Maksusuunnitelma

Anonyymi-ap

Minulla on ulosoton kanssa maksusuunnitelma että tilitän palkasta itse aina summan. Minulla 1 lasku vain ulosotossa. Nyt sinne siirtymässä valitettavan 2 muuta. Mietin että purkautuuko maksusuunnitelma koska ulosottoon tulee myös muita laskuja ? Vai pysyykö maksusuunnitelma voimassa vaikka laskuja tulee olemaan useampi. Kiitos.

5

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun mielestä pitää tehdä uusi suunnitelma tai ainakin infota ulosottoa.

      • Anonyymi

        Eli on mahdollista tehdä uusi suunnitelma vaikka tulisi lisää laskuja ulosottoon ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli on mahdollista tehdä uusi suunnitelma vaikka tulisi lisää laskuja ulosottoon ?

        No mulla ei onnistunut suunnitelma ensinkään koska liikaa oli velkaa ja palkan ulosmittaus oli UO:n mielestä varmempi ja vaivattomampi. Eli jos sulla ontulossa paljonkin lisää velkaa niin voipi tulla hylky....


    • Anonyymi

      Maksusuunnitelma on aina samansuuruinen kuin ulosotto muutenkin olisi. Maksu­suunnitelmia tehdään käytännössä vain ulosoton salaami­seksi velallisen työn­antajalta.

      Ulosoton määrä on aina sama per palkka, eikä siihen vaikuta kokonais­velan määrä, joten ulosotto­miehellä ei ole mitään syytä purkaa maksu­suunnitelmaa.

      Lain mukaan jos velalli­nen ilman hyväksyt­tävää syytä laiminlyö maksu­suunni­telman noudat­tamisen tai selvi­tyksen antamisen eikä laimin­lyöntiä voida pitää merkityk­seltään vähäi­senä, ulo­sotto­mies voi päättää maksu­suunni­telman raukea­misesta ja välittö­mästi ulos­mitata palkan.

    • Anonyymi

      Uusistahan tulee aina vireilletuloilmoitus ja siitä sitten ulosmittauspäätös..eli ne pitää sitten sopia erikseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      169
      6452
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      58
      4452
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3058
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2957
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1895
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1526
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1485
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      33
      1311
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1201
    Aihe