Kun susi rauhoitettiin -73 ja kanta vahvistui, niin ensin sudet tekivät reviirinsä Itä-Suomeen Kainuun seudulle, Pohjois-Karjalaan ja Ilomantsin seuduille. Ja kun karja- sekä lammastaloutta elinkeinonaan harjoittavat hmiset kärsivät susien aiheuttamia vahinkoja, jotkut 'susihyysärit' sanoivat, että oliko pakko rakentaa talonsa ja maatilansa susireviirille. Että muuttakaa sieltä pois kaupunkiin, niin loppuu susipelko siihen. Ja kun susikanta vahvistui edelleen, ne alkoivat laajentaa reviirialueitaan Länsirannikolle aina Turun seudulle saakka.
Ja nyt, kun eletään lukua 2025 sudet ovat levittäytyneet Pääkaupunkiseudullekin, jossa pelottavat koiran ulkoiluttajia sekä koululaisia.
Mutta nyt nämä kyseiset 'susihyysärit' ovat hiljaa, eivätkä enää syytä ihmisiä susien reviirille rakentamisesta ja asumisesta. Ja miksi eivät syytä, johtuu tästä tosiasiasta, että myös he itse asuvat susireviireillä, jotka sijaitsevat Pääkaupunkiseudun taajama-alueilla.
Susireviirit..
8
362
Vastaukset
- Anonyymi
Tutisevatkohan kyseiset 'susihyysärit peloissaan lukkojen takana, kun miettivät suraavan päivän työpaikan sijaintia, jos se sattuu olemaan susialueella.
- Anonyymi
Hei tollo, itse retkeilen susialueen metsissä, eikä pelota yhtään.
- Anonyymi
Viherideologiaan on aina kuulunut muiden syyllistäminen, mutta koskaan rikkaa ei itsessä nähdä.
- Anonyymi
Tunnetko yhtään susihyysäriä vai onko se vain jokin tunne tuntemattomasta uhasta joka kalvaa?
- Anonyymi
Siinähän yksi 'hyysäri' anonyyminä kommentoi aloitusta.
- Anonyymi
Ihan kauheaa. Miten tästä selvitään.
- Anonyymi
Jahka tästä selvitään, otetaan uusi suurempi känni.,
- Anonyymi
Sus siunakkoo meitä pulliaisia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12814273Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275908SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545445Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2964313HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384057"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873621Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23551Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan213512Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592601Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.921367