Mitä tarkoittaa useiden 1700- luvulla eläneiden pappismiehen kohdalla toistuva maininta "Sacellanus in Lappo"?
Sacellanus viitannee kappalaiseen mutta mitä jatko merkitsee?
Sacerllanus...
11
171
Vastaukset
- Anonyymi
Eilen Jäävuori-seminaari kelteistä. Gaelin druidikielessä suomi on suomi. Gaelin kielen puhujia edelleen Skotlannin pohjoissaarilla johon druideja pakeni. Kelttien I-haplotyyppi siirtyi Tarsish Britannican tinakaivoksilta kuparimalmin luo, edelleen I haplon keskittymä Luleåssa joka oli fennien saamelaisten melkein Birgeriin saakka. Kelto-neito ja Minerva Jobin tytär Tunturipöllö. Vain 3 tytön nimet mainittu, ei Jobin 7 pojan.
Isaskar ja Leevi naivat Jobin tyttäret. Isaskarin poika Pen foinikialaisten kantaisä. Kaleva meinasi samaa verkapunaa jota Rooma kielsi Isaskaria ja Sebulonia käyttämästä.
Pietari ja Andreas Antero Vipunen olivat Sebulonin heimosta. Tämäkin viittaa pohjoiseen yhteistyöhön Isaskarin Penin kanssa: Maan maamassan navassa särkyneen saviruukku eretz keskellä luvatussa maassa Sebulon tuki markkinoinnissa, organisoinnissa ja rahoituksella Isaskarin aasia joka puski työtä ja tutki Kirjoituksia sekä aikain epookkimerkkejä. Lännen Pietarin piti antaa Andreas Antero Vipuristille ja rouva Vipuselle anteeksi 7x70 kertaa. ArkAngelin Bjarmian Perämaan ja Skotlannin lipuissa Anteronristi, valkoinen ja sininen värit vain toisinpäin.
22 polvea Adamista Edomiin ja IsraEliin... juopa. Jasherin kirja kuvaa Rooman perustamisen, Eesaun pojanpojan lempinimi oli susinarttu, 2 sotapäällikköään Romulus ja Remus -hahmot.
Joosefin pojista Manasse tutki maallisia viisauksia ja Efraim hengellisiä. 22 vuoden tarpomisestaan isänsä Joosep vietti 12 vuotta hovin virkamiesten hallintovankilassa jossa oppi Ra:n oppineiston ja Memfisin hovin kiemurat. Ra El = Royal pitää sisällään okkultismia ever since. Egyptin valo Ra on hepreaksi pimeyttä. - Anonyymi
Joo jep, tuo olikin tyhjentävä vastaus aloituksen kysymykseen..!
- Anonyymi
Labbo tarkoittaa Lappia
- Anonyymi
Mutta sana on Lappo!
Lappo on pieni Brändön kuntaan kuuluva saari ja kylä, koko Brändö on ollut ko. aikaan vain Kumlingen kappeliseurakunta eikä Lappossa ole ollut kirkkoa tms. ts. ei siellä ole ollut kappalaistakaan.
Missään tapauksessa kukaan ko. kirkonmiehistä ei toiminut pohjoisen Lapissa mutta Lapin kunnassa joka nykyään on liitettynä Rauman kaupunkiin, joku heistä saattoi toimiakin. Se menisi kirjoitusvirheestä vielä tuo yksi tapaus jossa Lappi- sana olisi muuttunut Lappo- sanaksi mutta kun se toistuu siis ainakin kolmen miehen tiedoissa eivätkä he kaikki ole, lähes samanaikaisestikin vielä, voineet Lapin kunnassa palvella.
Löytyy myös eräästä kirkonmiehestä merkintä "Sacettanius in Ilmola" ja tässä tapauksessa löytyykin lisämaininta miehen olosta jossakin vaiheessa juuri Ilmolan eli suomeksi Ilmajoen kappalaisena.
- Anonyymi
Lapua on varmaann to
- Anonyymi
Eikö Ilmolassa ole jokin rallikilpailu?
- Anonyymi
Ralli ei satu olemaan juuri minun rattoni mutta klo 16:55 kommentoineelle totean että Lapua tosiaan lienee paikka josta on kyse.
- Anonyymi
Entä mitä ero on ilmauksilla sacellanus ja capellanus? Ainakin Capellanus on ollut myös nimi mutta ei mennä siihen.
Onko niin että sivukirkon kappalaisesta eli sacellanuksesta tuli capellanus kun hän meni papiksi seurakunnan pääkirkkoon? - Anonyymi
Rikun se oli imola
- Anonyymi
Ekun se ilo iloma
- Anonyymi
Miksi julkaisuni kommentointi on otettu pois?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232558- 1351964
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151291Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271133Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089- 961053
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841048