Pimeneekö TV

Anonyymi-ap

Vaikutukset radio- ja TV-verkkoihin
Tuulivoimapuisto voi aiheuttaa häiriöitä muun muassa vaikutusalueensa radio- ja TV-lähetyksiin ja mobiiliverkkoihin. Liikkumaton tuulivoimala ei sellaisenaan aiheuta merkittäviä häiriöitä radio- tai TV-vastaanottoon. Häiriön aiheuttavat tuulivoimalan liikkuvat lavat. Tuulivoimalat saattavat vaimentaa radiosignaalia, joka kulkee tuulivoimapuiston läpi tai suuritehoinen radiosignaali voi heijastua tuulivoimalan rakenteista ja häiritä signaalin vastaanottoa.

Suomen TV-lähetyksistä vastaa pääasiassa Digita, minkä lisäksi verkkotoimilupa on joillakin muillakin yhtiöillä osassa Suomea. Tuulivoimapuiston rakentajan on jo suunnitteluvaiheessa ja vaikutusten arvioinnissa syytä pyytää lausuntoa voimaloiden alueellisista vaikutuksista paikkakunnalla toimivien verkkotoimiluvan haltijoilta, jotta vaikutukset voidaan minimoida.

Vaikutusten kartoittamisen jälkeen tehdään tarvittaessa toimenpidesuunnitelma, jonka avulla vaikutuksia pienennetään. Mahdollisia toimenpiteitä ovat muun muassa antennien modernisointi, uudelleen suuntaaminen ja täytelähettimien asentaminen.

Viestintäviraston mukaan tuulivoimarakentajan on tärkeää ilmoittaa rakentamisesta kaikille tiedossa oleville radiojärjestelmien käyttäjille rakennusalueen lähialueella. Sopiva koordinointietäisyys on noin 30 kilometriä. Radiopaikannusjärjestelmien ja radiolinkkien käyttäjiä ja operaattoreita on aina informoitava etäisyydestä riippumatta.

0

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 133
        1632
      2. Naisten liian suuret vaatimukset?

        Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
        Sinkut
        203
        1036
      3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

        Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        161
        707
      4. Olen Aito Narsisti

        Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
        Sinkut
        237
        565
      5. 31
        520
      6. Mara puhuu narsuista

        Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        187
        509
      7. Outo liikkuja

        Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
        Ähtäri
        11
        474
      8. PÄIVÄN KYSYMYS

        Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
        Kajaani
        186
        472
      9. Onko tämä meidän yhteys

        Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
        Ikävä
        41
        436
      10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

        Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
        Puolanka
        18
        423
      Aihe