Satusetä hänen suuri egonsa

Anonyymi-ap

Olipa kerran satusetä joka uskoi raamattuun vaan ei ufoihin. Tämähän kävi kovin hermon päälle kun muut ihmiset vain mulkaisivat häntä ja kääntyivät pois kun hän yritti kertoa raamatusta ja ufoista. Satusetä alkoikin kirjoitella ufopalstalle jotta ei tarvitsisi sietää ihmisten mulkoilua, mutta tilanne kävi sielläkin toivottomaksi, kukaan ei halunnut kaveerata vaan kaikki väittivät vastaan ja kääntyivät pois.

Satusetä uskoi että jumala oli antanut hänelle tehtäväksi kertoa ihmisille raamatusta ja ufoista, mutta satusetä oli epäonnistunut tehtävässään. Satusetä oli kovin murheellinen, mitä tehdä?

Ehkä hän voisi tekeytyä ufoloogiksi, voittaa ensin ihmisten luottamus ja sitten kertoa heille raamatusta. Satusetä keksikin joukon valheita, ufotapahtumia jotka myöhemmin voisi selittää ihmisille kuten raamattu ne selittää. Mutta ihmiset vähät välittivät satusedän valheista vaan kääntyivät pois.

Näin satusedän elämä jatkui. Ufot ja muukalaiset saapuivat mutta se ei muuttanut satusedän käsityksiä. Katkerana ja yksinäisenä hän viimein kuoli, eikä kukaan tuonut haudalle kukkia.

Sen pituinen se.

1

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varaktori levätköön rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      79
      7665
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7484
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6059
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4966
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4159
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3890
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3582
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3517
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      98
      2913
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2562
    Aihe