Työttömyysturva ansaitaan

Anonyymi-ap

Se ei tipu taivaasta se raha.

35

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä maksetaan lausunnon perusteella. Työllisyyspalvelut tutkii asian.

    • Anonyymi

      Matulle tippuu?

    • Anonyymi

      Lausunto ratkaisee ja maksajalla on oikeus tutkia erikseen.

    • Anonyymi

      Mieluummin rahat matuille kuin perseileville tupapölvästeille

    • Anonyymi

      Sitä ei voi ansaita ja TE- toimisto määrittelee tarkkaan ettei edes saa tehdä mitä tahansa vapaaehtoistyötä. Samoin opiskelu työmarkkinatuella pitää ensin hyväksyttää TE- toimistolla.

      Se on korvaus työttömyydestä eikä mikään palkka.

      • Anonyymi

        Nimenomaan se että on työtön oikeasti. Sillä se ns ansaitaan.


      • Anonyymi

        Juu ei ole mikään harrastus jos käy töissä mutta ei tunnusta.
        Se on tuottavaa työtä vaikka tulos tehtäisiin pieneksikin.


    • Anonyymi

      Työttömyyslaha tippuu taivaasta kuin betaalastmiehen lötisevät tönön lattialla, tietysti savossa!

    • Anonyymi

      Taivas se on outo asia. Voi taivas, huudahdetaan. Taivas varjelkoon, sanotaan myös kun jotakin ikävää on tapahtunut. Voi Kela, minkä teit, olisi nykyajalle sopivampi, sillä Suomessa on erilaisia uskontoja ja myös uskonnottomia kansalaisia joista Kansaneläkelaitos huolehtii. Kelan pääjohtajaksi "taivaalliseen" virkaan on kuitenkin pyrkimässä kaikenlaisia ihmisiä. Voivat ajatella, että meillä olisi täystyöllisyys, jos asiakkaat eivät vain olisi niin laiskoja, uskonnottomia ja kurittomia. Vaan kun täystyöllisyys on utopia, eikä kansalaisten työkyky ja osaaminen riitä edes niihin väheneviin työpaikkoihin.

      • Anonyymi

        Vain taivas tietää


    • Anonyymi

      Vain taivas rajana

    • Anonyymi

      Juu ei tipahda taivaasta. Työntekijä käyttää järjestäytymis oikeuttaan ja järjestäytyy ammattinsa liittoon eli ammattiliittoon. Liitot tarjoavat työttömyysturvaa jonka ovat aikaan saattaneet. Tosin vaatii jonkin aikaa liittoon kuulumista enne kuin on oikeutettu maksatukseen. Tuota turvaa kutsutaan liiton päivärahoiksi ja se on se työttömyys turva jota työntekijät nauttivat ansiotasonsa ja työssä olo aikansa perusteella. Toki tuon turvan voi ostaa ulkoisilta yksityistä kassoista ,kuten Loimaan kassa tai hankkia ytk: hon liittymällä joka on avoin kassa kaikille työntekijöille.

      Edellä mainituissa on työttömyysturvan maksatuksen suhteen aikarajat ,jonka jälkeen putoaa perusturvan varaan jonka kautta on tarkoitus taata perustuslailliset oikeudet ,ihmisoikeuksien toteuttamiseksi ja ihmisoikeus on jokaiselle jakamaton oikeus ei vastikkeellinen. Työikäisille tuota perusturvaa turvataan työmarkkinatuella ja asumistuen kaltaisilla tukimuodoilla.

    • Anonyymi

      tulee kuin ek, mtk, omistamisentuet, tulee kuin eri keinottelun tuet !!
      Ainoa ongelma on ettei rahat enää riitä,
      kun ulkomailta on tuotu liikaa kela-lomalla lepääviä.
      Näiden sopeutumis- ja työ-haluttomien kela elättien ylläpito tulee liian kalliiksi.

    • Anonyymi

      Kokoomuslainen siellä hamuaa yritystukia tekemättä paskan vertaa

    • Anonyymi

      Työttömyyskorvaus maksetaan, jos olet ilmoittautunut työttömäksi ja olet kokopäivätyön hakija. Ei pitäis olla vaikeeta.

      • Anonyymi

        Se on lähtökohta.


      • Anonyymi

        Tottakai ellei asiassa ole jotain joka estää maksun.


    • Anonyymi

      Eli jos on töissä ei voi saada työttömyysrahaa. Se on kuitenkin ihan selvä asia.

      • Anonyymi

        siis kokoaikatyössä


    • Anonyymi

      Taikaseinästä rahaa tekemättä mitään.

      • Anonyymi

        Se kuuluu niille joilla ei ole mitään. Eiks se ole selvä asia


    • Anonyymi

      Jos on työtön sen saa. Jos ei ole ei saa. Ei ole taikaseinää olemassakaan.

    • Anonyymi

      Ei se taivaasta tipu vaan työttömyyskorvaukset on vakuutusrahaa, jota kerrytetään työttömyysvakuutusmaksuina. Myös monet työttömät ovat makseneet isot määrät työttömyysvakuutuspottiin josta se työttömyyskorvaus työttömyyden tilanteessa maksetaan.

      Mutta se mikä voi mennä pieleen, on se että jos joudutte tilanteeseen jossa teitä aletaan kohtelemaan lainvastaisesti siten että menetätte oikeuden työttömyyskorvaukseen, silloin kyseessä voi olla viranomaisen toteuttama vakuutuspetos.

      Tämä tarkoittaa sitä että teiltä poistetaan teille kuuluva vakuutusrahoista maksettava työttömyyskorvaus ilman lainmukaisia perusteita. Esim. lainvastaisesti toteutettu työvoimapalvelu johtaa siihen, että peruste karenssille on väärä ja lisäksi tahallisesti valheellinen.

      • Anonyymi

        Päläsönkötiehe


    • Anonyymi

      Miksi ulkomailta tuodut kela-loma lepääjät saa täyden sosiaalituen ?
      Ja ei ole työ- tai sopeutumis velvollisuutta edes !!
      -

    • Anonyymi

      byrokraatti ei tainut uskoa varastamiseen joka on ammatti

    • Anonyymi

      byrokratia on naisia varten, jotka jaksavat istua aloillaan
      byrokratia ei ole miestä varten, joka viihtyy ulkona
      ja ottaa suoraan mitä tarvitsee ilman byrokratiaa

    • Anonyymi

      Yritystukia oikeistolaisille ei myönnetä ilman suhmurointia

    • Anonyymi

      Jos on työtön työnhakija se ansaitaan olrmslls työtön ja osallistumalla johonkin toimenpiteisiin kuten koulutus esim on

    • Anonyymi

      Perutusturhamies ansaitsee hehkuvan hiilihangon perseeseensä

    • Anonyymi

      Peruturva on perutuslakiin kirjattu perusoikeus jolla turvataan ihmisoikeudellisista lähtökohdista oikeus toimeentuloon. Ihmisoikeutta ei tarvitse ansaita se on lähtökohtaisesti jakamaton oikeus.

      • Anonyymi

        Sinulla onkin omat lakkisi mitä tulkitset humalatilasi mukaan. Vai ilokaasuako käytät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla onkin omat lakkisi mitä tulkitset humalatilasi mukaan. Vai ilokaasuako käytät?

        Koeta pysyä aiheessa ja opettele käytöstavat. Asia selviää sinullekkin kyllä, kun tutustut kirjaan nimeltä Suomen laki .Sieltä se selviää ja lisä selvitytä voit hake kansainvälisetä lainsäädännöstä, joka tukee Perustuslakiimme kirjattuja perusoikeuksia ,kuten subjektiivista oikeutta viimesijaiseen toimeentuloon.


    • Anonyymi

      Tehtailemalla.. hehehe hakemuksia..

    • Anonyymi

      Ei tietenkään taivaasta vaan kelasta

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      244
      6104
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      128
      5908
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      243
      4986
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      32
      4477
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      25
      4327
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4117
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3678
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2579
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      56
      1965
    Aihe