Palstalla selviä elonmerkkejä! Kysyn siis teiltäkin mielipiteitä nimistä.
Sanotaan, että kihlatullasi ja sulla olisi melkein sama etunimi tyyppiä Anna ja Anni. Haluaisitte ottaa yhteisen sukunimen avioliitossa, mutta sekaannukset huolettaisi. Ottaisitko kuitenkin ennemmin yhteisen nimen ja todennäköiset ongelmat, vai tyytyisitkö suosiolla eri sukunimiin?
Nimistä asiaa
4
397
Vastaukset
- Anonyymi
Aion joka tapauksessa pitää oman sukunimeni, mutta voisin ehkä ottaa kaksoisnimen. Voisiko tätä ajatusta soveltaa teidän kohdalla niin, että toinen ottaisi kaksoisnimen? Anna Järvinen-Laine, Anni Laine
- Anonyymi
Ei huonompi ehdotus. Meillä on tosin molemmilla pitkä sukunimi, joten toiselle tulisi älyttömän pitkä nimi. Pitää miettiä. Miten tavallista mahtaa olla, että vain toisella puolisolla on kaksoisnimi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei huonompi ehdotus. Meillä on tosin molemmilla pitkä sukunimi, joten toiselle tulisi älyttömän pitkä nimi. Pitää miettiä. Miten tavallista mahtaa olla, että vain toisella puolisolla on kaksoisnimi.
On tavallista. Useimmiten vain toisella on kaksoisnimi. Pituus on sitten toinen asia. Voi olla vaivalloista jos nimestä tulee hyvin pitkä.
Hyvä aihe tämä nimiasia. Tulee mieleen toinen samantapainen ongelma.
- Anonyymi
Mulla oli kerran nuoruudessa tilanne, että oli prikulleen sama etunimi. Vitsailtiinkin että jos meistä tulee vakkaripari, niin on odotettavissa sekaannusta. Se suhde päättyi, tosin muusta syystä!
Asiallisesti, miettisin vaihtoehtoa että molemmat pitää oman sukunimen, jos olisi sama tai lähes sama etunimi. Vähän fiiliskysymyskin, tuntuisi oudolta olla identtiset nimikaksoset rakkaan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1397648KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237091Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693623Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521383256Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092784Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442318- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457