Vesiliirto

Jossain palstalla joku kertoi huomanneensa että mp:ssä on paljon sileitä renkaita, siis kulutuspinta on kulunut pois.

No auton ja mp:n rengashan ovat erilaisia, ei niitä voi noin vain verrata. Mutta kiinnostaisi tietää onko jollain kokemusta mp:n joutumisesta vesiliirtoon? Tai tietääkö tai onko kuullut jonkun joskus joutuneen vesiliirtoon mp:llä?
3755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onhan niitä, mutta kukaan ei ole jäänyt kertomaan.

Äänestä
  • kertomassa kertomustani, josta nyt kovin paljon ei kertomista ole.
    Alla oli BMW 1200 ja asfaltti oli uudehko. Pyörässäni oli noin 500 km ajetut renkaat. Vauhtia oli ukkoskuurossa noin 40 -50 km/h, kun kovempaa ei yksinkertaisesti nähnyt ajaa. Yhtäkkiä etupää tuntui kevyltä ja alkoi kammeta oikelle puolelle. Mitään ei ollut tehtävissä. Tämä kesti onneksi vain noin sekunnin. Hiemankin pidempään, niin olisin kaatunut tai vauhtia olisi ollut esim.60 km/h , niin varmasti turvallani olisin tehnyt lähempää tuttavuutta uuteen asfattiin. No loppu hyvin kaikki hyvin.
    Vauhtia pudotin vielä tuostakin ja kotiin pääsin kuitenkin ehjänä.
    Uudessa asfaltissa tota kitkaa ei tuntunut kovin paljon olevan vesisateella.

    Äänestä

  • No hengissä minäkin. Takapyörä tuntuu lähtevän helpommin: etupyörän profiili pysyy paremmin pyöreänä ja se on yleensä parempikuntoinenkin. Takapyörän liirto suoralla tiellä ilmenee kierrosten nousuna sen noustessa veden päälle ja sutaistessa siinä tyhjää.

    Etupyörän olen saanut liitelemään pari kertaa lähinnä ruotsissa nelostiellä. Siellä kaistojen välissä on paikkapaikoin sellainen hilpeä ura joka täyttyy vesisateella... Ohitukseen lähtiessä tai sieltä palattaessa kannattaa ajaa jyrkästi yli, loiva ylitys johtaa edellä kuvattuun tuntemukseen ohjaustangossa, kovin kevyt on ote tiehen.

    Mutta ei siinä kuinkaan käy jos suoraan menee, kanttaillessa olen aina ollut varovainen vesikelillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Römpötti kirjoitti:

Jossain palstalla joku kertoi huomanneensa että mp:ssä on paljon sileitä renkaita, siis kulutuspinta on kulunut pois.

No auton ja mp:n rengashan ovat erilaisia, ei niitä voi noin vain verrata. Mutta kiinnostaisi tietää onko jollain kokemusta mp:n joutumisesta vesiliirtoon? Tai tietääkö tai onko kuullut jonkun joskus joutuneen vesiliirtoon mp:llä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu