Niin, olen elokuussa muuttamassa ainakin toistaiseksi Englantiin. Lähinnä jälleen kerran uutta välivuotta pitämään ku ei vieläkään opiskelupaikassa lykästänyt. Tulikin tässä mieleeni, ku tuossa vuosi sitten vaihdoin nimeäni, etunimiä niin että yks nimi on sama kuin passissa. Ja sukunimi tietysti kans. Kävin juuri englannissa ja varasin matkat edellisellä nimellä (joka on nykyään toinen nimi), mutta koska matkalippuja varatessa kysyttiin vain yhtä nimeä ni laitoin sitten sen, että ei tarvitse uudelleen ostaa passia. Ei mitään ongelmaa.
Mutta, nyt kun olen muuttamassa, ja tarvitsen(?) passia jossain työnhaussa (?) vai tarvitsenko (?) ni mitä siitä voi seurata jos en vieläkään hommaa uutta? kuitenki kymmenen vuoden passi ja henkilötunnus on tietty sama jne. huh
Mutta, nyt kun olen muuttamassa, ja tarvitsen(?) passia jossain työnhaussa (?) vai tarvitsenko (?) ni mitä siitä voi seurata jos en vieläkään hommaa uutta? kuitenki kymmenen vuoden passi ja henkilötunnus on tietty sama jne. huh
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi et opiskelisi Englannissa?Ota todistuksistasi englanninkieliset kopiot ja pyri yliopistoon Englannissa.Hae KELAlta opintotukea ja ala opiskelemaan.Voit ohessa tehdä töitäkin , koska työpaikkoja on valittavissa vaikka kuinka paljon.
Olisko jotain websitea mistä löytyy...thanks!
täytyy vaan mennä paikan päälle etsimään.
Suurin pointtini ei ollut työpaikkojen määrä ja laatu,vaan yliopiston aloittamisen mahdollisuus.Moni sellainen,joka ei ole saanut rakkaassa kotimaassamme opiskelupaikkaa , on saanut sen Englannista , Hollannista tai jostakin muusta Euroopan maasta.Ja työskentelemällä ja opiskelemalla Länsi-Euroopassa , luodaan arvokkaita henkilösuhteita sekä kartutetaan arvokasta kielitaitoa.
KELA antaa opintotukea myös muualle kuin Suomeen ja töitä tekemällä voi helpottaa taloudellista asemaansa.
Työpaikoista ilmoitetaan hyvin usein liikkeiden ikkunossa tai kaupallisten työnvälittäjien ikkunoissa.Palkka tosin on usein aika pieni , vain 5 - 8 puntaa tunnilta , joten se on oiva lisä KELAn maksamalle opintorahalle.
hei kaikki lontoosee suuntaavat toita etsivat.oon ite toissa london eyella siis silla maailmanpyuralla ja tossa syyskuun aikana olis paljon vapaita tyopaikkoja.palkka on hyva ainoo miinus on et pitaa olla ulkona toissa.perusvaatimuksena englanti ja mielellaan jokin toinen kieli,mut ei pakko.laittele cv osotteeseen [email protected] niin annan sen eteenpain.
No siis kiitoksia vaan vastauksia, ja oon joo kyllä miettiny sitä opiskelupaikkaakin, mutta kukaan ei nyt kyllä varsinaisesti vastannu mun kysymykseen...