Onko normaalia että käynistyttyä kulutus on 2.3Gt ?
Kun kaveri väitti että sillä 1.3Gt
16Gt/i5 ja puolivuotta vanha.
KYSELY W11 Muistinkulutuksesta
17
128
Vastaukset
- Anonyymi
Kaverillasi varmaan Swappaa yhden gikan!
- Anonyymi
Apple on paska.
- Anonyymi
Kuollut zelenskyi, paras zelenskyi ;D
- Anonyymi
Ei ole vakiota, riipuu monesta asiasta. Itsellä katsoin että 5.1G mutta tässä ohjelmia päällä!
- Anonyymi
Aivan normaalia
- AnonyymiUUSI
Windows lataa taustalla muistiin eniten käytettyjä ohjelmistoja jotta niiden käynnistys on nopeampaa kuin massamuistista lataaminen. Tyhjästä muistista ei ole hyötyä jos sitä ei käytetä mihinkään...
- AnonyymiUUSI
Ja toki se vapauttaa muistia automaattisesti jos tarvitaan.
- AnonyymiUUSI
Mulla on lähes 3Gt heti käynistyä.
Miten teillä! - AnonyymiUUSI
Mutta jos swappaa se hidastaa koneen heti etanaksi!
- AnonyymiUUSI
Se on ihan perseestä! Se hyöty haittaan on täysin negatiivinen, varsin jos on alle 8Gb peruskäytössäkin,
- AnonyymiUUSI
Taustalle latautuvat ohjelmat hidastaa koneen käynistystä!
- AnonyymiUUSI
KAMALA MUISTISYÖPPÖ, pahempi kuin edeltäjänsä!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Mutta jos swappaa se hidastaa koneen heti etanaksi!
Muistia pitää olla todella vähän, että käyttöjärjestelmä joutuisi swappaamaan. Enpä muista viime vuosina moiseen törmänneeni. Varsinaisessa pöytäkoneessa itselläni muistia on 32 Gt, niin enintään olen tuosta saanut käyttöön 20 Gt. Tämä onnistui siten, että varsinaisen käyttöjärjestelmän lisäksi käynnissä oli kaksi virtuaalikonetta.
- AnonyymiUUSI
Kyllä toi 1,3 on ihan satua! Heh heh.
- AnonyymiUUSI
Viimeselleen karsittuna W11 ei näytä edes esikatselukuvia, ihan perseestä!
- AnonyymiUUSI
W11 on etana!
- AnonyymiUUSI
Väittää voi vaikka mitä, mutta tuo 1,3 Gt ei voi pitää paikkaansa. Yleensä Win11:sta muistinkäyttö työpöydällä on 2,5-3,2 Gt. Tässä omassa koneessani Ryzen 5 3600 ja 16 Gt DDR4:sta muistinkäyttö oli tasan 3 Gt. Mikäli käynnistyksessä lataantuu taustalle reilummin sovelluksia, niin myös muistinkäyttö on suurempi. Alle 2 Gt:n muistinkäyttöön vaaditaan aika rajuja muokkauksia. On olemassa sellainen muokattu versio Win11:sta, kuin Tiny11. Tällä tiettävästi on päästy sinne 2 Gt:n tietämille muistinkäytössä. Tämä tosin on tehty käytettävyyden kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562841
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541719Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461694Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521476- 721430
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3251318The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181211Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m681061- 1581032
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25995