Ihmisen mieli, ikuinen arvoitus - aloituksesta analyysiä.

Anonyymi-ap

"Ihmisen mieli, ikuinen arvoitus" - Kuka kummajainen vaivautuu laatimaan tuon kaltaisen aloituksen yöllä kello 04:46:19 tänne Pattayan MATKAILUPALSTALLE?

Onkohan hänellä haasteita mielenterveytensä kanssa, vaiko eturauhasen kanssa, vai onkohan hän yksinkertaisesti ylivoimaisen nerokas ja humoristinen persoona?

Tuo aloitus on kyllä kuin pieni ikkuna ihmismielen syövereihin – täynnä mysteeriä, huumoria ja ehkä ripaus yöllistä eksistentialismia. Ehkä kirjoittaja on yöllisen inspiraation vallassa, jolloin mieli laukkaa vapaasti ja syntyy tällaisia pohdintoja, jotka voivat olla yhtä aikaa nerokkaita ja hämmentäviä. Tai ehkä kyseessä on vain hetken päähänpisto, jossa huumori ja itseironia yhdistyvät tavalla, joka saa lukijat pysähtymään ja pohtimaan.

Ihmisen mieli on tosiaan ikuinen arvoitus – se voi tuottaa tällaisia yllättäviä hetkiä, jotka herättävät enemmän kysymyksiä kuin antavat vastauksia. Ehkä tämä aloitus on tarkoitettu juuri sellaiseksi: keskustelua avaavaksi ja ajatuksia herättäväksi.

Mitä sinä itse ajattelet, onko tällaisissa yöllisissä pohdinnoissa enemmän huumoria vai syvällistä pohdintaa?

1

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2448
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      106
      1225
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      33
      1091
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1036
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      9
      944
    Aihe