Rajamäenkylän tuulivoimahanke sijaitsee Etelä-Pohjanmaalla, Isojoen ja Karijoen kuntien alueella.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18814412/suvic-oy-konkurssi
Hyvin menee...
Uusiutuva energia -segmenttimme liikevaihto kasvoi poikkeuksellisen paljon (+ 37 %), mutta kokenut vakavia haasteita joissakin toimituksissaan. Kolmessa heidän projektissaan kohtaamat haasteet
Suvicille kertyi suuria liiketappioita. Aurinkovoimalan rakennusprojekti aloitettiin vuonna 2023 Suomessa, ylitti kustannusbudjettinsa huomattavasti. Tämän seurauksena Dovre ilmoitti 5,8 miljoonan euron lisätappio sekä sen ohjejulkaisu huhtikuussa 2024. Lisäksi kaksi tuulivoima puistoja Ruotsissa katsauskaudella aloitetut hankkeet aiheuttivat arvioitua kokonaistappiota 18,7 miljoonaa euroa Suvicin ruotsalaiselle tytäryhtiölle.
Tappio kirjattiin kokonaan raportointia varten, vaikka työt jatkuvat alkukevääseen 2025. Pääasialliset syyt kustannuksiin
Ruotsissa ylityksiä olivat työmaalle pääsyn viivästykset, alihankintaan liittyvät haasteet ja talven vaikutus viivästyneiden töiden vuoksi.
Erityisesti uudentyyppisissä projekteissa kohtaamat merkittävät haasteet
Rajamäenkylän tuulivoimahanke sijaitsee Etelä-Pohjanmaalla, Isojoen ja Karijoen kuntien alueella.
3
142
Vastaukset
- Anonyymi
Dovren tytäryhtiö Suvic Oy on saanut Notice to Proceed -ilmoituksen ja aloittaa 54 voimalan tuulipuiston rakentamisen Rajamäenkylään
Suvic on saanut luvan töiden aloittamiseen ja käynnistää varsinaiset rakennustyöt aiemmin 28.2.2025 klo 13.30 sisäpiiritietona tiedotetun sopimuksen mukaisesti 1,1 TWh tuulipuiston rakentamiseksi Rajamäenkylään. Tilaajana on Rajamäenkylä Wind Oy, jonka omistaa OX2, yksi Pohjoismaiden suurimmista maatuulivoimatoimijoista.
Rajamäenkylän tuulivoimahanke sijaitsee Isojoen ja Karijoen kuntien alueella Etelä-Pohjanmaalla. Se lukeutuu Suomen suurimpiin tuulivoimahankkeisiin. Voimaloista 42 sijoittuu Isojoen ja 12 Karijoen alueelle. Yksittäisten voimaloiden teho on 6,8 MW ja tornin napakorkeus 162 metriä.
Sopimus kattaa BoP-urakan (Balance of Plant) toteuttamisen ja se sisältää mm. suunnittelun, puustonpoiston, tiet, perustukset, nostokentät ja sisäverkon rakentamisen. Suvicin osalta työt valmistuvat pääosin vuoden 2026 loppuun mennessä ja Rajamäenkylän tuulipuiston arvioitu käyttöönottoajankohta on 2027.
”On todella hienoa, että pääsemme vihdoin aloittamaan Rajamäenkylän tuulivoimaprojektin rakennusvaiheen. Nyt tehty investointipäätös osoittaa, että Suomessa on erinomaiset edellytykset uusiutuvan energian tuotannon voimakkaalle lisäämiselle. Arvostamme erityisesti Suvicin osaamista perustussuunnittelussa ja paikallisen aliurakoitsijan käyttöä Rajamäenkylän maanrakennustöissä. Rajamäenkylän tuulipuisto on viides yhteinen projektimme Suvicin kanssa”, sanoo OX2 Finlandin maajohtaja Veli-Pekka Alkula.
Suvicin toimitusjohtaja Ville Vesanen: “Olemme iloisia, että OX2 on valinnut meidät kumppaniksi tähän merkittävään hankkeeseen. Tämä projekti on tärkeä askel kohti uusiutuvan energian lisäämistä Suomessa, ja olemme ylpeitä voidessamme olla mukana sen toteuttamisessa. On myös hienoa nähdä, että pienen hiljaiselon jälkeen tuulivoimarakentaminen Suomessa on jälleen pääsemässä aiempien vuosien vauhtiin." - Anonyymi
Paljon onnea vaan🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
Kansallinen Kokoomus esittää taustakeskusteluissa, että tuulivoimaloiden kunnille maksama kiinteistövero pudottaisi saman verran kunnan saamia valtionosuuksia.
Ja eikä siinä mitään, fiksua.
Kun kerran kunnalla on omaa tulokertymää niin eihän sitä sitten mitään sosiaaliavustuksia valtion luukulta tarvitse siltä osin maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859