Heikankehä 2025 ?

Anonyymi-ap

Aattelin vaan kysyä että minkälaista siellä Huikankehällä eli Saksankujalla on meininki nykyään? 80-luvulla olin siellä usein ja oli paljon mustalaisia ja juoppoja sekä niiden nahisteluja muttei ulkopuolisille vaaraa ollut. 90- ja 00-luvuilla taas oli väkivaltaa ja narkkareita melkoisesti. 10-luvulla sitten oli pakolaisia, talonpurkuja ja yleistä levottomuutta mutta entä nyt? Millaista on nykyään siellä asua ja onko häiriötä/häiriköitä paljon ja jos niin millaisia? Kiinnostaa tietää totuus kun 1 kertoo yhtä ja toinen ihan muuta.

8

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huikankurvi olisi nykyään kai parempi nimi kuin -kehä. Kehä hajosi purettujen talojen myötä. Talot 7 ja 9 kun pistettiin maan tasalle niin väki väheni samalla melkoisesti. Oikealle laidalle jäivät vain talot 3 ja 5 sekä vasemmalle laidalle vanhusten asunnot.

      Kävin hiukan maisemia vilkaisemassa niin eipä siellä juuri muuta elämää näkynyt kuin muutama koulupäiväänsä lopetteleva nuori Mixun Grillin kupeessa. Muuten näytti ankealta ja hiljaiselta, kuin olisi aika pysähtynyt. Ainakin päiväsaikaan sai vaikutelman että vilkkaimmat ajat ovat kaukana takanapäin. Ei yhtään mustalaisia, poissa ovat legendatkin jo kauan olleet sieltä, ei enää Maisteria , Hivettä tai Mosoa monista muista puhumattakaan. Joku poltteli tupakkaa parvekkeella ja huonosti hoidetulla pysäköintialueella jokunen vanhahko auto parkissa. Silti jotenkin sellainen tunnelma oli että ei siellä kyllä yöaikaan vieläkään tekisi mieli yksikseen pyöriä. Tuntuu ettei kukaan reagoisi jos siellä joku kimppuun kävisi. Alue on hiljentynyt siis paljon mutta nyt jotenkin erillään muusta kaupungista. Ahdistava ajatus olisi siellä asua. Jollain oudolla tavalla "out of control" on tämän ankean nykypäivän Heikankehä tunnelmaltaan.

      Lopuksi voi vaan ihmetellä miten huonoa huolta taloistaan Forssa-Asunnot on pitänyt. Ei mitään panostusta viihtyvyyden eteen ja vuokrat ihan sikamaisen korkeat kuitenkin. Keskustasta voi saada viihtyisän asunnon jopa halvemmalla. Netistä on helppo hintoja vertailla ja kyllä luottotiedottomillekin löytyy parempia vaihtoehtoja esim. yksityisiltä kun vaan osaa käyttäytyä ja hoitaa vuokrat kuten pitääkin. Ei kannata alistua Forssa-Asuntojen murjuihin vaan pyrkiä parempaan.

      • Anonyymi

        Tulkaa meille kaikki. Ajelen mustalla Volvolla alasti usein iltaisin vanhan kunnon Kultajyvän tienoilla. Kaikki käy. Terv. Kaitsu 45vee


    • Anonyymi

      Saako myös varusmiehet tulla kyytiin? Terv. Juha

      • Anonyymi

        Sisään vaan vaikkei seisoiskaan!
        Vai syötetäänkö nykyään teille jarrua enää ollenkaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sisään vaan vaikkei seisoiskaan!
        Vai syötetäänkö nykyään teille jarrua enää ollenkaan?

        Ei siellä nykyään jarrua syötetä vaan viagraa kun ei enää 2-kymppisilläkään huonon kunnon takia ota eteen muuten.


    • Anonyymi

      Aikanaan oli hyvä paikka sijoittaa kaikki ongelmaiset tuonne asumaan.
      Nyt näitä päihde/, huume ym ongelmaisia on ympäri kylää pilaamassa täyspäisten ihmisten elinolot.
      Hiljaista on Heikalla nykyään... Rymysakki asuu paremmissa lukaaleissa.
      Enpä tuonne muuttaisi....
      Maineensa vanki.

    • Anonyymi00008

      Onko nykyään rauhallista Heikankehällä? Näyttää että siellä nytkin olisi vapaita kämppiä Forssa-asunnoilla tarjolla.
      Ja onko kämpät riittävän lämpimiä muutoin kuin touko-elokuussa? Olen kuullut monilta että liian kylmää on monissa asunnoissa Forssassakin syys-talviaikaan. Oli joskus Forssan lehden lyhyissäkin juttua kuinka jossain oli paljonkin alle 20 astetta lämmintä. Se ei riitä varsinkaan jos vähänkin on vetoa mikä usein on kiusana niin silloin pitäisi olla suosituksia enemmän lämpöä tasoittamassa tilannetta. Millaisia kokemuksia teillä on eri puolilta Forssaa asuntojen lämpötiloista ja rauhallisuudesta?

    • Anonyymi00009

      Kehällä olekaan enää kuin kolme talonmörskää jäljellä. Toinen vanhustentaloistakin purettu. Kylmyys ole mikään ongelma, mutta huono ilmanvaihto on. Harvassa on asunnot joissa on oikeanlainen ilmanvaihto. Yleensä ihmiset ovat typeryksiä ja olettavat ilmanvaihdon tarkoittavan vetoisuutta. Veto johtuu nimenomaan huonosta ilmanvaihdosta. Ilmanvaihto ilmanvaihto. Jos ilmanvaihtokanavat ei vedä ja tuloilmanventtiilitkin on tukossa tarkoittaa se epäterveellistä ja tunkkaista huoneistoilmaa silloin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe