Lakkauttaako uusi valtuusto nyt niitä kouluja? Kun se jotenkin jäi pöydällä tällä nykyisellä valtuustolla.
Koulujen lakkatuksesta
10
458
Vastaukset
- Anonyymi
Kyläkoulut on henki ja elämä max 10 prosentille äänestäjistä. Kovin montaa kyläkoululahkolaista ei pääse valtuustoon. Änkevät kylläkin itsensä sivistyslautakuntaan, joten paljon uliuliulia, virkamiehet yhtä, lautakunta toista, hallitus yhtä ja valtuusto myös tätä yhtä mieltä.
- Anonyymi
Eli lakkautukset etenee nyt 2025-2029?
- Anonyymi
Länkipohjan koulu täytyy valitettavasti sulkea.
Olen Länkipohjan asukas ja ehdolla vaaleissa, en hyväksy tehotonta toimintaa. Muilla asioilla kylästä saa viihtyisän, koulu ei niihin kuuluu- Anonyymi
Työttömien koulutuskeskus länkipohjan koululle. Oppiaineena miten olen työnantajalle hyödyllinen
- Anonyymi
Nimi esille, niin ääni tulee!
- Anonyymi
Kertaalleen lakkautukset oli jo toteutumassa. Kh PJ (Koskenpää) ja SivLa Pj (Länkipohja) ymmärsivät realiteetit. Mutta sitten alkoi taas puliveivaus ja perälautana ollut valtuuston asettama 30 oppilasta korvattiin epämääräisyyden jatkumisena ja vuosittaisena tarkasteluna. Verojen korotuksilla ei ole rajoja.
- Anonyymi
Toivottavasti. Älyvapaata pitää kouluja pitkin pikku kylää muutamalle nulikalle. Taksiin vaan ja jkl tai tre sivistyksen pariin jo peruskoulutukseen. Lähtevät joka tapauksessa viimeistään toisen asteen opintoihin pois Jämsästä.
- Anonyymi
No ihan varmasti lähtevät, kun Jämsä on täynnä keskenään lisääntyneitä kääpiä, joita kiinnostaa vain muumioiden asiat.
- Anonyymi
Syksyllä loppuvat.
- Anonyymi
Jos päätös saataisiin tehtyä, niin liki pari vuotta melkein tuhlautuu rahaa, ennen kun se rahan polttaminen seiniin loppuisi. Ei kouluja pysty lopettamaan päätös + 2 viikkoa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881815Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2911458Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751359- 58945
- 50938
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤50873