Tuolla ladunvarressa on tullut havaittua, että yleisin "hiihto" on tulla sadantonnin kitumaasturilla 30 km päästä latuparkkiin ja hiihdetään sitten 5 km kierros.
Kauden jälkeen kehuskellaan, että tuli 800 km täyteen.
Millaisia kilometrimääriä Suomessa silloin hiihdettiin, kun valuutta oli markka, ihmisillä terveet ajatukset ja talous jatkuvasti kasvava ?
Hiihtomäärä nykyihmisellä
9
524
Vastaukset
- Anonyymi
Kun talvet oli pitkiä ja ainut tapa liikkua oli sukset, saattoi jo kansakoululaisellekkin kertyä parituhatta kilometriä.
Tuossa juuri muisteltiin metsurikalastajaa, joka souti ja hiihti vuoden aikana kuusituhatta kilometriä ja pyöräili liki saman matkan. Ei onnistu enää kaukolämmitysihmiseltä. Niin ollaan heikoiksi menty. - Anonyymi
Niin nykypäivänä on henkilöitä jotka liikkuu vieläkin enemmän kuin hurjat muinoin. Joillakin se shittymaasturi saattaa nopeuttaa ladulle pääsyä?
Keskivertojampasta en tiedä.
Vanhat kävyt unohtaa mainita reuman, välilevyn pullistumat, verenpaineen ja loppuun ajetut lonkat siinä sivulauseessa, jotka aikoinaan tuli palkintona, kun vaan vitusti tehtiin, mutta laadusta ei ollu tietoa ja välineet tekniikat oli mitä oli. Ihan normi oli että selkä oli paskana jo kolmikymppisenä.
Kannattaisko keskittyä enemmän siihen monta kertaa ne monot laadukkaasti pistää jalkaan ja nauttii hiihdosta kuin että kuinka paljon on tullu turpa rutussa ahmittua kilometrejä - Anonyymi
Vielä 1960-luvulla harva hiihti turhanpäiten.
Susi-Kallea haukuttiin, kun vielä vapaa-aikanaan hiihti Kuontivaaraa ympäri. Vaan haukut vaikeni, kun hiihti suden hapoille ja otti sen. Ja Tatralta kultaa.- Anonyymi
Niin, oli kait tuohon aikaan ihan luuseri, jos parihiihtona vuoronperään veti umpisessa ja suden hapoille veti - hukka kun jaksaa helposti kolminumeroisen kilometrimäärän karkuun… ja umpisessa tulee yhdelle hiihtäjälle siinä hommassa äitiä ikävä.
Monesti näissä taruissa unohdetaan, että hukkakin osaa aurattua tietä käyttää ja helppoa maastoa jolkotella. Varmuuden vuoksi veivät autolla raadon vielä seuraavaan naapuripitäjään, että sädekehä oli riittävän pitkä.
Ajat muuttuu. Nyt hiihdetään pohjoisnavan yli ilman ruokaa ja vaatteita kesäkuussa verenhajuisena jotta on riittävän kova jäänalle.
- Anonyymi
Aika moni noista vanhoista hurjista oli rajan palveluksessa, jotka töissä tuntipalkoilla partiota hiihtivät. Kilometrejä kertyi, kun se oli työtä, josta maksettiin.
Eipä ole enää sellaista työpaikkaa, jossa suksilla koko talvi mennään. Rajan ukotkin kelkalla ja mönkijällä viilettävät.
Joutavia turisevat vanhat, maailma on muuttunut. Ne ei ymmärrä sitä, että joku voi vapaa ajalla hiihtää ja paljon.
Ja sitäkään ne ei ymmärrä, että joku lomansa hiihtämiseen käyttää. Ennen lomalla juotiin viinaa. - Anonyymi
Kovat distanssimaakarit ovat etelästä Lappiin muuttaneita, joilla on sitä luksusta eli vapaa-aikaa. He keräävät kilometrejä jopa viisikintuhatta vuositasolla.
Se on sitä oikeaa elämää.- Anonyymi
Moni vetelä lappilaistuu kahesa vuuesa eivätkä ennää hiihä ko kevätauringosa, muutoin maataan pankolla.
- Anonyymi
UKK piti periaatteenaan, että olipa töitä minkälaisia tahansa, se 1000 talvessa pitää aina hiihtää, jotta voi itseään arvostaa. Pääsi useinpina talvina yli 3000 km.
- Anonyymi
ETYK vuonna sai hätäisesti tonnin kasaan. Maailmanrauha vei hiihtokilometrit ja fysiikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913497Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen112960Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä612478Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92115Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411910Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.41839Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391682- 901561
- 721113
- 741090