Hyvät suomalaiset ja älypuhelinten vihaajat, tämä on aihe, joka huolettaa minua ja teitä. Älypuhelimet ovat suuri uhka tälle maalle ja asialle on tehtävä jotain välittömästi. Niin sanotut ''äly''puhelimet ovat saaneet liikaa valtaa tässä maassa ja tekevät ihmisistä kuin eläviä zombeja. Nämä perkeleen laitteet vievät ihmisten aikaa todellisesta elämästä ja levittävät lies mitä mielisairauksia perkeleen sosiaalisen median kautta. Sosiaalinen media on aivosyöpää aiheuttava asia, joka pitäisi myös poistaa välittömästi! Tämä vie kaikkien aikaa todellisesta elämästä ja aiheuttaa vakavaa masennusta ihmisille. Ja tekoäly, luuletko että tämäkään on hyväksi ihmiskunnalle?! Tekoäly on myös aivan valtava suuri uhka koko maapallolle, joka vie ihmisen ajattelua. Tämän avulla voi myös huijata kokeissa, niin onko hyvä, ONKO HYVÄ?! Nämä kaikki perkeleen asiat vievät ihmiset todellisesta elämästä pois! OTTAKAA NE KUNNON NOKIA MATKAPUHELIMET KÄYTTÖÖN JA HEITTÄKÄÄ KAIKKI VITUN ÄLYPUHELIMET VITTUUN JOS OLET SAANUT MASENNUKSEN SOSIAALISEN MEDIAN KAUTTA tai jos/kun muuten koet sen käytön ihan perkeleen epämukavaksi! EI KÄNNYKKÄÄ!!! EI SOSIAALISTA MEDIAA!!! EI TEKOÄLYÄ!!! Ja lisäksi, älypuhelinten valmistus tuhlaa liikaa luonnonvaroja tässä maapallossa, esimerkiksi yhden perkeleen älypuhelimen valmistukseen menee YLI 30 ERI METALLIA ja tuottavat aivan mielettömän paljon jätettä. Älypuhelimet ovat jo itsestään vakava asia ja niiden tuotanto perkele vielä vaan pahentaa sitä! Ennen lapset ja nuoret olivat ulkona ja tekivät kunnolle ja mielelle hyödyllisiä asioita, KUN TAAS NYKYÄÄN LAPSET, NUORET JA MYÖSKIN AIKUISET TÖÖLÖTTÄVÄT SITÄ PERKELEEN LAITETTA NISKA VINONA ILMAN TEKEMÄTTÄ MITÄÄN! MIELISAIRAUDETKIN LISÄÄNTYY NÄIDEN PERKELEEN LAITTEIDEN JA SOSIAALISEN MEDIAN TAKIA! ASIALLE ON TEHTÄVÄ JOTAIN, NÄMÄ PITÄISI KIELTÄÄ! KÄNNYKÄT, SOSIAALINEN MEDIA, JA TEKOÄLY POIS!!!!!!!
Hyvät suomalaiset ja älypuhelinten vihaajat, tämä on aihe, joka huolettaa minua ja teitä. Älypuhelim
3
191
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kaikki vihaa älypuhelimia tai tabletteja. Yksi syy on yksinkertaisesti ihmisten ikä. Esim. tässäajassa on ihmisiä jotka ovat eläneet aikaa lankapuhelimien kanssa ja palveluitten saamisen face toto face. Itse olen syntynyt 1070 luvun alussa ja ekat verkkopankkitunnukset sain 1996 ja ekan kerran käytin nykyaikaista verkkopankkia selaimessa 1997, kännykällä käytin ekan kerran verkkopankkia joskus 2011_13. Kuka tietää kuinka kauan pystyn käyttämään sitä, ei minulla ole ketään luottoihmistä.
Minulla on itseäni 20v vanhempi kaveri joka on tilanteessa, jossa halvan ja hitaan w10 uusinta on edessä. Olen miettinyt jos hän ottaisi seuraavaksi tabletin, siinä on tiettyjä vahvuuksia mutta myös huonoja puolia. Ymmärrän täysin sen miksi hän valitsee edelleen tietokoneen. Hän ymmärtää myös sen miksi tabletti olisi hyvä, mutta älypuhelinta hän ei ota.
Jos minulla olisi mahdollisuus heittää tietokone ulos ikkunasta, niin siirtyisin ihan täysin älypuhelimeen ja tablettiin. Minulla on valmius siihen. En arvostele ihmisten näkemyksiä. Monella on vain kynnys. Tiedän yli 80 ihmisen joka siirtyi älypuhelimesta aiempaan. Moni varmaan kaipaa lankapuhelimia vaikka johdot on revitty tolpista jo vuosia sitten. - Anonyymi
1070 syntynyt:) Aikas vanha:)
- Anonyymi
Taitaa olla itte metusalem !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2571878Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151428Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101287Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851135- 69978
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60933TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18904- 51846
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126820Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61813