Syrjäkylän uliulia

Anonyymi-ap

Jos naapurikunnassa on työt ja vapaa-aikakin, niin asiahan on juuri kuten täältä taajamasta on yritetty selittää. Ideologinen syrjäseudulla asuminen on työlästä ja varsinkin lapsille hyvin kuluttavaa.

"Jos iltapäiväkerhosta ei saa paluukyytiä kotiin, voisi tämä tarkoittaa esimerkiksi vanhemmalle puolen tunnin lisäystä jo valmiiksi pitkään työmatkaan (1-2 tuntia päivässä) sekä mahdollisesti nuoremman lapsen hakua lähipäiväkodista (niin kauan kuin sitä tarjotaan), kun vaihtoehtona olisi hakea lapset samasta paikasta, läheltä kotia. Naapurikunnan tarjoamat aamu- ja iltapäiväkerhot työmatkan varrella alkavat tuntua houkuttelevalta vaihtoehdolta."

Näinhän se on. Fiksut ihmiset asuvat siellä missä on työtkin. Ideologinen asuminen erikseen. Se on valinta. Ei muiden veronmaksajien piikki.

"Lähikoulun lakkauttamisen myötä lakkaisivat myös monet kaikenikäisten harrastusmahdollisuudet ja erityisesti sisäliikuntamahdollisuudet. Myös tämä asettaa lapsiperheet ja alueen asukkaat epätasa-arvoiseen asemaan muihin kuntalaisiin nähden, hankaloittaa arjen sujuvuutta eikä edistä hyvinvointia ja terveyttä tai yhteisöllisyyttä."

Höpöhöpö. Jos muuttaa syrjään, jossa ei ole työtä eikä palveluita, se on aikuisen Oma valinta, jonka kustannuksia ei todellakaan pidä verorahoista kompensoida. Tasa-arvokeskusteluksi tällaisesta ei pidä olla.

Tämäkin ehdokas toisi huomattavaa lisäarvoa Jämsälle, vaihtamalla kylää. Vältyttyisimme monilta vastakkaisilta asetteluilta.

4

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan se raskasta lapsillekin kun on siellä pari ikäluokallaan ja sitten annetaan vaikutelma näiden muutaman lapsen aktiivisesti ja innolla harrastavan kylän jäähallissa ja käyvän kirjastossa ja koulun sisäliikuntasalissa illat pitkät

      Ei täsmää tunnit eikä lukumäärät jotta mitenkään todellista.

    • Anonyymi

      Nykyihminen tarvitsee työpaikan ja lähikaupan ja harrastusmahdollisuudet sekä turvallisen ympäristön. Kaikki löytyy Hallista. Ammattialaa ja harrastusta voi joutua tarkistamaan, mutta yhtä hyvin se TikTok toimii sohvalla Hallissa ja Seppolassa. Jos joka päivä ajaa tuota väliä, siihen menee tunteja niin paljon, että saman tuntimäärän liikuntaan käyttämällä turvaa toimintakykyä ja lykkää vanhuutensa krempat vuosikymmeniä eteenpäin.
      Seppolassa voi käydä sitten kun kerran vuodessa tarvitsee jotain muuta.

    • Anonyymi

      Länkelmäkeläisten kateus on vertaansa vailla.
      Ennemmin suosivat Orivettä tai jopa Seppolaa kuin suin surminkaan suopuisivat Kuoreveden suuntaan

    • Anonyymi

      Niin, ne ei ole kasvavia taajamia mikään, edes Seppola. Siksi eurot pitää laittaa sinne missä palvelevat tuhansia ja vähintään satoja veronmaksajia.

      Satojen tuhansien tuhlaaminen muutamien kymmenien unelmaan olisi todella vastuutonta. Siksi. Ne koulut kiinni ja järki käteen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe