Nyt kun on hallitus alakanu säästämmään, eikä niillä oo yhtään jäämässä säästöön niin miten te säästätte ja onko paljonki jo teillä säästössä?
Miten te säästätte?
27
671
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki veronalennukset menee säästöön. Eli jos verot nousee - säästäminen vähenee samassa suhteessa.
- Anonyymi
Minä säästän pieremällä yöllä viltin sisälle niin pysyy lämmöt tallessa
Hyvin ossaatte säästää. Teillä on sitten säästöjä enemmän mitä Suomen nykysellä hallituksella.
- Anonyymi
Köyhät hilijaa
- Anonyymi
V tä köyhille ja sian v tä oikein köyhille
- Anonyymi
Mitä sitä köyhät säästää Firmojen pomot vaan maksamaan köyhät nesteen rauramo etunenässä. Mutta joo kaikkia kelan tukia kannattaa hakea surutta ja kuntoutusta jos työttömänä on.Ei täällä kanna oikesti töitä tehdä kaikki palkka viedään eri veroissa kuitenkin.
- Anonyymi
cccp2 tämä suomi on.
- Anonyymi
Ite loparit otin v yrityksestä rästissä hyvät laskut ja en meinaakkaan maksaa.
- Anonyymi
Koittakaa jo älytä miksi nämä isot säästöt tulevat!
Siksi kun tuo teijän ihailema Putini uhkaa !
Suomen puolustus pitää olla kunnossa!!!!!!- Anonyymi
LumperiA kirjoitti:
Eihän tuo mittään säästöä oo. Menoja vaan. Kun säästää niin on.
Kohta en enää säästä sinua selkäsaunalta .
- Anonyymi
Puuttin ei uhkaa ketään enää.
Uhka on poistunut, voitte elää ja nauttia elämästänne rinta rottigilla. - Anonyymi
Siinä yksi keppihevonen, jolla hallitus yrittää vesittää omat vaalilupauksensa.
- Anonyymi
Säästä ja säästä .. ilimoja piisaa , puhuvat ukot vastapäätä vanhaa "moelasta" maitotilin päivinä .. vaan tänä päivänä tuon "lättähattupankin" kanssa saa olla tarkkana ...
- Anonyymi
Säästin käyttämällä autoa huollossa. Sama vika kuin kymmenen vuotta sitten - vaan hinta oli noussut 380% eli melkein 4-kertaiseksi. Mitenkäs palkka on sinä aikana kehittynyt? Ai niin.. verot on noussu! Inflaatio syönyt korotukset jo seuraavalta 20 vuodelta.
- Anonyymi
On kai se auton arvokin noussut vähintään 380 rosenttia tuona aikana. 😅
- Anonyymi
Säästän säästämisessä.
- Anonyymi
Hankkimalla vain sitä mitä ilman en tule toimeen ei sitä mitä kuvittelen tarvitsevani.
Kokonaisvaltainen käsitys asioista ja tietoisuus auttaa sitten valinnoissa halvinta ruokaa hankkimalla siirtää kulut vain terveyssektorin puolelle ja menettää oman toiminta kykynsä varsin nopeasti yleensä jo ennen 60 ikävuotta. Toki halpoja elintarvikkeita voi olla hyvissäkin elintarvikkeissa esimerkiksi muikut kaloista ja juurekset kasvispuolelta kaalia unohtamatta. Valmisruokia ei kannata ostaa vaikka olisi kuinka halpaa niihin kun sotketaan yleensä siemenöljyt sekaan ja kukaan tiedostava ihminen ei näitä öljyjä käytä ravinnokseen missään muodossa. - Anonyymi
Köyhä joutuu säästämään vyötään kiristämällä.
Nämä hallituksen leikkuut näkkyy sitten jo vuojen parin kuluttuo ja julumasti. Ihmiset kärsii enemmän teällä mitä sottaa käövissä maessa. Että tälleen seästettään eli otetaan kaekki mikä on ollu normaalie huono ja vähäosasille. Hyi!👹👹
- Anonyymi
Hallituksen leikkuut, onko hallitus jo leikkannut itseään ?
- Anonyymi
Totta tuo, Ukrainassa ja Gazassa ihan loisto olot verrattuna suomalisten arkeen, eiköhän lähetä porukalla Gazan Rivieralle rantaelämää viettämään, siellä ei oo persujakaan elämää pilaamassa.
- Anonyymi
Mitä välii jos kahden vuoden päästä näkyy, silloinhan on taas viherpuna velanottaja jolloin velat muuttuvat saataviksi.
- Anonyymi
Rheinmetall AG ja Saab B on viimeisimmät mihin olen sijoittanut. Osakkeet ja ETF:t on olleet jo pitkään kohteina. Rahastosijoittaminen ei enää niinkään.
- Anonyymi
Alkoholin vähentäminen
- Anonyymi
Silloin, kun hallitus säästää, kansa saa kiristää nälkävyötään.
- Anonyymi
Mitä hallitus säästää. Kiviäkö vai multaa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956634Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096380SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614681Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913594Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963541Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663402Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103252Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02970Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31795Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151374