Tarkoittaako kymppikuvat digikuvissa aina 10x13cm kuvia? Onko olemassa digikameroita, joilla saa suoraan ilman kikkailua otettua oikeita, 10x15cm kuvia? Suurempien kuvien leikkely sopivan kokoisiksi ei kiinnosta.
kymppikuvat
Merika
31369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Digikuvat teetetään yleisimmin 10x13. Saahan niitä teetettyä myös 10x15, mutta silloin kuvan rajaus on eri kuin mitä on itse ajatellut, koska ylä- ja alareunoista pitää kaventaa.
Mitä vikaa on 10x13 kuvissa? Meillä on useampi sata sellaista kuvaa kansiossa ja jotenkin ovat mukavemman kokoisia kuin 10x15 kuvat. Normivalokuvakehyksiin niitä ei tosin saa ilman, että jää tyhjää reunoille..
Kymppikuva tarkoittaa 10x15 kuvaa.
10x13 kuvien vaihtoehtona on 11x15 kuvat.Ne on kivoja.
Mun ex-kameralla, Nikon Coolpix 990:lla sai suoraan kuvattua myös 10x15 formaattiin.
Kinodigijärkkärit kuvaa yleensä 10x15 formaattiin poislukien Olympukset.
Eihän niitä itse tartte leikata. Kuvan lähetys ohjelma tekee sen automaattisesti miten haluat, tai joissain ei saa valita leikataanko ylä tai alapuolelta.