Ammatit introvertille

Anonyymi-ap

Moi! Onko joillain introverteillä ammatti ehdotuksia? Olen introvertti ja ujo. Tästä huolimatta olen tänä keväänä valmistumassa parturi-kampaajaksi. Opintojen aikana olen huomasin, että kiireiset asiakaspalvelu alat eivät ole minun juttuni ja väsyttävät minua niin paljon etten jaksa enää päivän jälkeen nähdä ketään tai tehdä mitään. Haluaisin hakea amk, mutta en osaa päättää minne hakisin.
Ihanne alani olisi jokin, jossa saisi käyttää luovuutta ja työskennellä rauhallisessa ympäristössä ilman jatkuvaa asiakkaiden kanssa oloa.

6

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sinähän sanoitkin jo lopussa mikä olisi sinun ihanneammattisi. Se elättääkö "jokin, jossa saisi käyttää luovuutta ja työskennellä rauhallisessa ympäristössä ilman jatkuvaa asiakkaiden kanssa oloa." onkin sitten toinen juttu.

      Introvertit ovat monesti yksintehtävissä töissä kuten koodari, arkisto tmv. tai sitten ovat töissä, jossa saa tehdä tarkkaa työtä rauhallisessa aikataulussa esim- koristepuuseppä tai kirjaston työntekijä. Myös tilinpitoon liittyvät tehtävät voivat sopia

    • Anonyymi

      majakanvartijana pienellä ulkosaariston luodolla. Kullankaivajana lapin kultapuroilla. Kalastajana.

    • Anonyymi

      Mikä on alunperin saanut ujon ja introvertin valitsemaan koulutuksen ammattiin, jossa ollaan ihan toisen ihmisen iholla jatkuvasti? Halu kauneuden vaalimiseen? Voisiko tuota halua toteuttaa helpommin ruusujen kasvattajana? Tyypillinen ujon ammatti olisi kirjanpitäjä, mutta luovuudelle siinä ei ole sijaa.

    • Introverttiys ei tarkoita, etteikö voisi työkseen tehdä jotakin, missä on tekemisissä ihmisten kanssa. Tietysti introvertti saattaa stressaantua enemmän nopeatempoisesta vieraiden ihmisten kanssa olemisesta, mutta monessakin työssä ollaan tekemisissä pitkälti vain kollegoiden kanssa ja asiakkaat ovat asiakkaita. eivät ihmisiä siinä mielessä.

      Vaikka ujo olenkin, ei introverttiyteni estänyt esimerkiksi opettajan työtä ja siinä oppi suhtautumaan omaan esiintymiseen jokseenkin kiihkottomasti.

    • Anonyymi

      Sinne minne boombox bomppii !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3018
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2097
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1958
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1823
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1553
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe