myynti päättynyt

Anonyymi-ap

Kun talo on ollut kaksi kerta ja kahden vuoden ajan myynnissä ulosoton huutokaupassa, mutta ei ole mennyt kaupaksi, onko se sitten turvassa uusilta toimenpiteiltä? Ulosoton sivuilla lukee, että kiinteistön ulosmittaus on päättynyt (päivämäärä) ja se on ollut lopullinen. Siis lopullinen päätös vai kauppa?
Osa veloista on normaalin perinnän alla eli omaisuuden realisointi on ollut mahdollista.

3

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä ero on sanoilla päättynyt ja loppunut? Jos lopullinen päätös on päättynyt, onko se sitten lopullinen päätös? Vai onko ulosmittauspäätös lopullinen eli jatkuva?
      Herra siunaa näitä viranomaisia. Kaipaan Karpoa apuun! Rip.

    • Anonyymi

      Ulosoton ikävä tapa on jättää asiat roikkumaan vuosikausiksi. Jos kiinteistö ulosmitataan, ja se sattuu sijaitsemaan muuttotappioalueella, sen annetaan homehtua hylättynä mieluimmin kuin asumiskäyttötarkoitukseen.
      Ulosotossa oleva on aivan kädetön, koska jos hukkaamiskieltokin on päällä, mitään ei saa tehdä omalle omaisuudelleen. Toki peruskorjausta, mutta kenelle? Jos ostajia ei ole ja ketään ei voi pakottaa ostamaan. Lopullinen ja päättynyt kuulostaa siltä kuin ystävän määritelmä vanhaksi. Onko ikävuosiltaan vai suhteen kestoltaan, siinäpä pulma.
      Ulosottolaitos voisi työllistää selkokieltä vaalivan virkahenkilön. Ja laatia ulosottosanakirjan selvityksineen.

    • Anonyymi

      Ulosottomiehelle voi aina soittaa ja kysyä, ei ne mitään hirviöitä ole, ihan tavallisia valtion duunareita vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1729
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1605
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1389
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1309
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      915
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      891
    7. 66
      884
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      861
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe