No kuuleppas nössykkä. Rallia olen ajanut mutta esim pleikkarilla ei ole leikkinyt koska ne on niille jotka ei aja koskaan missään kilpaa yhtään millään. Pelit on pelejä ja kist on kisoja.
Et taida osata pelata....?🤣🤣🤣
lasten pelit on lasten pelejä mutta rallia osaan ajaa
Niin on tehty, mutta kun Toyota maksaa taloudelliset kulut, niin luuletko, ettei autossa olisi viimisen päälle tehtaan tekemät osat, jotka luokitukset sallii?
Nytten kyllä on joku vähän kuutamolla....🤣🤣🤣
Arvasi oikein....😉
Luuletko ettei muilla ole luokituksen mukaiset laitteet. Katsos kun muuten ei voi ajaa, pitää olla luokituksenmukaiset laitteet. Etkä varmaan tiedä kuka mitäkin maksaa. Ei tarvi aivopieruja tänne laittaa.
Tottakai on luokituksen mukaiset laitteet. Ymmärrätkö sinä, että rahalla saa uudet ja viimeisen päälle olevat osat, eikä tarvitse ajaa vanhoilla ja kulahtaneilla osilla?
Tyttelinä et ymmärrä mitään
Rallia ajamattomana et ymmärrä yhtään mitään koko lajista.
Paitsi tuohon vehkeeseen ei enää kaikkia uusia kilpaosia mistään saa...
Sinäkö...? Salli mun nauraa!🤣🤣🤣
Mitäs muita kuluja on kuin taloudellisia kuluja...?
Kuluja:
Ajallinen, fyysinen, henkinen, sosiaalinen, ympäristö…
Kyllä ymmärrän, luuletko että siellä muilla on "vanhat ja kulahtaneet osat" ?
Saa nauraa, millainen sinun kilpailutausta on ?
OHO ! nythän sä keksitkin hyvän aiheen ;-)
En luule, vaan tiedän. Vai meinaatko, että kaikilla on uudet/huolletut/tarkastetut osat joka kisassa?
Eikös tuossa kysytty juuri muita kuin taloudellisia kuluja? Kilpa-auto ei ole sellainen, että se vaan ajetaan talliin odottamaan seuraavaa kisaa. Tai parhaimmillaan voi ollakin. Yleensä pitää ainakin moottoriöljyt vaihtaa. Usein joutuu myös korjaamaan. Siinä tulee aikakulu. Työn jälkeen kun menee tallille huoltamaan/ korjaamaan, niin aikaa vaan menee. Tulee fyysinen väsymys, henkinen stressi, sosiaaliset kontaktit jää vähemmälle.. suosittelen kokeilemaan joskus kilvanajoa omalla autolla...
Sulla on varmaan kokemusta ?
Kaikilla tuolla oli uudet osat 😂😂 hamun kisoissakin on..ootko vähän vajaa?
On..
Kertoisitko mitä uusia osia on...kymmenen vuotta vanhat Bilsteinin iskarit...sinä et ole vähän vajaa vaan paljon.
Ei.
Ei tarvii itse ajaa että ymmärtää lajista.....
No aivan varmasti tarvitsee. Ei sitä kokemusta tule muuten kuin ajamalla, huoltamalla ja korjaamalla.
Niitä saa myös uusia
Sulla voi olla 10 vuotta vanhat. Mutta ei muilla 😂😂 vajaa kun oot..
No ei
Milloin pääset apukoulusta?
Höpöhöpö!
Pleikkarin pelaamisellako ja penkalla seisomallako se kokemus tulee, salli minun nauraa!
En arvannutkaan että olet noin tyhmä!🤣🤣🤣
Rallia kullekin
Ite hän sanoit että sulla on 10 v vanhat bilsut. Apukoulusta hän sut huomenna..
Sinne ralliin saa ilmottautua kuka vaan jolla on asiaan kuuluvat paperit taskussa.
Jos on MM tason kuljettaja voi olla ehkä paremmat mahdollisuudet pärjätä.
Hyvä vauhtimittari kuitenkin aivan kaikille. Ei kun kokeilemaan vaan omaa vauhtia.
Kyllä saa
"Jos on MM tason kuljettaja voi olla ehkä paremmat mahdollisuudet pärjätä.". Saattaa ehkä olla paremmat mahdollisuudet ylivoimaisella autolla herrasmieskuskeja vastaan.
Haen sut tänään apukoulusta klo 14.00
Ei ollut ylivoimainen auto. Mutta ulise toki lisää..
Auton voi valita millä ajaa.
Oli.
No miksi muut eivät päässeet ajamaan tehtaan tuella?
No eihän ollu. Mut kiva että tulit ulisemaan.
Pääsihän.
Perusteluja kiitos!
harkimo jäi kakkoseks
Kyllä joku on täällä kateellinen.
