Rahattomuus

on kurjaa. Mitä voi henäkuussa tehdä kun laskut on maksettu ja rahaa on todella vähän riittää nippanappa ruokaan. Onko kellään hyviä ehdotuksia miten voi järjestäälapsille mielekästä tekemistä rahattomana. (150e on vielä tilillä mutta siitä suurin osa menee ruokaan)
211512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

omistatko autoa tai pyörää/pyöriä. Pyöräilyhän ei maksa..eväät ja retkeily sopisi kesään lastenkin kanssa? Huono ideako:) Voisi pystyttää myös teltan kotipihalle, ja leikkiä "retkistä" siinä..:) Autolla voisi ajaa eväitten kanssa rannalle..? Tiivistemehukaan ei maltaita maksa:)

Äänestä
  • Riippuu paljon lasten iästä. Kun omat lapset oli alle murkkuikäisiä ja rahat välillä tiukalla eväsretket, luontoon ja uinti sekä onkimatkat järvenrannalle olivat suosittuja kesäisin emme kolunneet huvipuistoja tai puuhamaita. Muistavat nyt jo aikuisinakin nämä retket, eikä tarvittu paljon rahaa...

    Äänestä

  • Lilja64 kirjoitti:

    Riippuu paljon lasten iästä. Kun omat lapset oli alle murkkuikäisiä ja rahat välillä tiukalla eväsretket, luontoon ja uinti sekä onkimatkat järvenrannalle olivat suosittuja kesäisin emme kolunneet huvipuistoja tai puuhamaita. Muistavat nyt jo aikuisinakin nämä retket, eikä tarvittu paljon rahaa...

    tultu toimeen ennen..nyt, kun katsoo nykymuksuja huomaa, että mitä enemmän annat, sen enemmän sinulta vaaditaan..Vaikka asiat ovat tänä päivänä hyvin verrattuna entisaikaan..?..sanoisinpa silti, että muksut olivat ennen onnellisempia!

    Äänestä

  • Paljon tuli hyviä vinkkejä oiken piristi mieltä kun vaan huomaa miten paljon vaihtoehtoja löytyy kun on monta näkökantaa: paljon kiitoksia teille jotka annóitte hyviä vinkkejä. Kaljan juojat hävetkää ette osaa ajatella lapsia mutta taitaa joka paikassa olla myös näitä höpöhöpö kirjottajia

    Äänestä

  • Työnhakija kirjoitti:

    Paljon tuli hyviä vinkkejä oiken piristi mieltä kun vaan huomaa miten paljon vaihtoehtoja löytyy kun on monta näkökantaa: paljon kiitoksia teille jotka annóitte hyviä vinkkejä. Kaljan juojat hävetkää ette osaa ajatella lapsia mutta taitaa joka paikassa olla myös näitä höpöhöpö kirjottajia

    ja mukavaa kesää teille sinne:))))

    Äänestä

vähemmän nii jää enempi käteen rahaa! Ite lopetin ryypiskelyn niin jää rahaa yllinkyllin työttömälle!

Äänestä
  • kun ryyppää se 150 euroa mikä sulla on tilillä..saat sillä koritolkulla bissee. menkää pentujen kanssa metsään. pennut kerää marjoja ja sä juot bisset ja kaikki murheet haihtuu

    Äänestä

  • Rahat ei ole riittäneet ryyppäämiseen. Olen eronnut alkoholisoituneesta miehestä: Kyllä minulla on lasten etu ollut aina etusijalla. Ilmeisesti olet hyvätuloinen ja lapseton kun ajattelet noin kapeasti. Oletatko että työttömimmä ei ole rahaa sen vuoksi että menee ryyppäämiseen. Olen onnellinen että lapsillani on raitis koti mutta kyllä sitä rahaa tässä elämässä tarvitaan vuokraan ja ruokaankin ja niitä muitakin pakollisia maksuja aina riittää kuten tv-lupa vakuutukset yms.

