taas alkaa kansan lahjominen äänestyksiin
kuka tarjaa makkaraa, kuka jotain muuta kaunopuheiden kera
postilaatikkon tippuu tyhjiä lupauksia
vaalirahoitus maksatetaan kalliilla rahalla joka on veronmaksajien pussista otettu
eduskuntatyössä tienaa hyvät palkat, palkkiot, ravintoedut,
matkarahat, jotka kipuaa monella vuodessa 40 tuhannen tiennoille
suurin osa ajaa omaa etuaan ja päättävät kaikkein kurjemmassa tilassa olevien
etujen vähentämisestä
kun vaan kaikki omat pysyvät ja paranevat
voidaan vähentää vammaisten, vanhuksien ja heidän omaishoitajien tilannetta
siksi kun ei ole varaa
vaikka kaikille päättäjille riittää
herkkuja, juhlia, joululahjajoja kaikenlaisia korrptiolahjoja ja matkoja niistä ei luovuta
politiikot ahneita oman edun tavoitteilijoita
Vaalit ja puheet
6
184
Vastaukset
- Anonyymi
Näin on ollut aina ja tulee olemaa.Politiikkojen elämä perustuu valehteluun,paskiaisia kaikki puolueesta riippumatta!
- Anonyymi
Ala ehdokkaaksi ja lopeta valitus.
- Anonyymi
Eihän äänestäminen ole enää mitään muuta kuin uskontunnistus demokratialle, mennään sinne verhon taakse rippikoppiin tunnustamaan tuntojaan ja arvojaan.
Että ihminen voisi tietää mikä on oikein mikä on väärin, tai edes sen mikä on totta mikä on valhetta, ihmisen täytyisi olla objektiivinen, siis puolueeton. Tuollainen puolueellisuuden lietsominen on subjektiivisuuden siis tyhmyyden lietsontaa, ja hyvin on manipulointi toiminut suomihan on maailman onnellisin kansa, kun ei enää ymmärrys ja tieto lisää tuskaa.- Anonyymi
Kyllä kyllä, kantaa otetaan äänestämällä.
- Anonyymi
Ei ennustaminen ole vaikeaa, jos sopan aineksina on mätiä omenia ja kuravettä, niin ei siitä hyvää tule vaikka sen kermavaahdolla kuorruttaisi. Nykyinen yhteiskunta rakentuu ahneudelle ja itsekkyydelle, ei hirveän vaikea ole profetoida ja ennustaa, laskea yhtälö, nähdä nenäänsä pidemmälle, ymmärtää kurjuuden ja sekoilun yhä lisääntyvän.
- Anonyymi
vaalit ja äänestys, oma mielipide on tärkeä.
- vaali-makkara-video tässä ;
https://youtu.be/BMIew0zNGU8?si=bZBliFBkJiRaLq_e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä811588Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2671516Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661242Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691242- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64817Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771- 37767