Kissojen oksentelu

Anonyymi-ap

Yritin etsiä eri tietoa, mutta kovin on erilaisia selityksiä. Osassa kerrotaan, että saattaa karvapalloja yökkiä ulos tai kun on hotkinut ruokaa. Muutamassa eläinlääkäriklinikassa taas selitettiin, ettei kissa saisi oksentaa ollenkaan, vaan heti on syynä joku sairaus.

Onko teidän kissa ykännyt? Jos on, niin miksi? Kuinka usein yleensä oksentaa?

Meidän poikakisu joskus yöllä oksentaa. Välillä näyttää olevan karvamyttyä, toisinaan taas selvää kuivanaksuruokaa eli ahnehtinut. Kissa on muutenkin perso ruoalle, ja varsinkin nuo kuivanaksut on intohimona.

6

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oksentaako eli vatsa kramppaa monta kertaa ennen ruoan ylösnousua, vai tuleeko se ruoka tai oksennus tuosta vain ylös esim. levossa ollessa (olettaen, että kissa lepää edes yöllä)? Nuo on kaksi eri asiaa, mutta jos on ahne kisu, veikkaan, että se hotkiminen on syynä. Saako syödä rauhassa muilta, jos kuivanaksuista kyse ja teillä on vaikka muita lemmikkejäkin? Onko ruokaa aina saatavilla vai vain tiettyyn aikaan (syökö kerralla liikaa/onko normaalipainoinen)? Näkyykö sappinestettä oksennuksen seassa vai onko puhtaasti vain sitä ruokaa, kun "oksentaa" tai antaa ylen? Jos muitakin oireita oksentamisen lisäksi tai vaikka vanha kissa, seuraisin näitä oireita huolella. Toivottavasti saatte vaivan loppumaan.

      • Anonyymi

        No äänistä päätellen oksennus ei kyllä tuosta vain tipahda. Yöllä vain herää siihen ääneen.

        On ainoa lemmikki, ja saa syödä rauhassa. Kuivanaksuja on aina tarjolla, ja niitä vetääkin ahkerasti. Päätin, että vähennän huomattavasti naksujen määrää, ettei alvariinsa niitä popsi. Kisulla on vähän ylipainoa, mutta muuten on vikkelä liikkeissään. Kisu on 3v.


    • Anonyymi

      Jos oksennuksesta lähtee liikkeelle ohuita "lankoja" syötä matokuuri. Muuten 50 vuoden ja usean ulkoilleen kissan en ole nähnyt oksentavan. Sisäkissa oksenravat keväisin, jos syövät liikaa omia karvojaan. Tavallisella ihmisten kummalla saa aamuin illoin ylimäärä karvat siististi pois ilman, että niitä tarvitsee imuroida pitkin asuntoa.

      • Anonyymi

        Kyllä meillä aikoinaan kissat kun kulki vapaana, niin ruohoa syötyään oksensivat. Samoin karvojaan saattoivat päästää ulos.

        Et ehkä ole ollut paikalla, kun ovat oksentaneet. Kissoilla on yleensäkin herkkä oksennusrefleksi, mikä ei kuitenkaan tarkoita, että kaikki oksentaminen olisi normaalia.


    • Anonyymi

      Ahmiminen ja karvapallot ovat aika yleinenkin syy oksentamiselle, eikä se ole todellakaan merkki sairaudesta, automaattisesti ainakaan. Ahmimisella tarkoitan sitä, kun kissa syö liian nopeasti hotkimalla tai yksinkertaisesti vain liikaa.
      Mutta jos viikottain alkaa oksentelemaan, niin olisi silti syytä käydä eläinlääkärillä selvittämässä asiaa. Itse oksentelukin voi jo tehdä haittaa kissalle, kuten muillekin eläimille.
      Munuaisvaivat, diabetes ovat yksiä sairauksia, joiden oireina usein on myös oksentelua.
      Ja omallani oli kasvain vatsassa/vatsaontelossa, mikä aiheutti oksentelua ja kipuja. Välillä oli oksentamatta ihan hyviäkin aikoja, mutta välillä huonona jaksona oksensi useamman kerran viikossakin.
      Tänään itseasiassa käytiin eläinlääkärissä ja kissani pääsi kissojen taivaaseen, eutanasia tehtiin tuossa 2-3 tuntia sitten.
      Ikävä ja suru on kova, mutta kyllä ihan oikea päätös oli.
      Muutenkin, mutta kun kyseessä oli vielä vanha kissa, niin sitä isommalla syyllä ei ollut järkeäkään aloittaa mitään syöpähoitoja. Vaikka en olisi suostunut siihen muutenkaan, ovat kuitenkin aika kova rasitus nuorellekin kissalle.
      Mutta kannattaa viedä kissa eläinlääkärille ja ottaa verikokeet ja mahdollisesti tehdä vatsaontelon ultraääni-kuvauskin. Noista näkee jo aika hyvin kokonaistilannetta, onko kyseessä jokin sairaus tai vierasesine/kasvain vatsassa. Vai onko ihan tavallista karvan tai hotkimisen aiheuttamaa oksentelua.

    • Anonyymi

      Munuaiset kunnossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe