Pikku-Kalle oli himo-onkija. Päiväkaudet hän istui laiturilla ongella milloin vain ei ollut muuta mukavaa tekemässä - tiedättehän nyt Pikku-Kallen.
Kallella vain ei tahtonut olla kastematoja. Hän oli kuullut että hautausmaalla oli mutta sieltä ei saanut niitä poimia kun sade tuli ja madot nousivat nurmikolle. Mutta yöllä kun kukaan ei näe Pikku-Kalle meni niitä keräämään. Paljon niitä olikin. Kalle ei tiennyt että lähellä olevalla haudankaivajalla oli hammassärky ja hän valvoi ja sattui katsomaan ikkunasta hautausmaalle. Siellä ristien ja paasien joukossa kyykisteli pieni valkovaatteinen olento. Haudankaivaja luuli oitis sitä kummitukseksi ja teki niin kuin hänelle oli opetettu. Hautausmaan laitaan pysähtyen hän huusi kumealla äänellä: - Kuka olet sinä rauhaton sielu joka rohkenet häiritä hautausmaan hiljaisuutta. Hautausmaalta kuului kirkas pojan ääni: - Minä oon Kalle ja kerään kastematoja!
Katematoja
Virne
0
640
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2313011Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2991119- 701108
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8833