Ammatit introvertille

Anonyymi-ap

Moi! Onko joillain introverteillä ammatti ehdotuksia? Olen introvertti ja ujo. Tästä huolimatta olen tänä keväänä valmistumassa parturi-kampaajaksi. Opintojen aikana olen huomasin, että kiireiset asiakaspalvelu alat eivät ole minun juttuni ja väsyttävät minua niin paljon etten jaksa enää päivän jälkeen nähdä ketään tai tehdä mitään. Haluaisin hakea amk, mutta en osaa päättää minne hakisin.
Ihanne alani olisi jokin, jossa saisi käyttää luovuutta ja työskennellä rauhallisessa ympäristössä ilman jatkuvaa asiakkaiden kanssa oloa.

6

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sinähän sanoitkin jo lopussa mikä olisi sinun ihanneammattisi. Se elättääkö "jokin, jossa saisi käyttää luovuutta ja työskennellä rauhallisessa ympäristössä ilman jatkuvaa asiakkaiden kanssa oloa." onkin sitten toinen juttu.

      Introvertit ovat monesti yksintehtävissä töissä kuten koodari, arkisto tmv. tai sitten ovat töissä, jossa saa tehdä tarkkaa työtä rauhallisessa aikataulussa esim- koristepuuseppä tai kirjaston työntekijä. Myös tilinpitoon liittyvät tehtävät voivat sopia

    • Anonyymi

      majakanvartijana pienellä ulkosaariston luodolla. Kullankaivajana lapin kultapuroilla. Kalastajana.

    • Anonyymi

      Mikä on alunperin saanut ujon ja introvertin valitsemaan koulutuksen ammattiin, jossa ollaan ihan toisen ihmisen iholla jatkuvasti? Halu kauneuden vaalimiseen? Voisiko tuota halua toteuttaa helpommin ruusujen kasvattajana? Tyypillinen ujon ammatti olisi kirjanpitäjä, mutta luovuudelle siinä ei ole sijaa.

    • Introverttiys ei tarkoita, etteikö voisi työkseen tehdä jotakin, missä on tekemisissä ihmisten kanssa. Tietysti introvertti saattaa stressaantua enemmän nopeatempoisesta vieraiden ihmisten kanssa olemisesta, mutta monessakin työssä ollaan tekemisissä pitkälti vain kollegoiden kanssa ja asiakkaat ovat asiakkaita. eivät ihmisiä siinä mielessä.

      Vaikka ujo olenkin, ei introverttiyteni estänyt esimerkiksi opettajan työtä ja siinä oppi suhtautumaan omaan esiintymiseen jokseenkin kiihkottomasti.

    • Anonyymi

      Sinne minne boombox bomppii !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe