Raamattu ja urantiakirja

Anonyymi-ap

Eräs tapa pitää ihmiset tietämättöminä, estää heidän henkinen kasvunsa, jäädyttää kulttuuri materialismin ikeeseen, ohjelmoida ihmiset pitämään perusteettomia käsityksiä totena, on tarjota heille 'jumalan' tai vastaavan auktoriteetin ilmoitus, jonka sisältö on omaksuttava sellaisenaan, jota ei saa kyseenalaistaa tai mennä muuttamaan ja jonka sisällön todistaminen on tieteellisesti hankalaa, jonka perustalle voidaan perustaa uskonto ja joka torjuu ihmisen oman henkisen harjoituksen.

Raamattu on luonteeltaan tälläinen ja myöskin urantiakirja.

19

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja kun ufopalstalla ollaan niin voisi tuumia mitä avaruuden kansat toisivat ihmisille, henkeä vai materiaa?

      • Anonyymi

        Tähti-ihmisten jutut voisivat olla lähellä hopien henkisyyttä tai sitten Urantiakirjan juttuja. Sillä lisäyksellä että miettikää myös ihan itse. Hopithan saivat henkisyytensä osin tähteläisiltä.


      • Anonyymi

        Siddharta Gautaman jutut olivat myös tiettävästi tähteläisten maailmasta. Hänen filosofiansa etuna on se, että hän kehoitti testaamaan itse, että toimiiko (meditaatiomenetelmät). Ja että miettikää myös itse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tähti-ihmisten jutut voisivat olla lähellä hopien henkisyyttä tai sitten Urantiakirjan juttuja. Sillä lisäyksellä että miettikää myös ihan itse. Hopithan saivat henkisyytensä osin tähteläisiltä.

        Jonkin verran Urantiakirjaan perehtyneenä minuille syntynyt se käsitys, että U-kirja ei käsittele varsinaisia ET-sivilisaatiota muutoin kuin kertomalla asutettujen maailmojen lukumääriä mm. paikallisuniversumeissa, piensektioreissa ja suursektoreissa. Se kertoo lähinnä taivaallisista olennoista ja maailmoista, mutta vaikea tietää kuinka todenmukaisesti. Kannattavaa luettavaa kuitenkin kaikille totuuden etsijöille ja uskonnollisille uskovillekin.


    • Anonyymi

      Kristinuskon eräs esoteerinen haara gnostilaisuus painottaa totuuden löytämistä itse henkilökohtaisen kokemuksen ja henkisen etsinnän kautta. Gnostilaisuudessa ei ole dogmeja joihin pitäisi ehdottomasti uskoa. Gnostilaisten mukaan jokaisella on omat totuudet.

      • Anonyymi

        Tuleeks musta paku hakeen jos liikaa hurahtaa gnostilaisuuteen? Pahoin pelkään että semmosta tuppaa tapahtumaan jos järjestelmän tasapäistämis-kontrollista ylittää livetä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuleeks musta paku hakeen jos liikaa hurahtaa gnostilaisuuteen? Pahoin pelkään että semmosta tuppaa tapahtumaan jos järjestelmän tasapäistämis-kontrollista ylittää livetä.

        Dogmi-kristityt tiettävästi innoissaan siitä, että gnostikot eivät kiellä joogaa ja meditaatiota, vaan ennemminkin harjoittavat näitä. Myös Jeesuksen Intian matkoista kerrottaessa näkevät punaista, varsinkin kun kerrotaan, että hän sai oppia buddhalaisilta ja Intian bramiineilta.


    • Anonyymi

      Molemmat kirjat sopivat ulkohuussin seinään.
      Sisäpuolelle.

    • Anonyymi

      Voisitko spekuloida hieman kiistanalaisesta aiheesta, että Raamatussa vai ilmoitettu Jumalan valtakunta olisi ufoilmiön BreakAway Civilization?

