Olin opiskellut ammattikorkea koulussa eglanin kielella, osaan vähän suomea muttä työn löytäminen sosiaalialla on vaikea minulle taalla hetkella
työhaastetalu
Anonyymi-ap
2312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mikä on kysymys?
Aloitus korjattuna:
Työpaikkahaastattelu
Olin opiskellut ammattikorkeakoulussa englannin kielella, osaan vähän suomea mutta työn löytäminen sosiaalialalla on vaikeaa minulle tällä hetkellä.
Eli miten voit valmistautua työhaastatteluun? Kuvittele kysymyksiä, joita haastattelija todennäköisesti sinulle esittää. Kirjoita niin kysymys kuin vastaus suomeksi ja harjoittele ne niin, että voit ilmaista itseäsi sujuvasti. Hatjoittele puhumaan itsestäsi ja osaamisestasi suomeksi. Kuuntele Youtubesta työpaikkahaastatteluja ja vinkkejä.
Mutta jos et ole viitsinyt opetella meidän maamme kieltä, miksi sinun pitäisikään saada täältä työpaikka? Suomi tekee todella typerästi kouluttaessaan ulkomaalaisia ilmaiseksi englanniksi (tai fingelskaksi, eli tankeroksi). Mitä Suomi heistä hyötyy?