Yhtenäiskoulun kiusaaminen

Anonyymi-ap

Mikäs siellä on tilanne? Kiusaajien tuntomerkit?

19

1562

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hävettäis Kärkölälaisena tuo kiusaamisjuttu josta jo valtakunnan uutisissakin kerrottiin.
      Täytyy opettajien ja muiden Kärkölälaisten olla täysin saamattomia pellejä elleivät kykyne saamaan muutamaa yhteiskunnan pohjasakan ” kasvattamaa” henkisesti sairasta nuorta kuriin. Hävetkää koko pitäjä.

      • Anonyymi

        Eikös tämä kyseisen kiusatun tytön äiti ole jo vuosia ollut napit vastakkain kunnan ja muiden asukkaiden kanssa. Hänellä on jatkuvasti ollut jotain valittamista milloin mistäkin. Avautuu somessa ja yhteisissä kanavissa hyvin kärkevästi asioista. Jotenkin olen saanut sen käsityksen hänestä, että pitää itseään ja perhettään vähän muita parempana. Sellainen käyttäytyminen heijastuu helposti muihin vanhempiin, jotka sitte tahoillaan asiaa päivittelevät lastensa kuullen. Muuta ei tarvita. Lapsi kuulee vanhempiensa arvostelun ja mielipiteet tästä äidistä ja poimivat sieltä mitä parhaaksi katsovat. Sen sijaan, että palaute näistä suuntautuisi tähän äitiin, niin helpommaksi kohteeksi lasten maailmassa valitaan tuo lapsi, jonka äiti on hälyn aiheuttanut.
        Aina ei asia ole näin mustavalkoinen, mutta kyllä suurin syyllinen tytön kiusaamiseen on hänen oma äitinsä.


    • Anonyymi

      Opettajat on täysiä tunareita ellei saa lapsia kuriin. Hävetkää.

      • Anonyymi

        Lasten vanhemmat luultavasti juoppoja.


    • Anonyymi

      Kyllähän ne syypäät kusipää kakaroihin löytyy kusipää vanhemmista. Olis pitänyt jo lapsena sterilisoida. Toki opettajienkin täytyy olla melko paskoja elleivät kuria saa.

    • Anonyymi

      Hyvää mainosta Kärkölälle ja Kärkölän koulun opettajille.

      • Anonyymi

        Eiköhän näissä tapauksissa 90% syypäät löydy ihan kotoa. Mikäli ei halua, resursseja, saati kykyä kasvattaa jälkikasvuaan miksi niitä ylipäätänsä hankkii.? Liian usein syyllistetään opettajia näistä tapauksista, mutta kyllähän käytöstavat ja toisten huomioon ottaminen opitaan kotoa. Mikäli kotona ei vähäisintäkään sivistystä ja tapoja tuskin lapsi niitä yksistään koulussa oppii. Koulun velvollisuuksiin tuskin kuuluu huonon kotikasvatuksen puutteiden korvaaminen. Toki koulussakin monesti epäpätevää / ” munatonta” porukkaa joilla kuitenkin olisi mahdollisuus puuttua joltain osin kotikasvatuksen puutteisiin.


    • Anonyymi

      Kuntavaalit ovella,miten hoidetaan asiat?Pienessä kunnassa kaikki tuntevat toisensa,eikä opettajat oppilaiden keskinäisiä ongelmia tiedä eikä voi puuttua,ettei oppilaat opettajista kantele muualle kuin kunnan asiat medialle.

      • Anonyymi

        Yksi kiusaajista ainakin oli pukeutunut työssä käyväksi mustalaiseksi.


    • Anonyymi

      Rehtorihan on sanonut että "koulussa on turvallista".

      • Anonyymi

        Rehtori on sokea tai valehtelee viran puolesta.


    • Anonyymi

      Väärässä kohdassa säästöt! Erityisoppilaat omaan ryhmään, tarkkislaiset omaan ryhmään ja vaikeasti sairaat sairaalakouluun. Onko nykyään koulukoteja? Koulukoti on tarinoiden mukaan ollut pahempi kuin vankila, eiköhän siellä oppisi tai sitten ei eli jatkaa suoraan vankilaan.

    • Anonyymi

      Ennen oli sanonta, että ” liiterin taakse”. Vois olla pätevä konsti edelleenkin.

    • Anonyymi

      Ai tappaa pitäis?

    • Anonyymi

      Kai siellä voi antaa vaan ihan kunnon kurinpalautuksenkin.

      • Anonyymi

        Kunnolla kun selkäänsä kiusaaja saisi, niin saattaisi auttaa. Eli vanha sanonta: Vittuile vaan saunan takana on tilaa


    • Anonyymi00019

      Järvelässä periytyy väkivaltainen
      asenne.

      Lapsille huudetaan kotona kuin
      koirille.

      Se peritään.

      Se näkyy koulussa. Miten opettajat ja koulu pystyy muuttamaan sitä?
      Kodin tehtävä on opettaa käytöstapoja.

      Asenne näkyy myös liikenteessä.

      • Anonyymi00020

        Ei tarvi lukea kuin Kärkölässä tapahtuu sivustoa, niin ymmärtää, miksi haasteita myös lasten käyttäytymisessä.


    • Anonyymi00021

      On kuin Kärkkäisen ja Hjellmannin vanhemmat

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe