EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet.
https://www.suomenuutiset.fi/eu-haluaa-terveydelle-haitallisen-puunpolton-aisoihin-saunojen-ja-takkojen-piippuihin-sahkoiset-savukaasujen-puhdistimet/
EU:lla on kova halu lopettaa puun poltto. Nyt käsittelyä lykättiin, mutta ennemmin tai myöhemmin se on taas pöydällä.
Eu lopettaa puunpolton mökeillä
20
490
Vastaukset
- Anonyymi
EU:ssa ei ymmärretä, että Suomessa saunapuut ovat ihan oikeaa puuta, jota poltetaan asianmukaisesti. Keski-Euroopassa takassa poltetaan mitä lie risuja ja pensaan oksia ja pakkauslaatikoista saatuja päreitä, kun eihän niillä edes ole siellä mitään metsiä.
- Anonyymi
Suomessa onneksi ollaan vastuullisia ja poltetaan painekyllästetyt ylijäämät, samat risut ja pahvit sun muut pakkausmuovit mökillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa onneksi ollaan vastuullisia ja poltetaan painekyllästetyt ylijäämät, samat risut ja pahvit sun muut pakkausmuovit mökillä.
Niinkö teet? - Ei meillä ainakaan polteta kuin puuta.
- Anonyymi
Tarkoittaa siis että pakottaa ostamaan heiltä savun suodattimet . Myyntiä.
- Anonyymi
Hankitaan kaikille sähköttömille mökeille aggregaatti ja sähkökiukaat, niin ollaan mieliksi keskusjohdolle ja on se helpompaakin kuin klapien kanssa puljaaminen.
- Anonyymi
Tulee päästöjä aggregaatista ja maailma tuhoutuu
- Anonyymi
Suunnitelmissa on sähkötoimiset hiukkassuodattime piippuihin. Säädös on nyt jäissä, mutta valmistelu jatkuu.
Saunan kiukaita säädös ei koske,mutta puuhellojen käyttöön se vaikuttaa.- Anonyymi
Sehän lisää sähkölaskun. Hanki aurinkokenno.
- Anonyymi
Säädökset vaikuttavat vain niiden voimaanastumisen jälkeen rakennettuihin laitteisiin. Saunojen kiukaita ei olla ottamassa mukaan tähän.
Siis paljon melua tyhjästä !!!- Anonyymi
Siitä on lyhyt askel siihen, että halutaan vaatimustasoa nostaan ja ensin se tulee pakolliseksi tulisijojen uusimisen yhteydessä ja lopuksi kaikkiin..
Minä en enää luota yhtään EU-hallintoon. Näpräävät tällaisten asioiden parissa, eivätkä saa isompia asioita kuntoon. Juuri mietinnässä, sijoitanko perintörahat Suomeen, vai EU:n ulkopuolelle.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä on lyhyt askel siihen, että halutaan vaatimustasoa nostaan ja ensin se tulee pakolliseksi tulisijojen uusimisen yhteydessä ja lopuksi kaikkiin..
Minä en enää luota yhtään EU-hallintoon. Näpräävät tällaisten asioiden parissa, eivätkä saa isompia asioita kuntoon. Juuri mietinnässä, sijoitanko perintörahat Suomeen, vai EU:n ulkopuolelle..Ai kaiken 1000 euron perinnön?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä on lyhyt askel siihen, että halutaan vaatimustasoa nostaan ja ensin se tulee pakolliseksi tulisijojen uusimisen yhteydessä ja lopuksi kaikkiin..
Minä en enää luota yhtään EU-hallintoon. Näpräävät tällaisten asioiden parissa, eivätkä saa isompia asioita kuntoon. Juuri mietinnässä, sijoitanko perintörahat Suomeen, vai EU:n ulkopuolelle..Teidän perintö mökit mätänee kun tulette vanhoiksi turha kuvitella mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siitä on lyhyt askel siihen, että halutaan vaatimustasoa nostaan ja ensin se tulee pakolliseksi tulisijojen uusimisen yhteydessä ja lopuksi kaikkiin..
Minä en enää luota yhtään EU-hallintoon. Näpräävät tällaisten asioiden parissa, eivätkä saa isompia asioita kuntoon. Juuri mietinnässä, sijoitanko perintörahat Suomeen, vai EU:n ulkopuolelle..Mökit on homeessa ja kaivoissa sammakoita. Seinät kosteusvauriossa . Mikä perintö se on vuokratontilla useimmat. Veneet on lahonnut. Hyvä perintö on se annat lukion kirjat maksat ne ja ulkoilu vaatteet kuin maksat ajokortin. Siinä se.
- Anonyymi
Ihan taas jännittää koska tulee seuraava tämän tasoinen vedätysaloitus ??
- Anonyymi
Sitten vaan asennutetaan hiukkassuodatin piiipun päähän, eihän se sen kummoisempaa ole. Maksaa korkeintaan muutaman tonnin ja taas nousee paikan arvo parikyt tonnia.
- Anonyymi
Luuletko tosiaan sellaisen nostavan mökin arvoa? Ei ainakaan minun silmissä nosta. Kaikki huoltoa ja ylläpitoa vaativat härpäkkeet mökillä alentavat mökin arvoa.
- Anonyymi
Maksaa vain muutaman tonnin.No ei kaikilla ole rahaa kuin roskaa.Joku järki tähän hommaan
- Anonyymi
Mää polttelenkin kaupungissa.
- Anonyymi
Enpä ole lopettamassa.Ihan sama mitä siellä päätetään
- Anonyymi
Lehmät pieree ja porot röyhtäilee ja suomalainen lämmittää puilla saunan ja maailma tuhoutuu.Kiinassa ja Intiassa tuhannet kivihiilivoimalat ne vain porskuttaa ja lisää avataan jatkuvasti 🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705