Miksi on vain amerikkalaisia käyttiksiä

Anonyymi-ap

Mistä johtuu että kaikki käyttöjärjestelmät on amerikkalaisia? windows,linux,android,apple os,google jne??. Sama myös et kaikki sosiaaliset mediat on amerikkalaisia ja kaikki ohjelmat, hakukoneet, sähköpostit jne jne. Miksi ei sallita muita kuin amerikkalaisia käyttiksiä yms??

22

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kaikki sähköpostit ole amerikkalaisia ja on niitä kotimaisiakin vaihtoehtoja, ja Linuxitkin oli alunperin suomalaislähtöisiä, onhan sen kehittäjä Linus Torvalds alunperin suomalainen vaikkakin asuu nykyään amerikoissa.

    • Anonyymi

      Linuxin ytimen eli kernelin on kehittänyt suomalainen Linus Torvalds. Linux -jakeluistakaan kaikki eivät ole amerikkalaisia. Esim. SuSe on saksalainen, Mint on peräisin Irlannista. Manjaro tulee kolmesta eri maasta, Itävalta, Saksa ja Ranska. ZorinOS on Irlannista. Vanhemmissa koneissa hyvin toimiva Q4OS:n kotimaa on Tshekki.

      • Anonyymi

        Ja Ubuntu Britannialainen!


      • Anonyymi

        Juuri näin, ja minä esim. käytän juuri irlantilaista Linux Mintiä jolla tämäkin viesti on lähetetty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Ubuntu Britannialainen!

        Tämä on totta kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Ubuntu Britannialainen!

        Miten Fedora (on itsellä:))?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten Fedora (on itsellä:))?

        Löysikin itse jo vastauksen:) Jenkki Red Hat:)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten Fedora (on itsellä:))?

        Fedoran koti on USA


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fedoran koti on USA

        Joo! Kiitos! Löysikin jo ton tiedon:)


    • Anonyymi

      Tizen on Eteläkoreasta, HarmonyOS Kiinasta. Orbis OS Japanista.

      • Anonyymi

        Tizeniä ei taideta käyttää missään muissa laitteissa, kuin Samsungin telkkareissa?


    • Anonyymi

      Jolla/Sailfish OS Suomi

    • Anonyymi

      niin joillain mailla on omia juttuja kuten kiinalla jne, mutta ei siis yleisesti käytössä maailmalla, kaikki sellaiset on vain amerikkalaisia tai amerikan hallitsemia ja muita ei sallita??

    • Anonyymi

      Nyt on käytössä Deepin:) Eikö ole Kiinalainen?

    • Anonyymi

      Linux on ruotsalainen käyttis ja Jandex venäläinen. Kiinalaisilla on omansa. Maailmalla on myös Android vapaita, joiden käyttis on esim. saksalainen.

      Youtube on sitten asia erikseen, mutta osa VPN.stä vielä ei vaadi loggausta, ja sellaisen avulla voi luoda tilin, jonkin Intian, Argentiinan ja muun halvan maan, jos aikoo hommata maksullisen, niin saa halvalla.

      Gmail jne. on myös hyvä, ilmainen, ja haittana vain, että spostisi aina luetaan (manostamistarkoituksiin), mutta ei ihmisillä ole mitään peitettävää. Google on yhdessä tuhansien sisarien kanssa, jotka jakavat tietosi, mutta jos et ole rikollinen, niin ei sulla ole menetettävää. parhaat palvelut ja noin ilmaiset. Jos hakeri tai työntekijä sitten käyttää niitä, esim. kun olet politiikassa, niin se voi olla riski, mutta ollaan vain duunareita, ei meillä ole edes rahaa.

      • Anonyymi

        Ensinnäkin Linux-kernelin juuret ovat suomesta. Kernel kuitenkin on yhdistetty Richard Stallmanin 1983 luoman GNU-projektin työkaluihin. Projektin tarkoituksena oli luoda ilmainen avointa lähdekoodia oleva UNIX:n kaltainen käyttöjärjestelmä. Koska koodi on avointa - ei suomalaisten vaikutus siihen ole enää kovinkaan suuri eli muutkin ovat sitä kirjoittaneet - menisikö väestömäärien suhteessa?


      • Anonyymi

        LOPETA VIESTIENI POISTATTAMINEN VAIN KOSKA TOTUUS EI OLE MIELEESI!!!

        LINUX ON ALUNPERIN SUOMALAINEN, EI RUOTSALAINEN!!


    • Anonyymi

      Olihan MS-Dosistakin venäläinen vastaava ja paljon parempi.

      • Anonyymi

        Ja nimi oli mikä? En usko, että oli parempi jos et nimeäkään muista..


      • Anonyymi

    • Itsekin käytän saksalaista käyttöjärjestelmää sähköpostiohjelman ja hakukoneen ollessa globaalit.

      Ei se ole sallimisesta kiinni, vaan käyttäjän viitsimisestä.

    • Anonyymi

      Kuka vaan voi tehdä käyttöjärjestelmän tai mitä vaan, pitää vain osata tehdä se paremmin, markkinoida, vakuuttaa käyttäjät ja maailma. Saattaa siinä tarvita myös jokusia palkata auttamaan monissa asioissa.
      Ei kun töihin ja valittaminen sikseen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      73
      2813
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2348
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2198
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      3
      2095
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1524
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1227
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1090
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1034
    Aihe