Hämähäkki-/luutaihottuma

Anonyymi-ap

Hei,

olen 47-vuotias esivaihdevuosien loppuvuosissa elävä nainen. Viime aikoina olen huomannut molempien rintojeni alaneljänneksen, kainaloiden puoleisella ihoalueella, hämähäkkimäistä pintaverisuonista koostuvaa punoitusta. Näyttää luutaihottumalta.

Olen miettinyt onko kyseessä hormonaalisten muutosten aiheuttamia verisuonimuutoksia, rintani kun E-kuppisina painavatkin paljon.
Huolestuisin jos kuviota olisi vain toisessa rinnassa, mutta sitä on tosiaan molemmissa ja täysin samalla kohdalla.
Onko muilla esiintynyt tällaista oiretta?

Kiitos mahdollisista vastauksista. :)

3

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On normaalia, ainakin itse olen nyt törmännyt noihin lukiessani mahdollisista vaihdevuosiongelmista tai oireista, kun omaa unettomuuttani äskettäin mietin, ja osin jotain tuollaista on jo minulla reisissä, siellä suurin rasvakudos minulla, pohkeissa oli myös ilman rasvaa noita, ja siksi asiaan perehdyinkin, kun mietin jo suonikohjuja tai tukoksia niiden vuoksi. Eli varmasti on normaalia, minulla ei muita oireita ole, ikää nyt 48. Ja luutaihottuma on tuntematon termi, joten en tiedä mitä sillä tarkoitat. Mutta ainakin termi "spider veins" on sellainen mitä vaihdevuosi-ikäisten haulla löytyy iholta, myös rinnoista tai niiden seudulta, mutta enemmän pohje-/reisialueilta.

      Ja toki jos pelkäät jotain muuta olevan syynä, sitten mammografiaan lisäksi. Itse ihan AA-kuppisena tuon siksi neuvon, kun en tiedä, voiko teillä E-rintaisilla, jos rasvaa on huomattavasti enemmän kuin rintarauhaskudosta (tai toisinpäin) olla oikeasti suurempi riski verenvuotohäiriöihin hormonimuutoksissa (jos vielä syöt jotain pillereitäkin). Lääkäri on parempi taho kuin kukaan täällä näistä kertomassa, mutta tuota samaa verenpurkaumaa on nyt minullakin jonkin verran jaloissani, ja on kuitenkin ainoa vaihdevuosista kertova oire unettomuuden lisäksi, vieläkin syön minipilleriä, joten jään seuraamaan edelleen vaihdevuosikeskusteluja täällä.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. :)

        En syö mitään pillereitä, mutta minulla on häiriötä sidekudoksissa ihan yleisellä tasolla, epäilynä ollut Ehlers-Danlosin oireyhtymä, joten mietin sitäkin kautta, että vaikuttaako sekin tähän. Mutta lääkärin kantahan se on vielä pyydettävä, valitettavasti lääkärin kanta ei ole ollut aina ihan autuaaksi tekevä, joten ajattelin koittaa alkuun ns. vertaistukea. Ja heti helpotti. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. :)

        En syö mitään pillereitä, mutta minulla on häiriötä sidekudoksissa ihan yleisellä tasolla, epäilynä ollut Ehlers-Danlosin oireyhtymä, joten mietin sitäkin kautta, että vaikuttaako sekin tähän. Mutta lääkärin kantahan se on vielä pyydettävä, valitettavasti lääkärin kanta ei ole ollut aina ihan autuaaksi tekevä, joten ajattelin koittaa alkuun ns. vertaistukea. Ja heti helpotti. :)

        Ärsyttävä äijä,lopeta se pahanteko!Naisten hakkaaminen!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      57
      2225
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1919
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1502
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1034
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      195
      791
    10. 36
      709
    Aihe