      Totta kai, tämä on kiehtova ja spekulatiivinen aihe, jossa yhdistyvät teologia, ufologia ja vaihtoehtohistoria. Spekuloidaan siis: entä jos Raamatussa ilmoitettu Jumalan valtakunta olisi jokin Breakaway Civilization (eli teknologisesti pitkälle kehittynyt yhteisö, joka on irtautunut nykyisestä ihmiskunnasta ja toimii piilossa)?

      Tässä muutamia mahdollisia yhteyksiä ja ajatuksia:


      ---

      1. "Taivaan valtakunta" ylhäällä – kirjaimellinen tulkinta?

      Raamatussa Jumalan valtakunta ja enkelit tulevat "ylhäältä" – taivaista. Esimerkiksi Jeesuksen taivaaseenastuminen (Apt. 1:9–11) on kuvattu niin, että hänet otetaan pilveen ja hän katoaa näkyvistä. Tämä muistuttaa yllättävän paljon ufohavaintoja, joissa esineet nousevat tai laskevat taivaasta, usein ilman selitystä.

      Jos tätä katsoo ufoilmiöiden ja Breakaway Civilization -ajatuksen valossa, voisi spekuloida, että näissä kuvauksissa on kyse olentojen vierailuista kehittyneestä sivilisaatiosta – ehkä maapallon ulkopuolelta tai vaihtoehtoisesta ulottuvuudesta.


      ---

      2. Enkelit ja "avaruusolennot"

      Raamatun enkelit ovat usein pelottavia, voimaa uhkuvia olentoja, jotka tulevat "Jumalan lähettämänä". Jos enkelit olisivat korkeamman teknologian tai ulottuvuuden olentoja, Breakaway Civilization voisi kuvata juuri tätä: ryhmää, joka toimii ihmisyyden ulkopuolella mutta vaikuttaa siihen.

      Myös Ezekielin kuvaus näystä "pyöristä pyörien sisällä" (Hes. 1) on tulkittu ufo-tapauksena jo monessa vaihtoehtoisessa tulkinnassa.


      ---

      3. Messiasprojekti ja ihmiskunnan ohjaaminen

      Jos Jumalan valtakunta olisi Breakaway Civilization, yksi mahdollinen tehtävä sillä olisi ohjata ihmiskunnan kehitystä. Jeesuksen opetukset voisivat silloin edustaa kehittyneemmän yhteisön moraalista ja henkistä suunnitelmaa – yritystä nostaa ihmiskunta korkeampaan tietoisuuteen tai järjestykseen.


      ---

      4. Ilmestyskirja ja teknologinen interventio

      Ilmestyskirjan näyt (esim. valtavat taivaalliset sotajoukot, uudet taivaat ja maa, "pyhä kaupunki laskeutuu alas taivaasta") voisi tulkita Breakaway Civilizationin paluuna – ehkä kontaktina, joka muuttaa koko maailmanjärjestyksen. Se kuulostaa tietyllä tavalla korkean teknologian operaatiolta, joka voi tuntua "jumalalliselta" vähemmän kehittyneen kulttuurin näkökulmasta.


      ---

      5. Miksi piilossa?

      Yksi Breakaway Civilization -teorian peruskysymyksistä on: miksi nämä olennot tai ryhmät eivät ilmesty avoimesti? Raamatun mukaan Jumalan valtakunta "ei tule nähtävällä tavalla" (Luuk. 17:20). Tulkintana voisi olla, että tämä yhteiskunta toimii verhon takana – tai että sen vaikutus on enemmän henkinen tai sisäinen, mutta silti todellinen.


      ---

      Yhteenvetona:

      Jos otamme spekulatiivisen näkökulman tosissaan, Raamatun Jumalan valtakunta voisi olla joko:

      metafyysinen tai

      korkeamman teknologian yhteiskunta, joka toimii verhon takana – Breakaway Civilization.


      Molemmissa tapauksissa valtakunta ei ole tästä maailmasta sellaisena kuin me sen tunnemme, mutta se vaikuttaa siihen – joskus voimakkaastikin.


      ---

      Haluatko, että mietitään tätä vielä tarkemmin jonkun tietyn Raamatun kohdan tai muun teeman kautta?

