Tuolla ladunvarressa on tullut havaittua, että yleisin "hiihto" on tulla sadantonnin kitumaasturilla 30 km päästä latuparkkiin ja hiihdetään sitten 5 km kierros.
Kauden jälkeen kehuskellaan, että tuli 800 km täyteen.
Millaisia kilometrimääriä Suomessa silloin hiihdettiin, kun valuutta oli markka, ihmisillä terveet ajatukset ja talous jatkuvasti kasvava ?
Hiihtomäärä nykyihmisellä
9
527
Vastaukset
- Anonyymi
Kun talvet oli pitkiä ja ainut tapa liikkua oli sukset, saattoi jo kansakoululaisellekkin kertyä parituhatta kilometriä.
Tuossa juuri muisteltiin metsurikalastajaa, joka souti ja hiihti vuoden aikana kuusituhatta kilometriä ja pyöräili liki saman matkan. Ei onnistu enää kaukolämmitysihmiseltä. Niin ollaan heikoiksi menty. - Anonyymi
Niin nykypäivänä on henkilöitä jotka liikkuu vieläkin enemmän kuin hurjat muinoin. Joillakin se shittymaasturi saattaa nopeuttaa ladulle pääsyä?
Keskivertojampasta en tiedä.
Vanhat kävyt unohtaa mainita reuman, välilevyn pullistumat, verenpaineen ja loppuun ajetut lonkat siinä sivulauseessa, jotka aikoinaan tuli palkintona, kun vaan vitusti tehtiin, mutta laadusta ei ollu tietoa ja välineet tekniikat oli mitä oli. Ihan normi oli että selkä oli paskana jo kolmikymppisenä.
Kannattaisko keskittyä enemmän siihen monta kertaa ne monot laadukkaasti pistää jalkaan ja nauttii hiihdosta kuin että kuinka paljon on tullu turpa rutussa ahmittua kilometrejä - Anonyymi
Vielä 1960-luvulla harva hiihti turhanpäiten.
Susi-Kallea haukuttiin, kun vielä vapaa-aikanaan hiihti Kuontivaaraa ympäri. Vaan haukut vaikeni, kun hiihti suden hapoille ja otti sen. Ja Tatralta kultaa.- Anonyymi
Niin, oli kait tuohon aikaan ihan luuseri, jos parihiihtona vuoronperään veti umpisessa ja suden hapoille veti - hukka kun jaksaa helposti kolminumeroisen kilometrimäärän karkuun… ja umpisessa tulee yhdelle hiihtäjälle siinä hommassa äitiä ikävä.
Monesti näissä taruissa unohdetaan, että hukkakin osaa aurattua tietä käyttää ja helppoa maastoa jolkotella. Varmuuden vuoksi veivät autolla raadon vielä seuraavaan naapuripitäjään, että sädekehä oli riittävän pitkä.
Ajat muuttuu. Nyt hiihdetään pohjoisnavan yli ilman ruokaa ja vaatteita kesäkuussa verenhajuisena jotta on riittävän kova jäänalle.
- Anonyymi
Aika moni noista vanhoista hurjista oli rajan palveluksessa, jotka töissä tuntipalkoilla partiota hiihtivät. Kilometrejä kertyi, kun se oli työtä, josta maksettiin.
Eipä ole enää sellaista työpaikkaa, jossa suksilla koko talvi mennään. Rajan ukotkin kelkalla ja mönkijällä viilettävät.
Joutavia turisevat vanhat, maailma on muuttunut. Ne ei ymmärrä sitä, että joku voi vapaa ajalla hiihtää ja paljon.
Ja sitäkään ne ei ymmärrä, että joku lomansa hiihtämiseen käyttää. Ennen lomalla juotiin viinaa. - Anonyymi
Kovat distanssimaakarit ovat etelästä Lappiin muuttaneita, joilla on sitä luksusta eli vapaa-aikaa. He keräävät kilometrejä jopa viisikintuhatta vuositasolla.
Se on sitä oikeaa elämää.- Anonyymi
Moni vetelä lappilaistuu kahesa vuuesa eivätkä ennää hiihä ko kevätauringosa, muutoin maataan pankolla.
- Anonyymi
UKK piti periaatteenaan, että olipa töitä minkälaisia tahansa, se 1000 talvessa pitää aina hiihtää, jotta voi itseään arvostaa. Pääsi useinpina talvina yli 3000 km.
- Anonyymi
ETYK vuonna sai hätäisesti tonnin kasaan. Maailmanrauha vei hiihtokilometrit ja fysiikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4618308Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165721Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1174722Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2304641Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli384533Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s554043Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan793782Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava453715SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1533653