No on kyllä. Jos joku voittaa niin kauhee ulina.
voi herran jumpe, katso nyt millainen taso tuossa kisassa oli. jali matin olisi pitänyt voittaa tuo kilpailu 10 minuutilla. muut olivat elämys matkailijoita. mutta jollainhan se itsetunto on kohotettava.
Voittomarginaali jäi vajaaseen neljään minuuttiin yleiskilpailussa, koska kaksi pätkää peruttiin. J2D-luokassa voittomarginaali oli 6 min 15 sek.
Ei kai se ole J-M vika jos taso on tuollainen. Järjestäjä ottaa ajat ja laittaa tulokset. Onko jonkun mielestä jotain tehty väärin ?
Sääntöjen mukaanhan asiat ovat menneet. Ei ehkä aivan sarjan hengen mukaisesti. Esim. luokan kakkonen on 62-vuotias ja kolmonen 75-vuotias.
Sarjan henki on, että kaikki saa ajaa. Mikä tässä on mielestäsi väärin?
Tämäkö sinusta on harrastuspohjaisen sarjan henki:
“Historic-sarjan Latvala kertoo ajavansa Toyotan taloudellisella tuella”
https://www.is.fi/ralli/art-2000010908755.html
Mitä sitte. Ei historiikki kisat ole vain vanhoille kuskeille.
On kyllä. Mutta sinä olet kyllä kateellinen. Miki olet katkera? eikö oikein onnaa?
Miksi sinun kielitaitosi on noin huono? Jäikö koulut käymättä, no jäi varmasti.
Kouluni kävin kyllä loppuun virossa. Oletko sinä käynyt koulusi loppuun? Osaatko englantia? Vai oletko juntti?
Kuinka moni ajaa EM sarjaa oman lompakon tuella? Jos ajaa niin hyvä juttu mutta jos ei niin myös hyvä juttu. Vai mitä ??
Mistä tuo sun HARRASTUS pohja EM sarjaan tulee ? Mistä tuollaisen olet keksinyt ?
HaMu on HARRASTUS kilpauluja järjestävä juttu.
Huomaan että joku on vähän katkera kun ei oma elämä ole oikein sujunut hyvin.
Katkeroitunut, kun ei ole ollut varaa tai uskallusta ajaa koskaan yhtään rallia. Kertoilee sitten ymmärtävänsä lajia, vaikkei ole ajanut...huh huh!
Näitä katkeria on tällä palstalla paljon jotka haukkuvat kun joku voittaa.
Katkerat jäävät penkalle ruikuttamaan...
Juu, ja näitä jotka on joskus 80-luvulla ajaneet mukamas rallia, ja tietävät kaikesta kaiken....🤣🤣🤣
Ja 90-luvulla ja 2000-luvulla...sitten on näitä jotka eivät ole ajaneet koskaan, ja joiden suurin saavutus on pistää kirjoituksiinsa typeriä ja lapsellisia hymiöitä.
Sitten niitä jotka eivät tajua että hymiöitä käytetään 2020 luvulla.
En osaa ja olen siitäkin kateellinen.
Etkö osaa, no et ainakaan osaa kirjoitussääntöjäkään. Sossun elättihän sinä olet. Jatka vai niitä naurettavien hymiöiden käyttöä.
Ei teille sossun eläteille kannata vastailla mitään, kun teidän älykkyysosamääränne on pienempi kuin kengännumero.
En osaa niinhän minä kirjoitinkin. Miten voin laittaa hymiön kun en osaa? Ja miten muka jatkan käyttöä kun en ole osannut laittaa ennenkään?;Olen kateellinen Latvalalle ja olen kateellinen niille jotka osaa laittaa hymiön.
Mutta onko sinulla joku ymmärtämisen vaikeus?;
Onko sossu sun sponsori
Sitten on näitä jotka ei koskaan ole ajaneet rallia eikä koskaan tule ajamaankaan.
Ja niitä jotka luulevat tietävänsä kaikesta kaiken ja lukevat luulonsa iltapäivälehdistä.
Miten joku osaa kirjoittaa tänne kommenttinsa, mutta ei osaa laittaa siihen hymiötä....?🤣🤣🤣
Taitaapi olla.. 🤣🤣🤣
Latvala toi sarjaan näkyvyyttä. Oli kirjoitettu että ei koskaan ole ennemmin seurattu kisaa niin paljon kuin nyt. Sarja sai julkisuutta . Latvalan bisnekset on historic puolella ja siksi kiertää sarjaa . Silti täällä joku juntti ulisee.
Latvalan bisnekset ei liity mitenkään espajassa ajettuun ralliin
Ei kukaan niin ole väittänytkään....
Liittyy. Saa kontaktia ym.. Tekee hisse autoihin osia. Ja myy sekä vuokraa hisse autoja. Mutta sitähän sinä urpo et tiedä.