Suomi 2025 :Vuokrayhtiö asensi makuuhuoneen oveen lukon

Anonyymi-ap

Yle: Jaana ei enää pääse makuu­huoneeseensa, koska vuokrayhtiö asensi oveen lukon
https://yle.fi/a/74-20149669
Jyväskyläläinen Jaana sai viime vuoden lopulla Kelalta viestin, että hänen asumisensa maksaa liikaa. Vuokrayhtiö laski vuokraa, kun asukkaalta suljettiin pääsy makuuhuoneeseen.

Viisikymppisen Jaanan asunto pieneni maaliskuun alussa, kun vuokrayhtiö asensi makuuhuoneen oveen lukon.

Erikoisen tapahtuman taustalla on Jaanan asumistuen leikkaus.

Jaana saa Kelalta tukea asumiseen. Viime vuoden loppupuolella Jaana sai Kelalta viestin, että hänen asumisensa maksaa liikaa.

Asumistuki on laskenut monella hallituksen leikkausten vuoksi.

Jaana yritti etsiä halpaa yksiötä, mutta ei löytänyt sopivaa, eikä hänellä ollut varaa jatkaa aiempaa suuremman omavastuun maksamista.

Epätoivoisen tilanteen edessä Jaana oli yhteydessä vuokranantajaansa Jyväskylän vuokra-asuntoihin (JVA), ja pyysi asunnon muuttamista joustoasunnoksi. Jaana oli kuullut menettelystä tuttavaltaan.

Niinpä Jaanan makuuhuoneen oveen asennettiin lukko, jolloin kaksiosta tuli yksiö. Kun neliöt vähenivät, myös vuokra laski.

Jaana esiintyy anonyymisti, koska jutussa käsitellään hänen terveyttään ja toimeentuloaan. Jaanan henkilöllisyys on toimituksen tiedossa, ja Yle on nähnyt Kelan Jaanalle lähettämän viestin.

Tilanteita eri puolilla Suomea

Kaiken lisäksi ennen kohtuuhintaiset kunnalliset vuokra-asunnot ovat nykyään kalliimpia kuin yksityiset vuokra-asunnot.

5

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onkohan meillä kohta kodissamme sisällä huoneiden välillä kalterit Etelä- Afrikan tyyliin. Ei omaksi turvaksemme vaan koska valtio haluaa kontrolloida elämämme jokaista neliömetriä.

    • Anonyymi

      Jaanan olisi kannattanut vaihtaa nimensä maahanmuuttajataustaiseksi niin olisi ovet auki kaikkialle.

      • Anonyymi

        Kaupunkitarinoita.
        Kyllä köyhät ovat Suomessa yhdenvertaisia, yhtä kurjia!
        Tavallaan. Siitä se lähtee!


    • Anonyymi

      Hölmöläisten maassa tapahtuu kaikenmoista. Leikataan asumistukea, niin tottakai me silloin suljemme huoneita. Ihan loogista. Kumma ettei kauppa ole huomannut samaa. Sehän voisi alkaa myydä maitoa 3/4 litran pakkauksissa. Bensaakin voisi tankata vain 30 litraa yhdellä kerralla, kun hinta nousee. Hammaslääkäri voisi jättää yhden reiän paikkaamatta, silläkin säästetään sotemaksuja. Lapsiakaan ei ole välttämätöntä tehdä kahta enempää. Taidankin ehdottaa vuokranantajalle kiukaan poistamista, jos vuokra nousee.

      • Anonyymi

        "Lapsiakaan ei ole välttämätöntä tehdä kahta enempää. "

        Jos tulee kolmoset niin kuka päättää siitä kuka lapsista työnnetään takasin vittuun vai onko se automaattisesti viimeksi tullut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7626
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7285
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4875
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4393
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4365
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4356
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4038
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe