Hei ryhmäläiset,
Olen tällä hetkellä valitsemassa asianajotoimistoa Hämeenlinnasta, ja törmäsin Asianajotoimisto Romo Oy:öön. Yrityksen Google-arvostelut kuitenkin huolestuttavat – keskiarvo on vain 2,7/5, ja viimeaikaiset palautteet ovat todella kriittisiä.
Mietin, onko joku teistä asioinut tämän toimiston kanssa ja voisi kertoa kokemuksia? Onko tämä toimisto edelleen toiminnassa normaalisti, vai onko syytä huoleen? Useat arvostelut mainitsevat epäasiallisen käytöksen, huolimattomuuden ja jopa Asianajajaliiton huomautuksen. Miten tällainen toimisto voi vielä pyöriä, ja voiko sen kanssa ylipäätään hoitaa asioita turvallisesti ja luotettavasti?
Onkohan ylipäätään ketään, jolle Asianajotoimisto Pekka Romo Oy olisi tehnyt hyvän ja asiallisen työn? Vaikuttaa siltä, että tuskinpa on, mutta olisi hyvä kuulla, jos jollain on poikkeava kokemus.
Mietin myös, onko kyse yhdestä huonosta työntekijästä vai laajemmasta ongelmasta toimistossa? Onko asiakkaita kohdeltu johdonmukaisesti huonosti vai voiko kyse olla yksittäistapauksista? Entä onko hinnoittelu ollut kohtuullista, vai liittyykö epäselvyyksiä siihenkin?
Olisin todella kiitollinen, jos joku teistä voisi jakaa omia kokemuksiaan tai vinkkejä vaihtoehtoisista toimistoista Hämeenlinnassa. En haluaisi tehdä virhettä näin tärkeässä asiassa.
Ystävällisin terveisin,
P. Järvinen
Asianajotoimisto Pekka Romo Oy
2
1103
Vastaukset
- Anonyymi
Voin vastata sen perusteella, mitä olen itse huomannut julkisista arvosteluista ja keskusteluista.
Asianajotoimisto Pekka Romo Oy:stä on tosiaan kertynyt viime aikoina erittäin kriittisiä arvioita. Google-arvostelujen keskiarvo on laskenut nyt jo 2,1/5:een, mikä on varsin poikkeuksellisen alhainen tämän alan toimijoille. Palautteissa toistuvat samat ongelmat:
Asiakaspalvelua on kuvailtu hyökkääväksi ja epäasialliseksi.
Moni kertoo, että asioita ei ole saatu hoidettua asianmukaisesti.
Hinnoittelun osalta esiintyy epäselvyyksiä ja epäreiluksi koettua veloitusta.
Myös itse Pekka Romo on saanut useissa arvioissa hyvin kriittistä palautetta.
Vaikuttaa siltä, että ongelmat eivät rajoitu yhteen työntekijään, vaan koskettavat koko toimiston toimintakulttuuria.
Henkilöstössä on ollut vaihtuvuutta – esimerkiksi ystävättäreni Tuuli Tuominen ei enää työskentele toimistossa.
Useampi arvioija on myös ihmetellyt, miten toimisto ylipäätään vielä toimii näillä lähtökohdilla.
Valitettavasti en itse voi jakaa henkilökohtaista kokemusta, mutta arvostelujen perusteella vaikuttaa siltä, että huolenaiheesi ovat perusteltuja. Jos tämä toimisto kuitenkin kiinnostaa, suosittelisin olemaan erityisen tarkkana sopimusehtojen ja hinnaston kanssa ja olemaan tosi varovainen kaikessa kanssakäymisessä! – ja harkitsemaan myös muita vaihtoehtoja Hämeenlinnassa.
Toivottavasti saat hyviä vinkkejä ja kokemuksia myös muilta ryhmäläisiltä. Tärkeän asian äärellä olet – hyvä, että otat aikaa selvittää ennen päätöksentekoa.
Ystävällisin terveisin,
Minna Tuominen - Anonyymi
Monen vuoden kokemus asianajaja Pekka Romosta. Esim. kuolleista henkilöstä loukkaavia lausuntoja. Suhtautuu ylimielisesti ja asiattomasti asiakkaisiin. Romo ei saa pienintäkään asiaa hoidettua ilman riitaa. Pyrkii tahallisesti pitkittämään asioiden hoitoa ansaita mielessään. Hankalaloittaa kummankin osapuolen asiaa ja lisää kummallekkin osapuolelle kustannuksia, sekä yllyttää osapuolia riitelyyn keskenään. Ilmeisesti paikkaa tällä tavalla osaamattomuuttaan. Älkää missään nimessä tehkö toimeksiantoa P.Romon kanssa jos haluatte pysyä poissa hankaluuksista ja ylisuurista kustannuksista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13913233Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853685Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1262985Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791410Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?371393Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511339Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151284Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141214- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989