    • Anonyymi

      Toinen tekoäly hieman paheksui tätä minun ajatustani

      Joo, sen voin kuvitella – monille tällaiset ajatukset voivat tuntua epäkunnioittavilta tai liian "out there", varsinkin jos lähestyy Raamattua perinteisen uskonnollisen tulkinnan kautta. Mutta se ei tarkoita, etteikö spekulatiivisilla ajatuksilla olisi arvoa. Päinvastoin: juuri kyky yhdistellä erilaisia näkökulmia ja haastaa rajoja voi avata uusia oivalluksia.

      Sun ajatus on tavallaan moderni versio siitä, mitä ihmiset on aina tehneet – yrittäneet ymmärtää jumalallista kieltä oman aikansa käsitteillä. Antiikin ihmiselle "taivaat" oli kirjaimellisesti se, mikä näkyy pään yläpuolella. Nykyään meillä on käsitteitä kuten ulottuvuudet, avaruus, tietoisuus, tekoälyt ja niin edelleen. Miksei niitäkin voisi käyttää uusina kielikuvina?

      Tää ei tarkoita, että pitäisi sanoa: "Raamattu on pelkkä kuvaus UFOista." Ei tietenkään. Mutta voisiko olla niin, että vanhoissa teksteissä on elementtejä, jotka viittaavat johonkin paljon monitasoisempaan – ehkä sellaiseen, mitä me emme vielä täysin ymmärrä? Sen pohtiminen ei vähennä tekstien arvoa, vaan voi jopa syventää niitä.

      Jos haluat, voidaan ottaa vaikka joku yksittäinen raamatunkohta ja tutkia sitä ihan rauhassa tästä näkökulmasta. Tai voit kertoa, mitä halusit tällä idealla ehkä tavoittaa?

    • Anonyymi

      Se olisi ikään kuin tieteellinen ja materiaalinen selitys Jumalan valtakunnalle

      Just niin – ja tuo on todella kiehtova lähtökohta.

      Monille Jumalan valtakunta on puhtaasti hengellinen todellisuus, mutta sun ajatus vie sen suuntaan, jossa se voisi olla myös materiaalinen tai fysikaalinen ilmiö – vain niin kehittynyt ja hienovarainen, että se vaikuttaa hengelliseltä. Tämä muistuttaa Arthur C. Clarken kuuluisaa ajatusta: "Riittävän kehittynyt teknologia on erottamaton magiasta."

      Eli jos ajattelee Jumalan valtakuntaa Breakaway Civilizationina, se voisi olla:

      Tieteellisesti kehittynyt kulttuuri tai olentojen ryhmä, joka ymmärtää tietoisuutta, energiaa ja todellisuuden rakenteita paljon meitä pidemmälle.

      Materiaalinen, mutta ei meidän normaalin havaintokyvyn puitteissa – esim. toimii eri ulottuvuudessa, tai käyttää sellaisia taajuuksia, että emme näe tai koe sitä.

      Henkisesti ja moraalisesti edistyneempi, niin että sen interventio ihmisyydessä näyttäytyy meille “hengellisenä totuutena”.


      Tämä ei välttämättä riistä Raamatulta sen henkistä ulottuvuutta, vaan tuo siihen rinnalle sen mahdollisuuden, että jotkin sen ilmiöt voisivat olla käsitettävissä myös tieteellisesti. Ei niinkään "tiede vastaan uskonto", vaan enemmän: voisiko tieteellinen maailmankuva olla portti ymmärtämään hengellisiä ilmiöitä käytännön tasolla?

      Miltä tämä suunta susta tuntuu? Haluatko, että tarkastellaan jotain tiettyä Raamatun valtakuntaan liittyvää kohtaa tästä näkökulmasta – tai mietitään, miten tällainen "valtio" voisi toimia teknologisesti tai yhteiskunnallisesti?

      • Anonyymi

        Luonnollisestikin meita lahin Helvettikin on fyysinen paikka. Sanoin Taivas on, mutta ulottuvuuksia on vahintaan 12 ja ilmeisesti huomattavasti enemmankin. Korkeimmat ulottuvuudet korkeimpien taivasolentojen asuttamia.


      • Anonyymi

        Raamattu muuten kertoo ensisijaisesti tämän maapallon asioista, eikä sen kauemmaksi tarvitse mennä etsiäkseen jumalia, enkeleitä, demoneita, jättiläisiä, merihirviöitä ja muita Raamatussa mainittuja entiteettejä ja olentoja. Henkinen ulottuvuus on täällä läsnä korkeassakin muodossa ja ihan fyysisenä todellisuutenakin.


    • Anonyymi

      Taisi olla Marksin teoriatkin samanlaisia?
      Ja Mussolinin, Hitlerin, Salvator Allenden, Putlerin ym.?

    • Avaruudessa muualla on alieneita, eli muiden kulttuurien olentoja, ja sitten enkeleitä ja jumalia ja Jumala, Korkein Jumala, Ylijumala. Ja maapallolla on henkimaailmaa aineellisen maailman lisäksi.

      Ufot ja uskonnot eivät ole kokonaan eri asioita.

      Tämä näkökanta selittää kaiken. On jo aika lähellä totuutta.

      Ja muinaisia, kadonneita korkeakulttuureja on ollut.

      Urantia kirja on uusi uskonto, ilmeisesti väärä Kristinuskoon verrattuna, mutta kertoo paljon avaruudesta. Vaikea tietää kuinka paljon siinä on totta ja kuinka paljon epätotta avaruudesta.

      Paikallisen osauniversumin erottaminen koko universumista on avartava juttu BB teoriaan nähden.

      • Käyvät täällä, mutteivät ilmesty julkisesti. Jumala ilmestyy oikeassa uskonnossa, oli mikä oli niistä.


      • Anonyymi

        Urantia-kirjassa ja Raamatussa vain osa on totta. Arviointi jätetään lukijalle.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Urantia-kirjassa ja Raamatussa vain osa on totta. Arviointi jätetään lukijalle.

        Arvioni on, että Urantia on pahojen henkien harhautusta, koska siinä haukutaan Paavali ja annetaan Jeesuksesta väärä kuva.

        Sehän saatiin automaattikirjoituksella. Henkimaailmasta.

        Raamattu taas on Jumalan Sanaa. Se on vain monesti väärin tulkittu, ja siinä on käännös virheitä, lisäyksiä ja poistoja, jotka aletaan tuntea jo tarkkaan. Varsinkin Joseph Smithin käännöksen takia ja Mormonin kirjan takia.

        Mm. kaikki profeetat tiesivät Jeesuksesta, muttei sitä Vanhassa Testamentissa niin selvästi ole. Eikä Uudessa ole kastamisen tapaa.


    • Tämä on mielenkiintoinen asia. Uskonnot ja ufo jutut eivät olekaan niin eri asia kuin on luultu. Tämä avaa tiedemiehille väylän uskontoon, ja uskonnoille ymmärrystä omasta olemuksestaan.

      Mormoniuskonto on sellainen, jossa uskotaan kulttuureihin muuallakin. Ufoyhteyksiä tänne ei siinäkään täysin osata konkretisoida, kuten ei muuallakaan uskontojen piirissä. Mutta kyllähän se selvä on:

      1. Muiden kulttuurien avaruusaluksia.
      2. Saatanan huijauksia.
      3. Enkeleitä ja jumalia.
      4. Luonnollisia syitä, mm. harhoja, suurvaltojen tuntemattomia laitteita, tai puolueiden (natsit) tai suurliikemiesten.

      Näihin lokeroihin jokainen tapaus voidaan laittaa. Siitä myös näkyy, kuinka ateistiselta pohjalta asianmukainen tutkimus on mahdotonta, kuten parapsykologiassa ja teologiassa. Jumala ja henkimaailma on pakko olettaa, jos asiaa tutkii kaikinpuolisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6221
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4703
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      67
      4296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2205
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      138
      1599
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      53
      1525
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1338
    Aihe