Miksi nelari kuitenkin jyrää?
Päijänteen ympäriajo voitettiin taas nelitahtisella. Kaksitahtihan on kevyempi ja tehokkaampi.
6
258
Vastaukset
- Anonyymi
kuskin ajotaidolla on melkosuuri vaikutus kyseisen tapahtuman tulosluettelon muodostumiseen.
- Anonyymi
Ja kuinka paljon niitä 2t nykyisin tehdään?
- Anonyymi
Komean näköistä kun nelarikuski tulee hitaaseen mutkaan, mutta ei vaihda pienemmälle vaihteelle ja silti lähtee keulien suoralle.
- Anonyymi
Rapa lentää jatkossakin ja ruopii mennessä.
- Anonyymi
nelaria on kehitetty enenmän, kuin kuin kaksitahtia,
- Anonyymi
Kuten tuolla jo aikaisemmassa kommentissa todettiin, nelarin vetoalue on paljon laajempi. Pitkässä kisassa kaksitahtisella kierrosten pitäminen vetoalueella ja jatkuva vaihteiden vatkaaminen vie keskittymisestä osan moottorin hallintaan. Käy raskaaksi pidemmän päälle.
Yleisesti pitkän matkan ratakisoissakin (12 - 24 h) pärjätään paremmin laajavetoalueisilla pyörillä. Se tietysti menetetään huiptutehoissa, mutta jaksaa keskittyä paremmin ajosuoritukseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35412251Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-19011477Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2806593Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555367Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2073874- 1773663
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin642753Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1782507Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva522240Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151932