Suojatiellä ajoradalla ajavat ajoneuvot väistävät jalankulkijoita

Anonyymi-ap

Ei pitäisi olla vaikea ymmärtää.

"27 §
Ajoneuvon ajaminen suojatien yli

Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai valmistautuu menemään sille, on annettava esteetön kulku.

Jos ajoneuvo tai raitiovaunu on pysähtynyt suojatien eteen, sitä ei saa ohittaa ajoneuvolla pysäyttämättä, ellei ohittajan ja ohitettavan väliin jää suojakoroketta tai vapaata ajokaistaa.

Jos näkyvyys suojatielle on rajoittunut muulla tavoin, ajoneuvolla on hidastettava ja tarvittaessa pysäytettävä ennen suojatietä."

24

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP ja LaitaVasemmisto laiset ja Vihreät - EI TUNNE LiikenneSääntöjä !
      - noi HULLUT ajaa vain YLI - !

      • Anonyymi

        Pinnistä, pinnistä, niin ehkä syntyy jokin parempi provokaatio.


    • Anonyymi

      Suojatietä koskevat liikennesäännöt ovat olemassa jalankulkijoiden suojaksi. Kun ajoradan ajoneuvon kuski ymmärtää tämän seikan, niin tilanne on huomattavasti turvallisempi jalankulkijoille. Asennevammaiset eivät valitettavasti piittaa säännöistä.

    • Anonyymi

      Noin opetettiin ainakin silloin kun hankin ajokortin.

      • Anonyymi

        Nykyinen tieliikennelaki astui voimaan 1.6.2020. Jotkut asiat ovat muuttuneet. Pitää tietää miten nykyään kuuluu toimia. Uuteen/nykyiseen lakiin tuli suojatien osalta tuo viimeinen momentti mukaan.

        "Jos näkyvyys suojatielle on rajoittunut muulla tavoin, ajoneuvolla on hidastettava ja tarvittaessa pysäytettävä ennen suojatietä."

        Jos et syystä tai toisesta näe koko suojatietä, niin pitää vähintään hidastaa ja tarvittaessa pysähdyttävä. Tässä on video aiheeseen liittyen.

        https://youtu.be/mbDJGK3QOOE

        Videon alussa pakettiauto estää näkyvyyden suojatielle, jolloin syntyy velvoite hidastaa. Lopussa pakettiauto on pysähtynyt suojatien eteen, jolloin syntyy velvoite pysähtyä tämän rinnalle.


    • Anonyymi

      Kuntavaaleissa 95 % Vaasan persuehdokkaista haluaa lopettaa rahan kylvämisen kevyen liikenteen väyliin. Sen jälkeen et enää kävele meidän autoilijoitten eteen. Kävele sitten missä huvittaa. Sama koskee pyöräilijöitä. Terveisin autoileva persu.

      • Anonyymi

        jaa jaa ja voi voi.....


    • Anonyymi

      Onks vaadas sboria🤔 nyt on meiti mannella menny ihan ohi!koska ne sinne Vaasaan on rakennettu🤣nistinummellako ne sborat on!

      • Anonyymi

        Kännissä ei kannata...


    • Anonyymi

      Ei tarkoita sitä, että jokaisen jalankulkijan kohdalla, jonka näkee jalkakäytävällä lähestyvän suojatietä on pysähdyttävä, jos kulkija on vielä metrien päässä suojatiestä. Näin tulee vain turhia peräänajoja liian kohteliaiden autoilijoiden vuoksi.

      • Anonyymi

        Tarkoittaa sitä, että pitää varautua siihen mahdollisuuteen, että jalankulkija saattaa kävellä suojatielle.

        - Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä.

        Kun joku sitten kävelee suojatielle, niin häntä pitää väistää, eli antaa esteetön kulku.

        - Jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai valmistautuu menemään sille, on annettava esteetön kulku.


    • Anonyymi

      Entäs ajoradan vieressä menevä 5cm kevyt kävelytie,suojatienä.

      • Anonyymi

        Vielä kun tulevat vastakkain.Laittakaa Heijastimet Kesävarastoihin,Syksyävarten niitä tarvitaan.Toisaalta ajoneuvojen nopeudet alenee huonokuntoisten teiden takia.
        Veroeurot mene sotavarusteluihin/kuolee sitten Liikenteessä tai Sodassa.
        Herrat hyötyy aina. Äänestä nyt jos tunnet hyvin ehdokkaan. Jos olet heitto äänestäjä etkä tunne kuntasi ehdokkaita,valitse tarkemmin.


      • Anonyymi

        Ajoradan suuntaisesti, eli ajoradan rinnan/vieressä kulkeva osa ei ole suojatie. Suojatie ylittää aina ajoradan.

        Tieliikennelaissa tarkoitetaan: suojatiellä jalankulkijoiden käytettäväksi ajoradan, pyörätien tai raitiotien ylittämiseen tarkoitettua, liikennemerkillä tai tiemerkinnällä osoitettua tien osaa.


    • Anonyymi

      Eiköhän se ole parempi, että ajoneuvo väistää AINA jalankulkijaa.

      • Anonyymi

        Ajaja katselee liian paljon muuta, kuin edessään olevaa tilannetta, paljon näkee tuijottamista kädessä olevaa älykännykkää tai jotain, samalla kun ajaa.


      • Anonyymi

        Ajoneuvo väistää AINA jalankulkijaa, kuin jalankulkija kävelee suojatiellä. Muualla ei välttämättä sitten niinkään. Liikennesäännöt on syytä opetella.


    • Anonyymi

      Kyllä jalankulkijaa on väistettävä ajoradallakin.!

      • Anonyymi

        Eihän toisen päälle saa tietenkään koskaan ajaa. Sellaista tilannetta ei koskaan synny, että saisi jonkun toisen päälle ajaa. Ajoradalla jalankulkija on silti vähän niin kuin "vieraileva tähti". Jalankulkijan pitää käyttää pyörätien tai ajoradan reunaa, jos siellä joutuu kävelemään.


        "13 §
        Jalankulkijan paikka tiellä ja heijastimen käyttäminen

        Jalankulkijan on käytettävä jalkakäytävää tai piennarta. Hän ei saa tarpeettomasti estää eikä haitata muuta liikennettä.

        Jos jalkakäytävää tai piennarta ei ole tai jos sillä kulkeminen ei käy haitatta päinsä, jalankulkijan on käytettävä pyörätien tai ajoradan reunaa.

        Ajoradalla jalankulkijan on käytettävä sen vasenta reunaa, jollei oikean reunan käyttäminen ole kulkureitin tai muun syyn vuoksi turvallisempaa. Polkupyörää tai mopoa taluttava saa kuitenkin käyttää ajoradan oikeaa reunaa.

        Jalankulkijan on pimeällä liikkuessaan yleensä käytettävä heijastinta."


      • Anonyymi

        29 §
        Turvallisen tilan antaminen ja varovaisuusvelvollisuus

        Ajoneuvolla ajettaessa on annettava jalankulkijalle, pyöräilijälle ja tienkäyttäjän kuljettamalle eläimelle turvallinen tila tiellä.

        Polkupyörällä ajettaessa on annettava jalankulkijalle turvallinen tila tiellä.

        Lähestyttäessä ajoneuvolla pysäytettyä koulukuljetus- tai päivähoitokuljetusautoa, linja-autoa, raitiovaunua taikka lasta, vanhusta, eri tavoin vammaista ihmistä tai muuta henkilöä, jolla on ilmeisiä vaikeuksia selviytyä turvallisesti liikenteessä, on noudatettava erityistä varovaisuutta.


    • Anonyymi

      Mutta ei pyöräilevää pyöräilijää. Sitten kun taluttaa pyörää, niin väistetään. Ei päällekkään ajeta missään nimessä.

      • Anonyymi

        Kääntyvä autoilija väistää suojatiellä ajavaa pyöräilijää. Kohdassa ei tarvitse edes olla minkäänlaista tiemaalausta ollenkaan, niin kääntyvä ajoradan ajoneuvo väistää. Tiesitkö tätä?

        Tieliikennelaki >> Ajoneuvolla käännyttäessä on väistettävä: risteävää tietä ylittävää jalankulkijaa, polkupyöräilijää ja mopoilijaa.

        Autoilija pitää risteysalueella väistää sen risteävän tien ylittäviä pyöräilijöitä, jolle hän kääntyy. Esim. alla olevan kuvan kohdassa oikealle kääntyvä autoilija väistää risteävää tietä ylittävää pyöräilijää, vaikka kohdassa on pelkkä suojatie.

        https://maps.app.goo.gl/CYuy41JwUFeZ5jov6

        Pyöräilijä taas väistää tuossa kohdassa hänen kannalta oikealta ja vasemmalta tulevia ajoneuvoja.


    • Anonyymi

      Vaasassahan ajetaan muutenkin kuin viidakossa!
      Pyöräilijät ja skuutit ajaa jatkuvasti jalkakäytävillä, vaikka heidän kuuluisi ajaa ajoteillä. Kerran huomautin jollekin skuuttiblondille, että hän ei saa ajaa jalkakäytävällä, niin idiootti totesi, että enhän mä voi autotielläkään ajaa... No,älä sitten aja ollenkaan.

      • Anonyymi

        Tuon skuutin suhteen on kuitenkin pieni tekninen yksityiskohta. Jos skuutti, eli sähköpotkulauta on ominaisuuksiltaan sellainen, että sen rakenteellinen nopeus on normaalin 25 km/h sijaan ainoastaan 15 km/h (ja maksimi teho sama laissa määritelty maksimi), niin tällaisen skuutin kuski lasketaan jalankulkijaksi.

        Näin on tällä hetkellä, ellei lakia muuteta. Haaste on siinä, että mistään ei päällepäin näe, tuleeko sieltä nyt jalankulkijaksi luokiteltava skuuttaaja vai pyöräilijäksi luokiteltava skuuttaaja. Jalankulkijaksi laskettavaa skuttaajaa pitää väistää kuten muitakin jalankulkijoita.

        Vuokraskuutit ovat kuitenkin niitä ”isompia”, lujempaa kulkevia skuutteja, joita ajetaan pyöräilijän liikennesäännöillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1888
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      280
      996
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      848
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      807
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      739
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      681
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      654
    10. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      650
    Aihe