Harkitten tässä ostaisiko sitä ensimmäisen macin. Macbook air M3:ta on niin kehuttu testeissä. Mitkä on merkittävimmät erot windowsiin? Saako ohjelmia yhtä hyvin ja ilmaisena? Olen käyttänyt jossain koneessa linuxia ja tykännyt. Tuntui turvalliselta ja ettei niin paljon vakoile. Nämä käyttikset kuulemma periytyvät samasta alkumuodosta, onko ne vielä samanlaisia?
Tietokonehankintaa
9
351
Vastaukset
- Anonyymi
Mac ovat Applen tapaan hyvin rajoitettuja ja ylikalliita.
- Anonyymi
Windows 11 on hyvin rajoittenen ja toimimaton. mikä vaan muu on aina parempi.
- Anonyymi
Ohjelmatarjonta on ihan riittävää, tarjolla on ilmaisia ja kaupallisia sovelluksia. Suurin ero on se, että macOS perustuu Unixiin, ja mikäli on käyttänyt Linuxia monessa toiminnossa on samankaltaisuutta. Windowssin ja macOS:n käyttöliittymiä ei voi suoraan verrata, niissä on sen verran paljon eroja. Applen M-sarjan suorittimille ei ole tiettävästi olemassa toimivaa Linux- jakelua.
- Anonyymi
Avioero viestit kertaus isäälkw aikuiset lapset kertaa Elisan verko. Kautta sovahvslle isän kautta äiti viestejä jotka eivät saavu oikein aina kanissa Suomi Elisa verkko.
Väkivallan ja vihan ym negatiivinen Elisa syöte- Anonyymi
Otitko sinolia heti aamusta!
- Anonyymi
Perseenrassaajalla taas ajatukset ihan pyllyssä!
- Anonyymi
MENE HOITOON!
- Anonyymi
Kehuttu? Haukuttu niitä on! M3 ei ole niin vikkelä kuin on kehuttu!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913487Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102920Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä612468Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92115Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411890Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.41839Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391682- 901551
- 721103
- 741080