Kävin pankissa jossa luetteloitiin kuolinpesään kuuluva tallelokero. Olen kuolinpesän osakas mutta en kyseisen pankin asiakas. Virkatodistukset oli ihan OK ja henkilöllisyystodistuskin mukana joten luettelointi onnistui.
Jäi kuitenkin vaivaamaan se että kun näytin henkilökortin niin virkailija sanoi ottavansa siitä kopion ja poistui hetkeksi paikalta toimenpidettä varten.
Onko asiakkaan henkilökortin kopiointi sallittua?
a) Osuuspankissa
b) K-Marketissa
c) S-Marketissa
d) Alkossa
Pankki otti kopion henkilökortista
Anonyymi-ap
2
95
Vastaukset
- Anonyymi
Alkossa et voi asioida ilman henkilötodistuksen näyttämistä noutoasiakkaana.
Vaikka et ole tilaaja, joudut esittämään henkilötodistuksen, jonka tiedot kirjataan järjestelmään. Se, onko oikeutta ottaa kopio henkilötodistuksesta, en tiedä.
Normaali käytäntö esim. ulkomaisissa majoituskohteissa. - Anonyymi
On kokonaan eri asia jos henkilökorttia katsotaan henkilöllisyyden tahi muun sellaisen asian selvittämiseksi joka on tarpeen kun henkilökortin kopiointi.
Henkilökortin kopioinnin tarpeellisuus voi olla todella vaikeaa perustella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467525
- 334153
- 573665
- 503160
- 172846
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons562436- 542368
- 402319
- 432288
- 162256