Skotti

Henna

Olen harkinnut skotlanninterrierin ottamista. Millaiselle ihmiselle teidän mielestänne skotti sopii? Kumpanako se on parempi ottaa, pentuna vai täysikasvuisena? Olen ajatellut täysikasvuisen koiran hankkimista, koska on iso työ opettaa pentukoira sisäsiistiksi ja siinä samassa myös monet muut asiat, joita on paljon. Onko skotti hyvä harrastuskoira? Ajattelin, että sitten kun hankin koiran, alan harrastamaan sen kanssa ainakin tokoa ja mahdollisesti myös agilityä. Tuleeko skotti hyvin toimeen muitten koirien kanssa? entä yksinolo, haukkuuko ne yksin ollessaan? Minulla on erittäin mukavia naapureita joilla on koiria ja ajattelin heidän luokse viedä koiran päiväksi hoitoon siksi aikaa kun olen töissä. Siellä olisi koiralle kavereita ja tekemistä eikä tarvitsisi olla yksinään koko päivää.

1

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skottiperhe

      Skotti ei ole kyllä hyvä valinta jos aiot tokoa ja agilityä harrastaa; skotti ei ole palveluskoira, ei sitä kiinnosta nakkien perässä temppuilu - ei ole sen arvon mukaista. Skotti on itsenäinen, omapäinen, "filosofinen ajattelija". Sisällä skotti on rauhallinen, kiintyy omistajiinsa ja on perheelleen uskollinen. Ulkona se innostuu ja on aktiivinen. Meillä on n.1.5vuotias skottiuros, joka on luonteeltaan aivan hurmaava. Ei hauku juuri koskaan. Jos otat aikuisen skotin, saat kyllä varautua siihen, että se kouluttaa sua etkä sä sitä, koska sillä on jo omat tapansa, joita sun on sitten vaikea enää muuttaa miksikään. Skotti ei ehkä ole paras valinta ensimmäiseksi koiraksi. Kannattaa ottaa yhteyttä skotlanninterrierikerhoon lisätietojen saamiseksi. Kasvattajat eivät myöskään myy skottia kenelle hyvänsä. Mutta meillä on vain positiivisa kokemuksia skoteista ja aivan hurmaava rotu se on. Nyt harkitsemme jo toisen skotin hankintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe