Mitä sisäikkunaan koristeeksi?

Tulevassa asunnossani on "sisäikkuna" (en tiedä oikeaa termiä, mutta siis suuri ikkuna keittokomeron ja olohuoneen välissä) ja olen miettinyt pääni puhki mitä jänskää keksisin siihen koristeeksi... Olen alle kolmekymppinen boheemi miehenalku, joten mitkään pitsiverhot eivät tule kysymykseen ;) Jonkinlainen helmiverho tms. voisi tulla kysymykseen , mutta tuntuu kuitenkin jotenkin kliseiseltä ja tylsältä idealta... Nyt siis ideat lentelemään, mitä keksin ikkunaan koristeeksi, ihan kaikkki ehdotukset otetaan vastaan!! =)

Kiitos vastauksista jo etukäteen!
8614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ehdotukseni on, että maalaat siihen lasiin jotain, joka itseäsi miellyttää. Itse ainakin pidän omasta "yötaivasikkunastani", jonka sukulaistyttö kävi maalaamassa. Askartelukaupoista saa tarvikkeita.

Äänestä

laskeutuen sivulle kiinni,kiinnityksiin koristeelliset seinäkoristeet tai sitten koristat sen muovikukka köynnöksillä tai sekä että,mutta tämä olikin vain romanttisen naisen näkökulma,mutta luo viihtyvyyttä =)

Äänestä
  • Hanki siimalla kiinnitettävä tiffany-tyyppinen
    lasiteos tai lyijylasiteos/taulu.

    Äänestä

Jos kyseessä on omistusasunto niin ota ikkuna pois ja tee siitä tarjoiluikkuna pienellä tasolla. Jos ei niin joku värikäs helmiverho saattaisi olla paras. Sen kun pitää näyttää yhtä hyvältä molemmilta puolilta.

Äänestä

tee siihen luukut tai osta valmiina. samalla näkösuoja ja hauskat muuten auki-kiinni jippoiluna

tai tee askartelukaupan tarvikkeilla lasimaalaus koko ruutuun. lähtee skrapalla pois tarvittaessa

Äänestä
  • Herran jestas älä vain mitään röyhelöitä, pitsejä tai tiffanylasijuttuja siihen pistä. naisvieraasi luulee mummosi sisustaneen kämppäsi.

    Miten olisi joku bambuverho tai simppeli laskosverho? Ihan en tiedä millaista ikkunaan tarkoitat, onko siihen pakko edes pistää mitään?

    Äänestä

Ostat vaikka sormivärejä jostain ja maalaat siitä ikkunasta akvaarion. Tai jos se on sellainen ikkuna että sinne kahden lasin väliin saa laitettua jotain systeemiä niin helposti sinne akvaarion rakentaakin. Jotain leikkikaloja vaan siimalla roikkumaan sinne väliin ja muovikasveja vesikasveiksi, sitten voisi oikeastaan maalata sinisellä veden sinne jos haluaa ja koristehiekkaa pohjalle. Minusta se olisi tosi hauska ja mielenkiintoinen! Oikeastaan vaikka siinä ei olisikaan kuin yksi lasi välissä niin voisit toiselta puolelta, tai vaikka molemmilta puolilta (kolmiulotteisesti), ripustaa siihen ikkunaan jotain vesiaiheista. Sitten kun vielä ostat sellaisen ison koukun ja kohon niin näyttää että joku yrittäisi onkia kaloja siinä akvaariossa :D

Tai jos tuo akvaario vaikuttaa hankalalta niin ripusta ikkunaan vaikka vanha kalaverkko ja siihen jotain rekvisiittaa, merilevää, koukkuja tms.

Äänestä

Millainenkohan ikkuna on? Jos siinä on kaks lasia ja niitten välissä riittävästi syvyyttä/tilaa, siis ihan niin kuin oikea ikkuna, niin laita väliin sinisiä/vihreitä/kirkkaita kauniita vanhoja tyhjiä pulloja. Tai vaikka kalja- tai viinapulloja jos huvittaa :)
Jos ei onnistu, niin ainakin talvella voisit askarrella paperista lumihiutaleita. Ihan niitä joita päiväkodissa ja koulussakin tehdään :) Tee oman makusi mukaan graafisia tai koristeellisia. Maalaa vaikka mustiksi niin ovat säväyttäviä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J-mies kirjoitti:

Tulevassa asunnossani on "sisäikkuna" (en tiedä oikeaa termiä, mutta siis suuri ikkuna keittokomeron ja olohuoneen välissä) ja olen miettinyt pääni puhki mitä jänskää keksisin siihen koristeeksi... Olen alle kolmekymppinen boheemi miehenalku, joten mitkään pitsiverhot eivät tule kysymykseen ;) Jonkinlainen helmiverho tms. voisi tulla kysymykseen , mutta tuntuu kuitenkin jotenkin kliseiseltä ja tylsältä idealta... Nyt siis ideat lentelemään, mitä keksin ikkunaan koristeeksi, ihan kaikkki ehdotukset otetaan vastaan!! =)

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu