Itte valehtelen kaiken

Anonyymi-ap

pääsee ikävistä ihmisistä eroon.

14

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletan työhakemusteni tuovan iloa niille jotka viitsivät lukea.

    • Anonyymi

      vanhemmistasi?

    • Anonyymi

      Valehtelun opin TE toimistossa aikoinaan, siitä lähin olen heille valehdellu aina ja eläke ikään asti.

      • Anonyymi

        kaiki tuon tietää ja siksi meitä vahditaan ja meiltä leikataan


    • Anonyymi

      Rasti ruutuun - vapaaehtoistyö. Lisäselvityksiin lisää tarinointia vaan 🤣😂😅

      • Anonyymi

        Vapaaehtoistyö on yhdistyksissä olevaa satunnaista talkootyötä esim eikö


    • Anonyymi

      Mitähän toikin tarkoittaa?

    • Anonyymi

      Miksi pitää valehdella-? miksei ole voinut kertoa asioista totuudellisesti maksajille?

    • Anonyymi

      Valheen jäljet ovat yleensä lyhyet. Työhakemuksissa ei voi kertoa osaavansa jos ei osaa tai ei edes tiedä mitään työstä jota on hakemassa. Pakkohakemukset eivät ole valehtelua, valehtelijat sen sijaan istuvat Eduskunnassa. Kyllähän Hallituksessa ja ministeriöissä tiedetään etteivät työhakemukset ja työllisyystoimet ole auttaneet vaan vain vaikeuttaneet työnhakua ja elämää muutenkin. Sieltä ei vaan löydy aikuista miestä tai naista sitä kertomaan. Ikävää on se, että kaikkien energiat kuluvat epäaitoon työvoimapalveluun.

      • Anonyymi

        Kun pakotetaan hakemaan töitä, vaikka ei ole avoinna töitä, joihin olisi sopiva, ihminen joutuu joko kiusaamaan niitä muuten sopivia työnantajia, joilla ei kuitenkaan ole paikkoja auki. Varmaan nimi jää mieleen! Jos sitten joskus paikka aukeaisi, se, johon kyseinen ihminen olisi juuri se sopiva, häntä ei varmasti edes harkita. Eivät työnantajat tiedä sen pakottaneen virkailijaplantun nimeä. Vain sen työnhakijan nimestä on tullut heille ärsytys.

        Tai toisena vaihtoehtona joutuu hakemaan paikkoja, joihin ei ole sopiva. Se kuitenkin, että hakee paikkaa, jonka tietää olevan itselle sopimaton, on työnestotoimiston mukaan rikos sekin. Siitä voi menettää työttömyyskorvauksensa määräajaksi tai pysyvästi. Jos pääsee haastatteluun ja sitten ilmenee, ettei ole sopiva, tai joutuu myöntämään, ettei pääsisi töihin, koska julkisia ei ole eikä luotettavaa autoa ole ja taksi maksaisi enemmän kuin päivän palkan, työnantaja voi halutessaan 'ilmiantaa' tuosta 'rikoksesta' työttömyystoimistoon. Rikos oli se, että haki töitä.

        Kaikin tavoin yritetään estää työnhakijoita työllistymästä. Ja tästä noille virkaloisille maksetaan palkkaa! Bonuksia tulee, jos ja kun he saavat ihmisen korvaukset katkaistua. Julmaa, sielutonta peliä. En usko, että taustalla olisi vain typeryys, tosin sitäkin siinä voi olla. Pahuutta täytyy aivoissa olla, että kehittelee tuollaisia ihmisten kiusaamistapoja. Olen itsekin ollut tuossa iljettävässä systeemissä mukana, koska työpaikkoja ei ollut. Onneksi on vanhuuseläke.


    • Anonyymi

      Mistähän johtuu että suurimmat valittajat ovat niitä suurimpia valehtelijoita.

      • Anonyymi

        ilmankos täällä uhkaillaan ja huudellaan aivan sairaita....


    • Anonyymi

      Osaavaa porukkaa nää maahanmuuttajat. Ukrainastakin ja monista muista maista on myös tullut päteviä ja osaavia työntekijöitä pieni ja keskisuuriin kilteille työnantajille jotka eivät tyhjästä murise ja mikä tärkeintä työilmapiiri siellä onkin mitä loistavin.
      Uskokaa tai älkää se on sitten suomessa LaMa joka näyttää yhä syvenevän. Leikkaukset suomenkansalle saa jatkoa ja veronkorotuksia oh.öh . eikö veronalennuksia.
      Lamasuomi.

    • Anonyymi

      Siitä vain pakolla hakemaan töitä joita ei ole, ja työn vapaaseen valintaan on lakiin perustuva oikeus, ja hallitus rankaisee siitä jos et suostu lakiin perustuvasta oikeudestasi luopumaan :-)

      Ihan pelkkää roskaa tämä koko pakottamisajattelu, suorastaan järjetöntä ja lopulta myös erittäin hengenvaarallinen tie minkä hallitus tällä pakottamisajattelullaan valinnut.

      Työ valitaan vapaasti tai hyväksytään vapaasti, siinä tärkein lakiin (PL18) perustuva oikeus joka on Suomenkin hallituksen kansalaisillensa tunnustettava. Laki vaatii näin, ja jos ei asiat mene kuten laki vaatii, sitten teette asiasta hallintokantelu lainvastaisuuden korjaamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3493
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3092
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      65
      2663
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      34
      2557
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      83
      2130
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1909
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1885
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe