Kävin katsomassa näyttelynsä Ikaalisissa, vaikutuin. Jälleen!
Tein yhdestä upeasta maalauksestaan varauksen, odotan innolla että saan sen meidän kotiimme, se sopii kuin tilauksesta vaaleaan sisustukseemme.
Olin vuosia sitten Sastamalassa näyttelyssään, jolloin pääsin taiteilijaa henkilökohtaisesti jututtamaan. Silloin hankin kauniin enkelimaalauksen tyttäremme huoneeseen.
On kyllä kiistatta Aikamme Suuri Taiteilija, oman polkunsa kulkija. Mielenkiintoinen ja äärettömän herkkä, monipuolinen henkilö. Taiteensa tekemisen ohessa myös kirjailija! Ei pidä mekkalaa itsestään eikä töistään, mutta ne puhuvat kyllä puolestaan.
Olen lukenut hänestä ja töistään lehdistä, mutta hämmästelen, ettei hän ole ollut esim. televisiossa, tai en ainakaan ole nähnyt, tai eikö ole sitten halunnut mennä.
Taiteilija Naomi Mesin
2
192
Vastaukset
- Anonyymi
Olen menossa, toivottavasti se yks taulu ei ole ehtinyt mennä, laitoin viestiä taiteilijalle mutta en ole vielä saanut vastausta.
Olen käynyt kerran Tampereellla ja kerran Sastamalassa, ihania, suuria töitä. - Anonyymi
Minä arvostan kyseisessä taiteilijassa erityisesti sitä, että on itse, omilla kyvyillään tehnyt tietä taiteensa kanssa.
Monilla muilla taiteilijoilla on puolisonsa tai muita "tukijoukkoja", jotka ovat varmasti helpottaneet taiteensa tunnetuksi tekemistä ja tulemista. Taiteilija Mesin on useissa yhteyksissä sen itsekin tuonut julki, että on yksinkulkija, käyttänyt itsestään jopa nimitystä erakko.
Olen käynyt muutamissa näyttelyissän, pariin kertaan päässyt kanssaan keskustelemaan. Hänessä on sellainen herkkyys, ja samalla palo, jonka voi todentaa vain todellisessa taiteilijassa.
Sitä kuvastaa hyvin se, kun kysyin häneltä, kuka on hänen oma suosikkitaiteilijansa, tai maalauksensa.
Hetkeäkään miettimättä hän vastasi että ehdottomasti Vincent van Gogh, ja työnsä Auringonkukkia.
Sanoi, että joka kerta kun hän katselee kyseistä maalausta, kyyneleet alkavat valua poskilleen, että hän jotenkin kokee kehossaan maalauksen, sen synnyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191672
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36921Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38821Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43748Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37710