    Äänestä

  • kaljasieppo kirjoitti:

    kun ryyppää se 150 euroa mikä sulla on tilillä..saat sillä koritolkulla bissee. menkää pentujen kanssa metsään. pennut kerää marjoja ja sä juot bisset ja kaikki murheet haihtuu

    En valitettavasti ryyppää eniten tympii juuri tuo teidän asenteenne. Olen itse kova poimimaan marjoja ja sieniä josku lapsetkin innostuvat mutta valitettavasti veilä ei ole marja aika joten täytyy odotella loppukuuta.
    Toisaalta aika hauska tuo sun neuvosi millä kuvittelet meidän menevän metsään pitääkö ottaa selvä lapsenvahtimukaan kuskiksi. taidat olla aika ilkeä ihminen

    Äänestä

Riippuu tietty minkä ikäisiä lapset ovat. Alle murkkuikäisille löytyy edullista ja kivaa tekemistä ilmoista riippuen ainakin eväsretkien, rannallakäyntien, pyöräilyn ja sen sellaisen yhteisen tekemisen parissa. Ehkä lähistöltä löytyy vaikkapa kotieläintila tai vastaava jonne voisi kävellä/pyöräillä ja joka ei sinänsä maksa mitään (paitsi ehkä eväät jotka on kiva nauttia paikan päällä)? Kirjastokäyntejä & lukemista sekä esim. kotipullan leipominen ynnä sitten retki luontoon leipomusten ja mehujen kahvien kanssa on mukavaa aikuistenkin mielestä. Niistä jää lisäbonuksena muistoja niin lapsille kuin vanhemmillekin.

Kulutusyhteiskunnan ja mainosten myötä edelläkuvattu tekeminen saattaa unohtua. Ei kaikkeen tarvita paljoa rahaa ynnä pelejä ja vempeleitä. Mukavaa heinäkuuta joka tapauksessa!

Äänestä

Riippuu tietty lasten iästä, mutta tässä pari halpaa huvia:

1. Odottakaa aurinkoista päivää. Lainatkaa kirjastosta perhoskirja. Menkää niitylle tms. lasipurkkien kanssa (haavi ei välttämätön) ja ottakaa purkkiin yksi perhonen kerrallaan. Tunnistakaa laji kirjan perusteella, merkitkää ylös listaan. Löytyykö harvinaisuuksia? Päästäkää perhonen pian vapaaksi. Niitä voi houkutella hunajalla. Käykää erilaisten kasvien paikoissa = erilaisia perhosia.

2. Laittakaa ilmoitus kaupan seinälle että voitte ottaa koiran (tai tietty muutkin elukat käy) hoitoon lyhyeksi aikaa kerrallaan tai käydä ruokkimassa kissoja omistajan matkan ajan. Takuuhauskaa. Itse rajoittaisin kiltteihin rotuihin ;)

3. Tehkää sammakkoakvaario. Pyydystäkää pikkusammakoita lammikosta (illalla/yöllä), rakentakaa vauvan vanhaan kylpyammeeseen kiva asuinpaikka (kiviä, kasveja jne), ruokkikaa vaikka hyttysillä ja tutkikaa sammakoiden viehättävää elämää. Mutta älkää pitäkö liian pitkään vankina.

4. Sadepäivän varalle: kasa hyviä puuvärejä, paljon paperia ja jonkinlainen karttakirja. Ottakaa porukalla kunnianhimoinen tavoite piirtää ja värittää maapallon jokaisen maan lippu. Mutta kannattaa kirjoittaa alareunaan maan nimi, niitä on tooosi paljon. Kuka ottaa Etelä-Amerikan?

Äänestä
  • Tuosta kakkos huvista, voi saada samalla myös pientä tuloa.. :))))

    Äänestä

  • kohta 3. Sammakot ja sammakon kutu on rauhoitettu.

    Äänestä

  • tiesittekö kirjoitti:

    kohta 3. Sammakot ja sammakon kutu on rauhoitettu.

    ihan oikeassa!.. :)))

    Äänestä

  • tiesittekö kirjoitti:

    kohta 3. Sammakot ja sammakon kutu on rauhoitettu.

    ...ei tiedä niin sitä ei tiedä. Ja unohdan tuon sujuvasti tämän jälkeen ;))

    Äänestä

Ei saanut tietoa, missä päin...

No, Stadissa voi järjestää koko päivän retken
Suomenlinnaan, johon voi ottaa eväät mukaan.

Uida voi ilmaiseksi, laivoja voi ihailla ilmai-
seksi, Wc:ssa voi käydä ilmaiseksi, raikasta meri-
tuulta saa ilmaiseksi. Sanan päätteitäkin saa
ilmaiseksi, mutta piilossa...
Noh, seikkailla voi ja lapset saavat jännitystä
päivään ja rusoa poskeen.

Koko päivän perhelippu oli viimeksi voimassa klo
19.00 saakka.

Äänestä

Suunnitelkaa retkiä. Usein se suunnittelu on sen retken mukavin vaihe.
Tehkää retkiä yöllä. Kävelyretki tai pyöräretki keskellä yötä on taatusti toisenlainen elämys kuin päiväretki.
Nukkukaa teltassa (jos sellainen on) yötä.

Me nukuimme kerran koko perhe olohuoneen lattialla yötä. Jokainen otti sängystään patjan ja toi olkkarin lattialle, ja oli muuten hauska mennä nukkumaan ja herätäkin ihan eri paikasta kuin normaalisti.

Kerätkää "romut" ja menkää kirpparille myymään ne. Kaikki osallistuvat vanhojen tavaroiden seulontaan, hinnoittelevat tuotteensa, ja tuotoilla sovitaan tehtäväksi jotain sellaista mitä ei ole ennen tehty.

Vaihtakaa huonekalujen järjestystä.
Tehkää leikekirjoja. Hakekaa paperinkeräyksestä vanhoja lehtiä, leikatkaa niistä kuvia ja tekstejä ja kootkaa erilaisia kirjoja, pienimmille kuvakirjoja.

Pitäkää lasten olympialaiset. Suunnitelkaa yhdessä kilpailulajit, esim. pituushyppyä, pallon heittoa tai pompottelua, juoksukilpailu, tarkkuusheittoa, tasapainokävelyä jne. Kutsukaa kaverit olympialaisiin maininnalla oma juoma mukaan. Askarrelkaa palkintomitalit itse.

Toivottavasti näistä oli jotain apua.

Äänestä
  • Toi, olkkarin lattialla nukkuminen, oli hyvä juttu.. :))
    Kovalla lattialla, tulisiko uni?..
    Testin paikka.. ;)))
    Kirpparilta saa myös sitä rahaa lisää ja
    samalla tulee, ylimääräiset romppeet
    hävitettyä pois nurkista.. ;)))

    Äänestä

  • Kuinka skidinä harjoiteltiin teltan pystytystä
    lastenhuoneessa. Saatiin jopa nukkua siinä. Se
    oli uudenlainen tunne, jopa jännä.

    Se huputettiin sitten tummalla peitolla ja fikka-
    rin avulla kerrottiin kummitusjuttuja yms. niin,
    että meinas tulla ripuli. Hauskaa oli. Jokainen
    skidi sai keksiä ihka oman kummitusjutun.

    Kyllä siinä tunteja saa kulumaan.

    Teltta saatiin pitää pari päivää.

    Äänestä

  • ...oli muuten tosi hauskaa kun lapset oli pieniä. Me ostettiin jotain pientä naposteltavaa ja katottiin yhdessä joku Disneyn leffa. Varsin mukavaa!

    Kaikki poikkeukset piristää!

    Äänestä

Olin joskus ostanut herneitä hernekeittoa varten. Muksuilla ei ollut mitään tekemistä, annoin heille vanhan kauluspaitani, he leikkasivat paperista kaavat ja leikkasivat paidasta hernepusseja - tuli nalle sammakko ja kissa. Paita oli vaaleankeltaista kangasta, muksut piirsivät tusseilla kuvioita. Ompelivat saumat käsin, pari päivää meni siinä puuhassa ja halpaa huvia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Työnhakija kirjoitti:

on kurjaa. Mitä voi henäkuussa tehdä kun laskut on maksettu ja rahaa on todella vähän riittää nippanappa ruokaan. Onko kellään hyviä ehdotuksia miten voi järjestäälapsille mielekästä tekemistä rahattomana. (150e on vielä tilillä mutta siitä suurin osa menee ruokaan)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu