Yhdistys lopetti toimintansa ja tuhlasi varat

Anonyymi-ap

Eräs yhdistys lopetti toimintansa. Hallitus oli velvoitettu antamaan rahat määrättyyn tarkoitukseen. Kirjanpidossa eiollut kaikea omaisuutta ja sitä myytiin. Hallitus järjesti kokouksia yms kunnes rahat oli käytetty. Maksunn saaja ei tainnut saada mitään tai jos sai, niin hiluja. Tilintarkastaja ei päässyt väärinkäytöksiin kiinni, kun ei valittu enää lopetuspäätöksen jälkeen. Näitä hiipuvia yhdistyksiä kyllä pitäisi vähän valvoa.

1

251

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä yhdistys oli kyseessä? Oliko joku näistä kolmatta sektoria teeskentelevistä yleishyödyllisistä yhdistyksistä? Niitähän tämä maa on täynnä. Satoja miljoonia rahaa jaetaan niille joka vuosi ilman minkäänlaista kontrollia. Ei ihme että suomen talous on vaikeuksissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      323
      2578
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      173
      1781
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      28
      1655
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1507
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      49
      1020
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      265
      878
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      645
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      555
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe